19 Հուլիս 2013 - 12:39 AMT
Կազանյան Ունիվերսիադայում ելույթ են ունեցել 6 հայ ազատ ոճի ըմբիշներ, և միայն Եվրոպայի չեմպիոն Դավիթ Սաֆարյանին (66 կգ) է հաջողվել նվաճել արծաթե մեդալ:
Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արայիկ Բաղդադյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում նշել է, որ մրցաշարից առաջ թիմի կազմում մի քանի փոփոխություններ է կատարել ու հայտավորել հիմնականում երիտասարդ ըմբիշների:
«Մենք խաղերին չենք մասնակցել որքան հնարավոր է շատ մեդալներ նվաճելու համար: Ես ցանկանում էի աշխարհի առաջնությունից առաջ գործի մեջ տեսնել մեր ըմբիշներին: Նրանց ելույթները ցույց տվեցին, որ ոչ բոլորն են գտնվում լավ մարզավիճակում ու պատրաստ չեն մեծ մրցաշարերի»,- նշել է մարզիչը:
Սակայն նա ընդգծել է, որ Դավիթ Սաֆարյանը լավ արդյունքի է հասել ու, 4 հաղթանակ տոնելուց հետո, զիջել է միայն եզրափակչում. «Մագոմեդ Կուրբանալիևն, իսկապես, այդ պահին ավելի ուժեղ էր մեր ըմբիշից: Մենք ակտիվում 2 ամիս ունենք ու պետք է ինչպես հարկն է պատրաստվենք աշխարհի առաջնությանը»:

19 Июль 2013 - 12:38 AMT
На казанской Универсиаде вступили 6 армянских вольных борцов, и только чемпиону Европы Давиду Сафаряну (в/к 66) удалось завоевать серебряную медаль.
Наставник сборной Армении Араик Багдадян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сказал, что перед турниром он в составе команды сделал несколько изменений и заявил молодых борцов.
“Мы не ехали на игры, что бы завоевать как можно много медалей. Я хотел перед чемпионатом мира увидеть возможности борцов. Их выступления показали, что не все находятся в хорошей форме и не готовы к крупным турнирам”,- отметил наставник.
Однако он подчеркнул, что Давид Сафарян смог достичь хорошего результата, и, победив в четырех поединках, уступил лишь в финале: “В финале победил Магомед Курбаналиев, который та тот момент был сильнее нашего борца. У нас в запасе 2 месяца и наша задача как следует подготовиться к первенству мира”.