Փետրվարի 25-ին Կանադայի հայերը Օտտավայում` ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ներկայացուցչության մոտ, Նախիջեւանի Հին Ջուղայի հայկական խաչքարերի ոչնչացման դեմ ուղղված բողոքի ցույց են անցկացրել: 2000-2005թթ. ադրբեջանական իշխանությունների կողմից տասնյակ հազարավոր խաչքարեր են ոչնչացվել, որոնցից ամենահները թվագրվում են 8-րդ դարով: Այժմ իրանցի թուրքերն ու ադրբեջանցիները կոչ են անում ոչնչացնել Հայաստանը:
Նշենք, որ երեկ Տորոնտոյի հայկական համայնքը ջահերով երթ է կազմակերպել որպես բողոքի նշան ադրբեջանցիների կողմից Նախիջեւանի Հին Ջուղայի հայկական գեղեզմանատան եւ խաչքարերի ոչնչացման դեմ: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ին են հաղորդել Տորոնտոյի հայկական համայնքում: Երթի կազմակերպիչներն են Սբ.Երրորդության, Սբ.Մարիամի, Սբ.Գրիգորի Հայ առաքելական եկեղեցիները, ինչպես նաեւ Հայ բողոքական եկեղեցին: Հայ համայնքի հայտարարության մեջ նշվում է, որ Հին Ջուղայի հայկական գերեզմանատունը ամբողջ 20 դարի ընթացքում եղել է ադրբեջանցիների բարբարոսական գործողությունների օբյեկտ, որոնք վերսկսվեցին 2002 թվականին, երբ ադրբեջանցի զինվորները ոչնչացրեցին հարյուրավոր խաչքարեր: Նախիջեւանը պատմական Հայաստանի եւ 1918-1920 թթ. Հայաստանի Հանրապետության մի մասն է եղել: Նախիջեւանը խլել են Հայաստանից եւ Ադրբեջանի տիրապետությանը հանձնել խորհրդային տարիներին: Հենց այն ժամանակ հայկական բնակչությունը լիովին դուրս մղվեց Նախիջեւանից` Խորհրդային Ադրբեջանի իշխանությունների վարած խտրականության եւ տնտեսական ճնշման քաղաքականության հետեւանքով:

25-го февраля армяне Канады перед зданием ЮНЕСКО в Оттава провели акцию протеста против разрушения азербайджанской стороной армянских хачкаров в Старой Джульфе в Нахичеване. В 2000-2005 году азербайджанскими властями были разрушены десятки тысяч хачкаров, самые древние из которых датируются 8-ым веком. Узнав об этом преступлении, иранские турки и азербайджанцы сейчас призывают к разрушению Армении.
Отметим, что накануне армянская община Торонто провела факельное шествие в знак протеста против продолжающегося уничтожения армянского кладбища и хачкаров в Старой Джульфе. Как сообщили PanARMENIAN.Net в армянской общине Торонто, шествие было организовано Армянской Апостольской Церковью Св.Троицы, Церковью Св.Марии, Церковью Св.Григория и Армянской Евангелисткой церковью. В заявлении армянской общины отмечается, что армянское кладбище Старой Джульфы, где было расположено более 10 тыс. армянских хачкаров, на протяжении всего 20-го века являлось объектом варварских действий, которые вновь возобновились в 2002 году, когда азербайджанские солдаты уничтожили сотни хачкаров. Нахичеван является частью исторической Армении и первой Республики Армении в 1918-1920 годах. Нахичеван был отобран у Армении и передан под юрисдикцию Азербайджана в советское время. Именно тогда армянское население было полностью выселено из Нахичевана посредством дискриминации и экономического давления и политики, проводимой властями Советского Азербайджана.