Մարտի 3-ին Ստեփանակերտում կկայանա «Ակորդ» հանդեսի 17-րդ համարի շնորհանդեսը, որն ամբողջությամբ նվիրված է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը: «Լիդերների, հասարակության եւ էլիտայի հնարավորությունների սահմանափակությունը Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ գործընթացում». այսպես է վերնագրված այս կամ այն հակամարտություններին նվիրված համարը: «Ակորդ»-ի այդ համարում հավաքված են նաեւ խաղաղության գործընթացի վերաբերյալ տեսակետներ եւ կոնֆլիկտի հետեւանքների վերաբերյալ վերլուծություններ: Նյութերում տեղ են գտել այնպիսի հարցեր, որոնք վերաբերում են ԶԼՄ-ներում քաղաքացիական հասարակության դերին, ինչպես նաեւ հասարակության ժողովրդավարացման հետագա խնդիրներին եւ այլն: Հարկ է նկատել, որ հանդեսի հեղինակների շարքում են Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտգործնախարարները, ինչպես նաեւ մյուս հայտնի քաղաքական, հասարակական գործիչներ, վերլուծաբաններ, լրագրողներ եւ այլն:
Համարի նպատակն է ոչ միայն հակամարտությունից դուրս գտնվող մարդկանց ինֆորմացիա տալ Ղարաբաղյան կարգավորման մասին, այլեւ անմիջականորեն հակամարտության շրջանը ներկայացնոներին: «Լճացման տասը տարիները բերել են այս հարցի նկատմամբ միջազգային հանրության ուշադրության պակասեցմանը` խաղաղ գործընթացում առաջխաղացման բացակայությունից ծնված հիասթափության եւ երկրի այլ կետերում ավելի անհետաձգելի խնդիրներին անդրադառնալու անհրաժեշտության ֆոնի վրա: «Ակորդի» տվյալ համարի նպատակն է նորից ընթերցողի ուշադրությունը հրավիրել ղարաբաղյան գործընթացին եւ վերլուծել ստեղծված փակուղին, որում այն հայտնվել է»,- կարծում է կովկասյան «Հաշտության պաշարներ» ծրագրի համատնօրեն Ջոնաթան Քոենը:
Տեղեկության կարգով նշենք, որ «Ակորդ» հանդեսը լույս է տեսնում «Հաշտության պաշարներ» միջազգային ոչ կառավարական կազմակերպության ֆինանսական աջակցությամբ, որը սատար է կանգնում բռնության կանխմանը, արդարության հաստանտմանը եւ զինված հակամարտությունների տրանսֆորմացիային ուղղված ջանքերին, հայտնում է Karabakh-online-ը:

3 марта Степанакерте состоится презентация 17-го номера журнала «Аккорд», который полностью посвящен нагорно-карабахскому урегулированию. «Пределы возможностей лидеров, элиты и общества в нагорно-карабахском мирном процессе» – так озаглавлен номер этого журнала, который посвящен тем или иным конфликтам. В выпуске собраны взгляды на мирный процесс и анализ последствий конфликта авторов, представляющих самые разные интересы и точки зрения. В статьях исследуются такие вопросы, как роль гражданского общества и СМИ, экономика войны и мира и проблемы дальнейшей демократизации обществ. В сборник вошли тексты ключевых документов и соглашений, а также хронология мирного процесса. В числе авторов журнала – министры иностранных дел Армении и Азербайджана, а также другие известные политики, общественные деятели, аналитики и журналисты.
Цель выпуска – не только дать информацию о карабахском урегулировании людям вне конфликта, но и дать пищу для размышлений людям, представляющим непосредственно конфликтные зоны. «Десять лет застоя привели к постепенному снижению интереса международного сообщества к этому конфликту на фоне разочарования отсутствием какого-либо прогресса в мирном процессе и необходимости срочно реагировать на более неотложные проблемы в других точках земного шара. Задача данного выпуска «Аккорда» – вновь обратить внимание читателя на карабахский мирный процесс и проанализировать причины сегодняшнего тупикового состояния, в котором он оказался», – считает содиректор Кавказской программы «Ресурсов примирения» Джонатан Коэн.
«Аккорд» издается при финансовой поддержке международной неправительственной организации `Ресурсы примирения`, которая поддерживает усилия, направленные на предотвращение насилия, установление справедливости и трансформацию вооруженных конфликтов, сообщает Karabakh-online.