Մոտ մեկ տարի առաջ Լոնդոնում կայացած Օլիմպիական խաղերն ամբողջովին վաճառվել են` Մեծ Բրիտանիայի տնտեսությունը հարստացնելով 15,05 մլրդ դոլարով: Այդ մասին նշված է բրիտանական կառավարության և Լոնդոնի քաղաքապետարանի կողմից ստեղծված փորձագետների խմբի հրապարակած հաշվետվությունում:
« Նախատեսվում է, որ Օլիմպիադայի հետ կապված ծասերը գնալով աճելու են, և մինչև 2020 թվականը եկամուտը կազմելու է 28-40 մլրդ ֆունտ ստերլինգ»,- նշված է փաստաթղթում:
Օլիմպիական և Պարալիմպիական խաղերն անցկացնելու համար մեծ Բրիտանիան ծախսել է 8,9 մլրդ ֆունտ ստերլինգ: Հաշվետվությունում մասնագետները նշել են, որ խաղերը շատ մեծ օգուտ են բերել երկրի տնտեսությանը:

19 Июль 2013 - 07:55 AMT
Состоявшаяся почти год назад в Лондоне летняя Олимпиада-2012 полностью окупилась, принеся экономике Великобритании 15,05 млрд долларов. Об этом говорится в обнародованном сегодня докладе группы независимых экспертов, которая была создана британским правительством и мэрией Лондона для проведения соответствующего исследования.
“При этом доходы, связанные с Лондонскими Олимпийскими играми, будут увеличиваться и достигнут к 2020 году 28-40 млрд фунтов стерлингов”, – подчеркивается в документе.
Затраты британского правительства на Олимпиаду и Паралимпийские игры составили 8,9 млрд фунтов стерлингов. В докладе эксперты сделали вывод, что состоявшаяся с 27 июля по 12 августа 2012 года Лондонская Олимпиада, наряду с выдающимся спортивным праздником, стала также и очень выгодным финансовым предприятием.