22 Հուլիս 2013 - 10:53 AMT
«Հասկանալի է, որ անհրաժեշտ է ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը Ուկրաինայում»,-հայտարարել է ուկրաինացի փորձագետ, Իրավիճակների մոդելավորման գործակալության տնօրենի տեղակալ Ալեքսեյ Գոլոբուցկին Analitika.at.ua –ին տված հարցազրույցում՝ մեկնաբանելով Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու մասին օրինագծի ներկայացումը Ուկրաինայի Գերագույն խորհուրդ:
«Հայերի օրինակը ցույց է տալիս, թե ինչպես է ազգային ողբերգությունը միավորում ու առավել ուժեղ դարձնում նրանց: Հատկապես, ելնելով սեփական ժողովրդի պատմությունից»,-ասել է Ալեքսեյ Գոլոբուցկին:
Հունիսի 6-ին Ուկրաինայի Գերագույն ռադայում գրանցվել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու մասին որոշման նախագիծը: Օրինագծի ընդունման նախաձեռնողներն են պատգամավորներ Վիլեն Շատվորյանն ու Արսեն Ավակովը: Նրանց նախաձեռնությանը սատարում է Հայաստանի ԱԳՆ-ն:

«Понятно, что признать Геноцид армян необходимо», — заявил в интервью Analitika.at.ua украинский эксперт, заместитель директора Агентства моделирования ситуаций Алексей Голобуцкий, комментируя представление законопроекта о признании Геноцида армянского народа в Верховной Раде Украины.
«Пример армян показывает, как национальная трагедия объединяет нацию и делает ее еще сильней. Особенно, исходя из истории собственного народа», — заключил эксперт.
В Верховной Раде Украины 6 июня был зарегистрирован проект постановления о признании Геноцида армян в Османской империи 1915г. Инициаторами законопроекта №2254а выступили депутаты Вилен Шатворян (Партия регионов) и Арсен Аваков («Батькивщина»). Поддержку инициативе украинских парламентариев уже выразил МИД Армении.