1 Մարտ 2006 - 14:42 AMT
Աբխազիայի հայկական համայնքը հերքում է իր նախաձեռնությամբ Վրաստանի համահայկական կոալիցիա ստեղծելու մասին ինտերնետում տարածված ինֆորմացիան: «Վրաստանի կազմակերպություններին միանալու ոչ մի նախաձեռնություն մեր կողմից չի եղել: Այդ տեղեկությունը իրականությանը չի համապատասխանում: Իրականությանը չի համապատասխանում այն փաստը, որ «Աբխազիայի հայերը մտադրություն են հայտնել մասնակցելու վրաց-աբխազական հակամարտության կարգավորման շուրջ բանակցային գործընթացին, եւ դիմելով վրաց-աբխազական հակամարտության կողմերին, կոչ են անում մտածել այն դրական ներդրման մասին, որը կարող են ունենալ հայկական համայնքները հակամարտության երկու կողմերում ազգամիջյան հավասարակշռություն ստեղծելու գործում»,- հայտարարել է Աբխազիայի հայկական համայնքի համանախագահ Գալուստ Տրապիզոնյանը: Նա գնահատել է այդ տեղեկությունները որպես պրովոկացիա` ուղղված Աբխազիայի իրադրության ապակայունացմանը: Այդպիսի տեղեկությունների տարածումը Տրապիզոնյանը անվանել է «դեստրուկտիվ ուժեր», հայտնում է «Անսնիպրեսը»:
Բացի այդ, PanARMENIAN.Net-ում ստացված Վրաստանի հայերի «Նոր սերունդ» միության հայտարարության մեջ ասվում է. «Ցանկանում ենք հայտնել, որ Աբխազիայի համայնքը ոչ մեզ ոչ էլ մեկ այլ, հայտարարությունը ստորագրած Վրասատնի հայկական 10 կազմակերպություններին չի դիմել ինչ- որ նախաձեռնությամբ: Այսինքն, հայտարարությունում նշված բոլոր նախաձեռնությունները, մասնավորապես, ուղղված միջազգային կազմակերպություններին, հակամրտության կարգավորման գործում ակտիվություն ցուցաբերելու վերաբերյալ, հանդիսանում է վերը նշված Վրաստանի հայկական կազմակերպություններ նախաձեռնությունը»:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ տեղեկատվություն էր տարածվել, որի համաձայն, Վրաստանի հայկական հասարակական կազմակերպությունները մտադիր են ստղեծել համահայկական կոալիցիա: Կոալիցիայի ստեղծման նախաձեռնողը Աբխազիայի հայկական համայնքն է: Համայնքը գտնում է, որ այդ քայլը անհրաժեշտ է սեփական շահերը վրաց-աբխազական հակամարտության շրջանակներում պաշտպանելու համար: Աբխազահայերը մտադրություն են հայտնել մասնակցելու վրաց-աբխազական հակամարտության կարգավորման շուրջ բանակցային գործընթացին, եւ դիմելով վրաց-աբխազական հակամարտության կողմերին, կոչ են անում մտածել այն դրական ներդրման մասին, որը կարող են ունենալ հայկական համայնքները հակամարտության երկու կողմերում ազգամիջյան հավասարակշռություն ստեղծելու գործում: Աբխազիայում գործող կազմակերպությունների անդամները, դիմելով միջազգային կազմակերպություններին, ցանկություն են հայտնել ակտիվություն դրսեւորել հակամարտության հանգուցալուծման եւ կյանքի տարրական պայմաններ ստեղծելու գործում:

Армянская община Абхазии опровергает информацию, распространенную в интернете о создании якобы по инициативе Армянской общины Абхазии Общеармянской коалиции Грузии. «Никакой инициативы об объединении с организациями Грузии с нашей стороны не было. Эта информация не соответствует действительности. Также не соответствует действительности сообщение о том, что «абхазские армяне выразили намерение участвовать в переговорном процессе» и обратились к обеим сторонам в конфликте «подумать о том позитивном вкладе, который могут внести армянские общины по обе стороны противостояния в создание межэтнического равновесия», – заявил cсопредседатель Армянской общины Абхазии Галуст Трапизонян. Он расценил эти сообщения как провокацию, направленную на дестабилизацию обстановки в Абхазии, разжигание межнациональной розни в республике. Распространителей подобной информации Трапизонян назвал «деструктивными силами» сообщает «Апсныпресс».
Помимо этого, в поступившем в PanARMENIAN.Net заявлении Объединения грузинских армян “Нор Серунд” отмечается: “Хотели бы заявить, что армянская община Абхазии не обращалась ни к нам, ни к какой-либо другой организации, подписавшей заявление 10 армянских организаций Грузии, ни с какой-либо иной инициативой, вызвавшей нашу активность по поводу описанных в нем событий. А именно, все инициативы, декларированные в заявлении, в частности, и к международным организациям, по поводу желания проявить активность в деле разрешения конфликта, является намерением вышеупомянутых армянских организаций Грузии”.
Напомним, что ранее была опубликована информация, согласно которой “армянские общественные организации Грузии намерены создать Общеармянскую коалицию, инициатором чего является армянская община Абхазии, которая считает, что данный шаг необходим для представления своих интересов в рамках грузино-абхазского конфликта. Абхазские армяне выразили намерение участвовать в переговорном процессе и, обратившись к обеим сторонам грузино-абхазского конфликта, подумать о том позитивном вкладе, который могут внести армянские общины по обе стороны противостояния в создание межэтнического равновесия. Члены действующих организаций в Абхазии, обращаясь к международным организациям, выразили желание проявить активность в деле разрешения конфликта и создания элементарных условий жизни”.