Երեքշաբթի օրը Վիեննայում ավարտվել են առաջին ուղղակի բանակցությունները Սերբիայի եւ Կոսովոյի ալբանցիների պատվիրակությունների միջեւ: Բանակցությունների հիմնական թեման Կոսովոյի ապագա կարգավիճակն էր: Հանդիպումը չի մերձեցրել կողմերի դիրքորոշումներն այդ հարցի վերաբերյալ: Ինչպես ակնկալվում է, բանակցությունները կտեւեն առնվազն մինչեւ դեկտեմբեր: Առաջին փուլում քննարկվում էին իրավակարգի պահպանման համակարգերի գործունեության ապահովման, կրթության, առողջապահության եւ այդ ոլորտներում ալբանցի մեծամասնության եւ սերբ փոքրամասնության մասնակցության ապահովման հետ կապված հարցեր: Բանակցությունների հաջորդ փուլը տեղի կունենա մարտի 17-ին: Մեկնաբանելով Կոսովոյի կարգավիճակի շուրջ Բելգրադի եւ Պրիշտինայի ներկայացուցիչների միջեւ բանակցությունների առաջին փուլի
արդյունքները` Ռուսաստանի փոխխոսնակ Վլադիմիր Ժիրինովսկին ենթադրություն արեց, որ «շուտով կարող է հաստատվել այդ նոր պետության անկախությունը»: Նրա խոսքերով, «եթե Կոսովոն անկախանա, ապա միջազգային նախադեպ կլինի, եւ մնացած բոլոր չճանաչված տարածքները` Լեռնային Ղարաբաղը, Աբխազիան, Հարավային Օսիան եւ Մերձդնեստրը, կարող են ստանալ նույնպիսի միջազգային ճանաչում»:
Հայտնի գերմանացի քաղաքագետ, Գերմանական գործընկերության եւ քաղաքականության խորհրդի (ԳԳՔԽ) փորձագետ Ալեքսանդր Ռարը համարում է, որ «Կոսովոյի խնդրի լուծումը նախադեպ է ստեղծում այլ հակամարտությունների կարգավորման համար, այդ թվում հետխորհրդային տարածքում»: «Սառեցված հակամարտությունները առկա են արդեն շուրջ 20 տարի: Այդ իրավիճակը չի կարող շարունակվել եւս 15 տարի: Հարկավոր է գտնել այնպիսի տարբերակներ, որ այդ «սեւ անցքերը անհայտանան»,-ասել է փորձագետը, վճռորոշ դերը այդ գործում տալով ԵԱՀԿ-ին: Իսկ Ռարը նշել է, որ «Կոսովոն նախադեպ է ստեղծում, սակայն յուրաքանչյուր դեպքում պետք է լինեն յուրովի մոտեցումներ»: Ըստ նրա, Կոսովոն կձգտի միանալ Ալբանիային, սակայն Արեւմուտքը դա թույլ չի տա: Աբխազիան, Մերձդնեստրը, հակառայը, կձգտեն անկախության: «Այդ դեպքում հնարավոր է կվազիինքնիշխան պետությունների առաջացում, որոնց կարգավիճակը կսահմանի ԵԱՀԿ-ն միջազգային հանրության համաձայնությամբ, որն ընդունում է անկախության որոշակի մակարդակ»,-հայտարարել է գերմանացի քաղաքագետը, հաղորդում է «Ինֆոտագ» գործակալությունը:

23 Февраль 2006 - 09:18 AMT
Во вторник в Вене завершились первые прямые переговоры между делегациями Сербии и косовских албанцев. Главной темой переговоров был будущий статус Косово. Встреча не сблизила позиции сторон по этому вопросу. Как ожидается, переговоры продлятся как минимум до декабря. В ходе первого раунда обсуждались вопросы, связанные с обеспечением деятельности систем охраны правопорядка, образования, здравоохранения и участия в них представителей албанского большинства и сербского меньшинства. Следующий раунд переговоров состоится 17 марта. Комментируя итоги первого раунда переговоров между представителями Белграда и Приштины по вопросу о статусе Косово, вице-спикер Госдумы России Владимир Жириновский выразил предположение, что “вскоре может быть подтверждена независимость этого нового государства”. По его словам, “если Косово получит независимость, то будет создан международный прецедент, и все оставшиеся непризнанные территории – Нагорный Карабах, Абхазия, Южная Осетия и Приднестровье – могут получить такое же международное признание”.
Известный германский политолог, эксперт Германского Совета партнерства и политики (ГСПП) Александр Рар считает, что “решение проблемы Косово создает прецедент для урегулирования других конфликтов, в том числе на постсоветском пространстве”. “Замороженные конфликты существуют уже по 20 лет. Эта ситуация не может продолжаться еще 15 лет. Необходимо найти варианты, чтобы эти “черные дыры” исчезли”, – сказал эксперт, отводя ОБСЕ в этом решающую роль. А.Рар отметил, что “Косово создает прецедент, но в каждом случае должны быть свои подходы”. По его мнению, Косово будет стремиться к присоединению к Албании, но Запад этого не допустит. Абхазия, Приднестровье, наоборот, будут стремиться к независимости. “В этом случае, возможно создание квазисуверенных государств, статус которых будет определен ОБСЕ по согласованию с международным сообществом, которое признает определенный уровень независимости”, – заявил германский политолог, сообщает агентство “Инфотаг”.