«Իլհամ Ալիեւի հայտարարությունը ամենեւին չի նշանակում, որ շուտով Ադրբեջանը կվերսկսի ռազmական գործողությունները»,- հայտարարել է ադրբեջանցի քաղաքագետ Ռասիմ Մուսաբեկովը: «Սակայն դա նշանակում է, որ այն ֆորմատում, այն տոնայնությունում, այն առաջարկների շրջանակներում, որոնք պնդում է Հայաստանը, իսկ դա փաստորեն Լեռնային Ղարաբաղի, նաեւ Քելբաջարի ու Լաչինի հանձնումն է , խոսելն անհնար է»: Ադրբեջանի նախագահը հստակ հայտարարեց, որ Ադրբեջանից այդպիսի ծրագրի ընդունում պետք չէ սպասել: Սակայն դա նաեւ նշանակում է, որ Ադրբեջանը չի պատրաստվում մերվել ներկայիս դրության հետ, այսինքն` իր տարածքների անժամկետ օկուպացիայի հետ: Դա, ըստ իս, նշանակում է, որ կսկվի սպռազինման մրցավազք, կսրվի թշնամական պրոպագանդան: Իսկ ինչ վերաբերում է համանախագահների հանդիպմանը, այն միտքը, որձանաձան հնարքներով հնարավոր կլինի Ադրբեջանին անընդունելի տարբերակ ստիպել, չի ստացվի. թող նրանք գնահատեն այն հանրավորությունները, որոնց իրենք են տիրապետում: Իսկ ԱՄՆ-ը Եվրոպան եւ Ռուսաստանը ունեն հնարավորություններ: Եթե ցանկանան օգտագործել ինչ-որ լծակներ, հնարավոր կլինի դուրս գալ ստեղծված փակուղուց, իսկ եթե ոչ, պետք է մերվել սպառազինության մրցավածքի հեռանկարի հետ: Ի դեպ, եթե Ադրբեջանը այդ ուղղությամբ ծախսելու է սեփական գումարները, ապա հայերը կօգտվեն ամերիկացիների, ռուսների եւ եվրոպացիների ընձեռած ֆինանսական օգնությունից»:
Իր հերթին Զադուշտ Ալիզադեն գտնում է, որ հասնել այդպիսի «փոքր նվաճման», ինչպիսինն է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավարների հանդիպման մասին պայմանավորվածություննը, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները, իհարկե, կարող են: «Բոլորը գիտեն, որ բանակցությունները արդեն 14 տարի փակուղու մեջ են: Ներկայիս կոռումպացված պարտվողական գեներալների հետ պատերազմ սկսել չի կարլի: Եւ, բացի այդ, ես գտնում եմ, որ հակամարտության կարգավորկման խաղաղ ներուժը ընդհանրապես չի օգտագործվել: Այն, որ դա չի արվում, նշանակում է, որ նրանք չեն ուզում հասնել խնդրի կարգավորմանը, չեն ցանկանում թե’ հայերի, թե’ ադրբեջանցիների համար պատվաբեր խաղաղություն հաստատել: Ալիեւի եւ Քոչարյանի հետաքրքրությունները համընկնում են մի բանում միայն. պետք է ձգձել հակամրտությունը եւ ժամանակ առ ժամանակ վախեցնել ժողովրդին»: Ադրբեջանցի քաղաքագետ Էլդար Իսմայլովը նաեւ կարծում է, որ «ռազմական հակամրտություն չի լինի միանշանակ: Երեւի թե, բանակցությունները իրոք հայտնվել են փակուղում, քանի որ կողմերը չունեն շփման ոչ մի կետ: Վախենում եմ, որ ընդհանրապես արդեն չի կարող խոսք գնալ բանակցությունների շարունակության մասին: Այսօր կողմերի մոտեցումները ոչնչով չեն տարբերվում 10-15 տարի առաջ եղածներից: Անձամբ ինձ դուր չի գալիս բանակցությունների ընթացքը: Իմ կարծիքով, այս ամբողջը ժամանկի ձգձման շարունակություն է միայն», հայտնում է «Էխո» թերթը:

“Заявление Ильхама Алиева не означает, что Азербайджан в скором времени возобновит военные действия”, – заявил азербайджанский политолог Расим Мусабеков. “Но это означает, что в том формате, в той тональности, в рамках тех предложений, на которых настаивает Армения, – а это фактически означает сдачу и Нагорного Карабаха, и впридачу Кельбаджара с Лачином, – разговаривать невозможно. Азербайджанский президент четко заявляет, что ждать от Азербайджана принятия подобного рода капитулянтского плана не стоит. Но это одновременно означает и то, что Азербайджан не собирается мириться с нынешней ситуацией бессрочной оккупации своих территорий. Это означает, на мой взгляд, что будет разворачиваться гонка вооружений, будет ужесточаться враждебная пропаганда. А что касается встречи сопредседателей, идея, что под каким-то соусом можно будет навязать Азербайджану невыгодное решение, не проходит – пусть они оценивают те возможности, которые у них имеются. А возможности у США, России и Европы есть. Захотят использовать эти рычаги, значит, будет найден какой-то выход из нынешнего дипломатического тупика, не захотят – как минимум придется считаться с перспективой действительно гонки вооружений. Причем если Азербайджан будет тратить на это собственные деньги, то армянам, для того, чтобы сохранить военный паритет, придется пользоваться той финансовой помощью, которую оказывают им американцы, русские и европейцы”.
В свою очередь Зардушт Ализаде считает, что на такое “небольшое достижение”, как договоренность о встрече глав МИД Азербайджана и Армении, сопредседатели Минской группы ОБСЕ, конечно, способны. “Все знают, что переговоры в тупике уже 14 лет. Я убежден, что азербайджанская армия к войне абсолютно не готова. С нынешними коррумпированными генералами-пораженцами войну начинать нельзя. И, кроме того, я считаю, что потенциал мирного решения конфликта абсолютно не использован. Имеется огромный, непочатый край резервов для использования потенциала мира. То, что это не делается, означает, что они не хотят решения проблемы, не хотят достижения почетного и для армян, и для азербайджанцев мира. Интересы Алиева и Кочаряна совпадают в том, что нужно пролонгировать конфликт, а народ время от времени надо пугать”. Азербайджанский политолог Эльдар Исмайлов также полагает, что “военного конфликта не будет – это однозначно. Видимо, переговоры действительно зашли в тупик, потому что у сторон нет никаких точек соприкосновения. Боюсь, что вообще уже не может идти речи о продолжении переговоров. Сегодня подходы сторон к проблеме ничем не отличаются от подходов 10-15-летней давности. Что-то не нравится мне сам ход переговоров. По-моему, все это – продолжение оттягивания времени”, сообщает газета “Эхо”.