12 Հուլիս 2013 - 06:37 AMT
Ալմաթան հույս ունի դառնալ 2022 թվականի ձմեռային Օլիմպիական խաղերի մայրաքաղաքը: Այս մասին հայտնել է Ազգային Օլիմպիական կոմիտեի փոխնախագահ Պավել Նովիկովը, հաղորդում է BNews.kz-ն:
«2010 թվականին Ղազախստանում կայացել են Ասիական Օլիմպիական խաղերը, մենք մշտապես անցկացնում ենք խոշոր սպորտային իրադարձություններ: 2017 թվականին մեզ մոտ կայանալու է ձմեռային Ունիվերսիադան, և այս ամենի տրամաբանական ավարտը Օլիմպիական խաղեր անցկացնելը կլինի: Շատ աշխատանքներ կան կատարելու, այդ թվում սպորտային օբյեկտների կառուցումը: Բայց մենք կարող ենք դա անել»,- ասել է նա:
Նովիկովի խոսքով, խաղերի անցկացման հայտի գրանցման պրոցեսն արդեն սկսված է: Հայտերն ընդունվում են մինչև այս տարվա նոյեմբերի 14-ը:

12 Июль 2013 - 06:27 AMT
Алматы рассчитывает стать столицей зимних Олимпийских игр в 2022 году. Об этом сообщил вице-президент Национального Олимпийского комитета РК Павел Новиков, передает BNews.kz.
“В 2010 году в Казахстане прошли Азиатские олимпийские игры, мы проводим крупные международные соревнования, в 2017 году у нас состоится зимняя Универсиада, и логическое завершение – Олимпийские игры. Много необходимо сделать, в том числе строительство спортивных объектов. Но мы можем это сделать”, – сказал он.
По словам Новикова, процесс оформления заявки на проведение Олимпийских игр в Алматы уже начат, заявки принимаются до 14 ноября этого года.