1 Մարտ 2006 - 15:34 AMT
Թբիլիսիում տեղի է ունեցել «ազգամիջյան հարաբերությունների կառավարումը Սամցխե Ջավախքում» նախագծի ավարտի շնորհանդեսը: Նախագծի նախաձեռնողը ԵԱՀԿ Գերագույն հանձնակատարն էր ազգային փոքրամասնությունների գծով: Նախագիծը մեկնարկել էր 2005 թվականի փետրվարին: Նախագիծը իրականացնում էր Մարդկային ռեսուրսների զարգացման հիմնադրամը: Շնորհանդեսին քննարկվել են նախագծի շրջանակներում արդեն ձեռք բերված արդյունքները եւ հեռանկարները Վրաստանի օրենսդիր եւ գործադիր իշխանությունների ներկայացուցիչների, Ջավախքի տարածաշրջանի վարչակազմի, ինչպես նաեւ միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ: Նախագծի մեկնարկից մեկ տարի անց զգալի արդյունք է գրանցվել: Մասնավորապես, վրացի եւ հայազգի 216 պետական ծառայողներ նախագծի շրջանակներում մշակել են շուրջ 40 առաջարկ, որոնք վերաբերում են ազգամիջյան հարաբերություններին, տնտեսական զարգացմանը, կրթության եւ անվտանգության ոլորտներին: Հայազգի եւ վրացի պետական ծառայողները նախագծի շրջանակներում համատեղ մշակել են «Ազգամիջյան հարաբերությունների բարոյական կոդեքս», որը հրատարակվել է վրացերեն, ռուսերեն եւ անգլերեն: ԵԱՀԿ ազգային փոքրամասնությունների գծով Գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի տնօրեն Ջոն դե Ֆոնբլանկը նշել է, որ ազգամիջյան հարաբերությունների կառավարման գծով նախագիծը այն ծրագրի մասն է, որն իրականացնում է ԵԱՀԿ ազգային փոքրամասնությունների գծով Գերագույն հանձնակատարն այդ տարածաշրջանում: «Այդ ծրագիրն ուղղված է էթնիկ բնույթի ռիսկը տարածաշրջանում նվազեցնելուն եւ նպաստում է հայ բնակչության ինտեգրմանը հասարակության մեջ, ընդ որում հարգելով էթնիկ ինքնությունը պահպանելու իրավունքը»,-հայտարարել է նա:
Ախալքալաքի շրջանի վարչակազմի ղեկավար Արթուր Երեմյանն ասել է, որ նախագիծը պետք է նպաստի հայ բնակչության ինտեգրմանը հասարակության մեջ: «Այս նախագիծը կօգնի էթնիկ հայերին, որոնք բնակվում են Վրաստանում, որպեսզի նրանք առավել լիարժեք մասնակցություն կարողանան ունենալ իրենց պետության կառուցման մեջ եւ զգան իրենց երկրի լիարժեք քաղաքացիներ: Դա առաջին հերթին վերաբերում է պետական լեզվի` վրացերենի իմացությանը»,-նշել է Երեմյանը:

В Тбилиси состоялась презентация завершения проекта «Управление межэтническими отношениями в Самцхе-Джавахети». Проект был инициирован Верховным Комиссаром ОБСЕ по делам национальных меньшинств и начался в феврале 2005 года. Осуществлением проекта занимается Фонд развития человеческих ресурсов. На презентации обсуждались уже достигнутые в рамках проекта результаты и перспективы на будущее в присутствии представителей исполнительной и законодательной власти Грузии, представителей администрации региона Самцхе-Джавахети, а также международных организаций. Целью проекта является содействие развитию интеграционных процессов в регионе Самцхе-Джавахети, усовершенствование механизмов управления межэтническими отношениями в регионе, содействие активному сотрудничеству представителей центральных и местных государственных структур в решении межэтнических проблем региона.
В течении года, прошедшего со дня начала проекта, достигнуты значительные результаты. В частности 216 государственных служащих грузинской и армянской национальностей разработали более 40 предложений в рамках проекта, касающихся межнациональных отношений, экономического развития, безопасности и сферы образования. Госслужащие грузинской и армянской национальности в рамках проекта также совместно подготовили «Этический кодекс межнациональных отношений», который издан на грузинском, русском и английском языках. Директор офиса Верховного Комиссара ОБСЕ по делам национальных меньшинств Джон де Фонбланк отметил, что проект по управлению межэтническими отношениями является частью программы, который осуществляется Верховным комиссаром ОБСЕ по делам национальных меньшинств в регионе Самцхе-Джавахети. «Эта программа нацелена на снижение риска этнического характера в регионе и способствует интеграции армянского населения в общество, уважая при этом право на сохранение этнической идентичности», – заявил он.
Глава администрации Ахалкалакского района Артур Еремян сказал, что проект должен помочь процессу интеграции армянского населения в общество. «Этот проект поможет этническим армянам, которые живут в Грузии, чтобы они более полноценно могли участвовать в строительстве своего государства и чувствовать себя полноценными гражданами страны. Это опять же касается в первую очередь знания государственного – грузинского – языка» – отметил Еремян.