Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Վարդան Մինասյանը մեկնաբանել է կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանի տեղափոխությունը Դորտմունդի «Բորուսիա»: Մարզիչը նշել է, որ դա մեծ առաջընթաց է ֆուտբոլիստի համար:
«Հասկանում եմ, որ «Շախտյորը» մեծ ակումբ է, սակայն բարդ է համեմատել Գերմանիայի ու Ուկրաինայի առաջնությունները: Ակնհայտ է, որ Գերմանիայում առաջնությունն ավելի ուժեղ է: Դա ոչ ոքի համար գաղտնիք չէ: Ինչ վերաբերում է թիմի ոճին, ապա, ես գտնում եմ, որ Մխիթարյանը միանգամայն հարմար է «Բորուսիային»: Նա կարող է այնտեղ լավ խաղալ: Բացի այդ, մեծ առավելություն է այստեղ նաև մարզիչը»,-Մինասյանի խոսքն է մեջբերում championat.com-ը:
Մինասյանը գտնում է, որ Յուրգեն Կլոպպը ժամանակակից լավագույն մասնագետներից է, և ով, որ խաղում է նրա ղեկավարությամբ, միշտ հնարավորություն է ստանում ավելի մեծ առաջընթացի հասնել: «Հիշենք միայն, թե քանի խաղացողների էր նա պատրաստել և վաճառել այլ ակումբների: Վստահ եմ, որ դա մեծ առավելություն է Հենրիխի համար: Մխիթարյանի մասին երկար կարելի է խոսել, բայց նրա գլխավոր առանձնահատկությունը պրոֆեսիոնալիզմն է: Նա միշտ որոշակի նպատակ է դնում իր առջև և հասնում է դրան: Նա շատ աշխատասեր է և որպես մարդ, և որպես ֆուտբոլիստ»,-ասել է Մինասյանը:
Մարզիչը նշել է, որ Մխիթարյանը միշտ հասնում է ուզածին: «Հենրիխի հատուկ որակները միշտ օգնում են նրան համապատասխանել ժամանակակից ֆուտբոլիստի կերպարին: Նա և արագություն ունի, և դրիբլինգ, և ֆիզիկական տվյալներ, և խաղային մտածողություն»,-ասել է Մինասյանը:

9 Июль 2013 - 08:34 AMT
Главный тренер сборной Армении по футболу Вардан Минасян прокомментировал трансфер полузащитника Генриха Мхитаряна из донецкого “Шахтёра” в дортмундскую “Боруссию”. Минасян отметил, что это большой шаг вперед для футболиста.
“Понимаю, что “Шахтер” – большой клуб, но сложно сравнивать чемпионаты Германии и Украины. Очевидно, что в Германии первенство сильнее. Это ни для кого не секрет. Что касается стиля команды, я считаю, что Мхитарян вполне подходит дортмундской “Боруссии”. Он вполне способен там заиграть. Кроме того, большим плюсом в данной ситуации является тренер”,- слова Минасяна передает championat.com.
Минасян считает, что Юрген Клопп – один из лучших специалистов современности, и те, кто играют под его руководством, всегда получают возможность добиться большого прогресса: “Стоит только вспомнить, сколько игроков они уже вырастили и продали в другие клубы. Уверен, что это большой плюс для Генриха. О Мхитаряне можно долго говорить, но главная его особенность – это профессионализм. Он всегда ставит перед собой определенную цель и идет к ней. Он очень трудолюбив и как человек, и как футболист”.
Наставник подчеркнул, что Мхитарян всегда достигает того, чего хочет. “Присущие ему качества помогают соответствовать облику современного игрока. У него есть и скорость, и дриблинг, и физические данные, и игровое мышление”, – сказал Минасян.