22 Փետրվար 2006 - 10:42 AMT
«Մենք մեր բողոքն ենք հայտնում Եվրախորհրդարանի որոշման դեմ Նախիջեւանում հայկական հուշարձանների ոչնչացման վերաբերյալ»,-հայտարարել է Ադրբեջանի փոխարտգործնախարար Խալաֆ Խալաֆովը: Նրա խոսքերով, ԱՀ ԱԳՆ-ն եւ այլ պետական կառույցներ նույնպես մտադիր են իրենց վերաբերմունքը հայտնել Եվրախորհրդարանին այդ առիթով: «Ներկայումս արտգործնախարարությունը համապատասխան փաստաթուղթ է մշակում, որը բողոքարկում է Եվրախորհրդարանի այդ որոշումը»:
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 16-ին Եվրախորհրդարանը ընդունել է Ադրբեջանի կողմից Հին Ջուղայի (Նախիջեւան) գերեզմանատան խաչքարերի ոչնչացումը դատապարտող բանաձեւ: Բանաձեւին կողմ է քվեարկել Եվրախորհրդարանի 85 պատգամավոր դեմ` 5-ը: Ելույթ ունեցողները շեշտեցին, որ անընդունելի է մշակութային համամարդկային նշանակություն ունեցող այդ հայկական խաչքարերի ոչնչացումը Ադրբեջանի կողմից, ինչի համար էլ պետք է հստակ պատգամ ուղարկել Եվրամիության նոր հարեւանության ծրագրին մաս կազմող հանցագործ պետությանը` Ադրբեջանին:

«Мы выражаем свой протест по поводу принятого Европейским парламентом решения об имевшем место разрушении армянских памятников в Нахичеване», – заявил заместитель министра иностранных дел Азербайджана Халаф Халафов. По его словам, МИД АР и другие государственные структуры также готовятся выразить свое отношение Европарламенту по этого поводу: «В настоящее время в Министерстве иностранных дел ведется разработка соответствующего документа, содержащего протест против этого решения Европарламента».
Напомним, что 16 февраля Европарламент принял резолюцию, осуждающую уничтожение армянских памятников в Нахичеване. За резолюцию проголосовало 85 депутатов Европарламента, против – 5. В ходе обсуждения документа парламентарии отметили неприемлемость уничтожения со стороны Азербайджана имеющих мировую ценность армянских хачкаров (камень-крест). В связи с этим, добавили парламентарии, необходимо направить четкое заявление составляющему часть Европейской политики соседства Евросоюза преступному государству – Азербайджану.