ՖԻՖԱ ներկայացուցիչ Կիմբերլի Մորիսը, որը զբաղվում է տրանսֆերային շուկայի դիտարկումով, հայտնել է, որ 2013թ. առաջին կեսին գրանցված գործարքների միայն 12 տոկոսն է ձևակերպված կոմերցիոն հիմքի վրա:
Ընդամենը 2013թ. հունվարից մինչև հուլիս ֆուտբոլի ակումբները տրանսֆերների վրա ծախսել են 929 մլն դոլար: Դա 40 տոկոսով ավելի է, քան նախորդ տարվա նույն շրջանում, հայտնում է АP-ն:
«Հետաքրքիր է թվում այն, որ գրեթե 1 մլրդ դոլարը բաժին է ընկնում գործարքների 12 տոկոսին, իսկ 88 տոկոսը իրականացվել է անհտույց: Մենք հետաքրքրական երևույթ ենք նկատել Ուրուգվայի, Բրազիլիայի ու Արգենտինայի միջև: Նրանց խաղացողներն անվճար անցնում են մի ակումբից մյուսը, հետո ձևակերպում են հակառակ վարձակալություն և գումարը մնում է Ուրուգվայի այսպես կոչված հարկային ոլորտում»,-ասել է Մորիսը:

Представитель ФИФА Кимберли Моррис, занимающаяся мониторингом трансферного рынка, сообщила, что только 12 % сделок, зарегистрированных в первой половине 2013 года, были оформлены на коммерческой основе.
Всего с января по июнь 2013 года клубы потратили на международные трансферы 929 миллионов долларов. Это на 40 % больше, чем за аналогичный период в прошлом году, сообщает AP.
“То, что почти миллиард долларов приходится на 12 % сделок, тогда как остальные 88 % оформлялись на бесплатной основе, кажется интересным расхождением. Мы зафиксировали любопытную деятельность между клубами из Уругвая, Бразилии и Аргентины. Игроки переходят на бесплатной основе, потом клубы оформляют обратную аренду, и деньги остаются в так называемой налоговой гавани Уругвая”, – сказала Моррис.