1 Մարտ 2006 - 13:54 AMT
Փետրվարի 28-ին Բրատիսլավայի հայ համայնքի ներկայացուցիչները հավաքվել էին քաղաքի կենտրոնում` Դանուբի աջ ափին տեղադրված խաչքարի մոտ` նշելու Սումգայիթի հայկական ջարդերի 18-րդ տարելիցը: Սլովակիայի հայ համայնքի եւ «Համահայկական կազմակերպությունների ներկայացուցչության» նախագահ Աշոտ Գրիգորյանը նշել է, որ ամեն տարի այս օրերին սլովակյան մամուլն անդրադառնում է սումգայիթյան ջարդերին, իսկ Հայաստանի «Նիգ-Ապարան» հայրենակցական միության նվեր խաչքարը տեղադրվելուց հետո հնարավորություն է ստեղծվել տարելիցը նշել հուշակոթողի մոտ: Աշոտ Գրիգորյանը նաեւ հայտարարեց, որ «Համահայկական կազմակերպությունների ներկայացուցչությունը» իր վրդովմունքն է հայտնում Ադրբեջանում ծավալված հակահայկական հիստերիայի կապակցությամբ:
Սփյուռքի հայկական կազմակերպությունները խստորեն դատապարտում են Հայաստանի եւ հայության նկատմամբ ադրբեջանցիների ոտնձգությունները եւ հայտարարում, որ աշխարհի ամբողջ հայությունն ակնդետ հետեւում է գործընթացին եւ պատրաստ է այդ գործընթացի վրա ազդել` գործադրելով իր հսկայական հնարավորությունները: Նա ընդգծեց, որ աշխարհի ամբողջ հայությունը պատրաստ է մեկ մարդու պես պաշտպանել Մայր Հայաստանն ու Արցախը եւ մեկ անգամ եւս ապացուցել աշխարհում մոտ 10 միլիոնի հասնող հայության ներուժի հզորությունը, հայտնում է «Երկիր» թերթը:

1 Март 2006 - 13:54 AMT
28 февраля армянская община Братиславы отметила 18-ю годовщину армянских погромов в Сумгаите. Армяне, проживающие в столице Словакии, собрались у хачкара, установленного в центре города, на правом берегу Дуная. Руководитель армянской общины и Представительства общеармянских организаций Ашот Григорян сообщил, что каждый год в эти дни словацкая пресса пишет о трагических событиях в Сумгаите. А после того, как земляческий союз “Ниг-Апаран” передал в дар Братиславе хачкар, у местных армян появилась возможность чтить память жертв сумгаитской трагедии у этого памятника. По словам А.Григоряна, Представительство общеармянских организаций выразило возмущение развернутой в Азербайджане антиармянской истерией.
Организации Диаспоры решительно осуждают посягательства азербайджанцев в отношении армянства и заявляют, что армяне всего мира внимательно следят за этим процессом и в случае необходимости окажут на него воздействие, использовав для этого все свои возможности, отметил Ашот Григорян. Он также подчеркнул, что армянство всего мира готово встать на защиту Родины-Армении и Арцаха и еще раз продемонстрировать миру мощь потенциала рассеянных по всему миру почти 10 миллионов армян, сообщает газета “Еркир”.