20 Փետրվար 2006 - 15:53 AMT
ԱՄՆ-ն հուսով է, որ կկարողանա օգտագործել Վրաստանի օդանավակայանները եւ ռազմակայանները Իրանին հարված հասցնելու համար: Ինչպես գրում է The Jerwusalem Post պարբերականը, վկայակոչելով Վրաստանի արտգործնախարարության մի բարձրաստիճան պաշտոնյաի, Վաշինգտոնի պաշտոնական ներկայացուցիչներն արդեն դիմել են հանրապետության ղեկավարությանը, խնդրելով քննարկել Վրաստանի տարածքում ամերիկյան զորքեր տեղակայելու հնարավորությունը: Ավելի վաղ Վրաստանի կառավարության ներկայացուցիչները հայտարարել են, որ Թբիլիսիում մտավախություն է առաջացնում Թեհրանի համապատասխան արձագանքն այն հնարավություանը, որ ամերիկացիները կարող են օգտագործել վրացական տարածքը ներխուժումը Իրան նախապատրաստելու համար: Սակայն, նշում է պարբերականը, հանրապետության իշխանությունները խոստովանում են, որ չեն կարող արմատապես մերժել ԱՄՆ-ի նման նախաձեռնությունը, քանի որ Նահանգները Վրաստանի ռազմավարական գործընկերն են եւ ցուցաբերում են նրան ինչպես քաղաքական, այնպես էլ ֆինանսական օգնություն: Թբիլիսիում գտնում են, որ ԱՄՆ աջակցությունը Իրանի դեմ արշավում կարող է հուզումներ առաջացնել բուն Վրաստանում, որտեղ բազում մահմեդականներ են բնակվում, որոնց կարող է դուր չգալ վրաց զինծառայողների մասնակցությունը ռազմական գործողություններին Իրանում: Ռազմական համագործակցությունը ԱՄՆ-ի հետ հնարավոր հակաիրանական գործողության դեպքում, լրջորեն կբարդացներ նաեւ Թբիլիսիի հարաբերությունները Մոսկվայի հետ, որոնք առանց այդ էլ բավականին լարվել են վերջին ժամանակներս, նշում է թերթը:
Վրաստանի Ռազմավարական եւ միջազգային հետազոտությունների հիմնադրամի ղեկավար Տիմուր Յակոբիշվիլին հաղորդել է, ոչ Սպիտակ տունը դեռեւս պաշտոնական հարցում չի արել Իրանի դեմ ԱՄՆ հնարավոր ռազմական գործողության ժամանակ աջակցելու վերաբերյալ: Նրա կարծիքով, վրաց ղեկավարությունը կարող է աջակցել ամերիկացիներին միայն այն դեպքում, եթե Իրանը «որեւէ վրդովեցուցիչ բան անի Վրաստանի հանդեպ»: Յակոբիշվիլին գտնում է, որ Վրաստանը, հավանաբար, կօգտագործվի ոչ թե որպես հարթակ Իրան ներխուժելու համար, այլ որպես տարանցիկ բազա ԱՄՆ ՌՕՈՒ-ի ստորաբաժանումների համար:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ նույն իսրայելական պարբերականը հաղորդագրություն էր հրապարակել, ըստ որի Իրանի դեմ գործողություններ սկսելու հարցում ԱՄՆ-ն ստացել է ադրբեջանական իշխանությունների աջակցությունը: Թերթը մեջբերել է «Բաքվում ամերիկացի ներկայացուցիչներին», որոնք գտնում են, թե Ադրբեջանը կարող է աջակցել ԱՄՆ-ին Իրանի ռեժիմը տապալելու գործում: Ըստ իրեն չանվանած ամերիկացի դիվանագետի, էթնիկ ադրբեջանցիները, որոնք բնակվում են Իրանում, կարող են գլխավորել պետական հեղաշրջումն այդ երկրում:

США рассчитывают использовать военные базы и аэродромы в Грузии для нанесения удара по Ирану. Как пишет израильское издание The Jerusalem Post, ссылаясь на высокопоставленного чиновника Министерства иностранных дел Грузии, официальные представители Вашингтона уже обратились к руководству республики с просьбой рассмотреть возможность размещения на грузинской территории американских войск. Ранее представители правительства Грузии заявляли, что в Тбилиси опасаются адекватной реакции Тегерана на то, что американцы могут использовать грузинскую территорию для подготовки вторжения в Иран. Однако при этом, отмечает издание, власти республики признают, что не могут пресечь в корне инициативу США, поскольку Штаты являются стратегическим партнером Грузии и оказывают ей как политическую так и финансовую поддержку. В Тбилиси также полагают, что поддержка США в кампании против Ирана может привести к волнениям в самой Грузии, где проживает множество мусульман, с неодобрением отнесшихся к участию грузинских военных в военной операции в Ираке. Военное сотрудничество с США в рамках возможной антииранской операции также серьезно бы осложнило отношения Тбилиси и Москвы, которые и без того в последнее время стали крайне напряженными, отмечает The Jerusalem Post.
Глава грузинского Фонда стретагических и международных исследований Тимур Якобишвили сообщил, что официальных запросов со стороны Белого дома по поводу возможной помощи США в военных акций против Ирана в Тбилиси пока не поступало. По его мнению, грузинское руководство может оказать поддержку американцам только в том случае, если Иран “сделает что-либо возмутительное в отношение Грузии”. Якобишвили полагает, что Грузия, по всей видимости, будет использована не как плацдарм для вторжения в Иран, а как транзитная база для подразделений ВВС США.
Напомним, что ранее это же израильское издание опубликовало информацию о том, что в кампании против Ирана США добилось поддержки у азербайджанских властей. Газета процитировала “американских представителей в Баку”, которые считают, что Азербайджан может оказать помощь США в свержении иранского режима. По словам неназванного американского дипломата, этнические азербайджанцы, проживающие в Иране, могут также возглавить государственный переворот в этой стране.