Հայաստանի բռնցքամատրի հավաքականը Կազանում ընթացող Ունիվերսիադայում ավարտել է ելույթներն ու վերադարձել է Երևան: Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Կարեն Աղամալյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է, որ գոհ է մեր բռնցքամարտիկների ելույթներից:
«Արթուր Քիրաջյանը 5 մենամարտ անցկացրեց և զիջեց միայն եզրափակչում՝ նվաճելով արծաթե մեդալ: Ես գոհ եմ: Կարծում եմ, որ եզրափակչում նա հոգնած էր, ինչը խանգարեց ոսկե մեդալ նվաճել: Բրոնզե մրցանակակիր Հենրիկ Մոքոյանը նույնպես հաջող հանդես եկավ, սակայն նա դեռ շատ երիտասարդ է և պետք է աշխատի սխալների վրա»,-ասել է Աղամալյանը:
Ըստ մարզչի, բռնցքմարտի մրցաշարի մակարդակն Ունիվերսիադայում բարձր էր, բոլոր թիմերը ներկայացված էին ուժեղ կազմերով:
Համաշխարհային ուսանողական խաղերից Հայաստանի չորս բռնցքամարտիկներից երկուսը հայրենիք են վերադարձել մեդալներով: Արթուր Քիրաջյանը 64 կգ քաշային կարգում նվաճել է արծաթե մեդալ, իսկ Հենրիկ Մոքոյանը 56 կգ կարգում՝ բրոնզե մեդալ:

12 Июль 2013 - 11:09 AMT
Сборная Армении по боксу из Универсиады, которая проходит в Казани, вернулась в Ереван. Главный тренер сборной Карен Агамалян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сказал, что доволен выступлением боксеров.
“Артур Кираджян провел пять поединков и уступил лишь в финале, завоевав серебро. Я доволен, как он проявил себя. Думаю, что в финале он был усталым, что и помешало ему завоевать золотую медаль. Бронзовый призер Генрик Мокоян тоже выступил удачно, но он еще очень молодой и должен работать над своими ошибками”,- сказал Агамалян.
По словам тренера, уровень боксерского турнира на Универсиаде был высоким, и все команды были представлены сильными составами.
На Универсиаде сборная Армении выступила 4 боксерами, Артур Кираджян (в/к 64) занял второе место, а Генрик Мокоян (в/к 56)- третье.