Բելգրադում անցնող շախմատի Եվրոպայի կանանց առաջնության կազմակերպիչները նշում են նման մրցաշարերի համար մասնակիցների ռեկորդային քանակը՝ 169:
«Մենք կարող էինք մասնակիցներից ավելի մեծ գումարներ կորզել և հետո գոռգոռալ բարձր մրցանակային ֆոնդի մասին: Սակայն հարցը միայն դրամական միջոցները չեն, այլ հարգանքը շախմատիստուհիների հանդեպ: Մենք ամեն ինչ արեցինք, ինչ մեզանից կախված էր, և աղջիկները պետք է, որ գոհ լինեն»,-ասել է Եվրոպական շախմատային միության նախագահ Սիլվիո Դանաիլովը:
ԵԱ-ում Հայաստանը ներկայացնում են Լիլիթ Մկրտչյանը, Մարիա Կուրսովան, Լիլիթ Գալոյանն ու Աննա Հայրապետյանը:

24 Июль 2013 - 06:35 AMT
Организаторы женского чемпионата Европы по шахматам, который проходит в Белграде, отмечают рекордное для подобных турниров количество участниц – 169.
"Мы могли бы содрать с участниц как можно больше денег и затем кричать о высоком призовом фонде. Но дело же не только в деньгах, но и в уважении к шахматисткам. Думаю, в этом отношении мы сделали все, что от нас зависело, и девушки должны остаться довольными",- сказал президент Европейского шахматного союза Сильвио Данаилов.
На чемпионате Европы Армению представляют Лилит Мкртчян, Мария Курсова, Лилит Галоян и Анна Айрапетян.