Գրոսմայստեր Լևոն Արոնյանն օգոստոսի 10-ից սեպտեմբերի 3-ը Նորվեգիայի Տրոմսո քաղաքում կմասնակցի աշխարհի Գավաթի խաղարկությանը:
Այժմ շախմատիստը Հայաստանում է, որտեղ պատրաստվում է մրցաշարին: «Հայրենիքում ես կմնամ մինչև օգոստոսի սկիզբ, և հավաքականի հետ մենք մի փոքր հավաք կանցկացնեմ: Հետո կմեկնեմ մրցումների: Այստեղ ես ամեն օր մարզվում եմ և մեծ հաճույք եմ ստանում դրանից: Ես երբեք այսքան երկար ամենօրյա մարզումներ չեմ անցկացրել, ուստի շատ ուրախ եմ»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Արոնյանը :
ՖԻԴԵ-ի վարկանիշի 2-րդ տեղը զբաղեցնող գրոսմայստերը նշել է, որ կաշխատի լավ հանդես գալ Աշխարհի գավաթի խաղարկությունում, սակայն, իր գլխավոր նպատակը աշխարհի չեմպիոնի կոչման համար պայքարելն է: «Կաշխատեմ ջանադրաբար աշխատել այդ նպատակին հասնելու համար»,-հավելել է նա:
Արոնյանն իր թիմակից Գաբրիել Սարգսյանի հետ շախամտի դպրոց է բացել Երևանում: Նա խոստացել է, որ դեկտեմբերի սկզբին հավաք կանցկացնի շախմատի դպրոցի աշակերտների հետ. «Երեխաների համար շատ կարևոր է շփվել հայտնի շախմատիստների հետ ու կարևոր խորհուրդներ ստանալ նրանցից»:

22 Июль 2013 - 12:55 AMT
Гроссмейстер Левон Аронян с 10 августа по 3 сентября в городе Тромсо (Норвегия) выступит на Кубке мира. Сейчас шахматист находится в Армении, где готовиться к турниру.
“На родине я останусь до начала августа, вместе со сборной мы проведем маленький сбор. Затем уеду на соревнования. Здесь я каждый день тренируюсь и получаю большое удовольствие от этого. Я никогда так долго не проводил каждодневные тренировки, поэтому очень рад”,- сказал Аронян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net.
Второй номер рейтинга ФИДЕ отметил, что постарается на Кубке мира выступить хорошо, однако подчеркнул, что его главная цель бороться за звание чемпиона мира.
“Постараюсь усердно работать, что бы достичь этой цели”,- добавил он.
Аронян вместе с партнером по команде Габриелем Саркисяном в Ереване открыли шахматную школу. Гроссмейстер пообещал, что в начале декабря проведет сбор с учениками шахматной школы: “Для ребят очень важно общаться с известными игроками и получать от них важные советы”.