24 Հուլիս 2013 - 13:48 AMT
ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի հատկացումների ենթակոմիտեն, որը պատասխանատու է 2014թ. ֆինանսական տարվա (FY14) ծրագրի մշակման համար, սևեռուն ուշադրություն է դարձնում Սիրիայում հակամարտության հետևանքով տուժած բնակչությանը հումանիտար օգնության ցուցաբերմանը, հայտնում է Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախումբը (ANCA): Ենթակոմիտեն առաջարկել է FY14 համար գրեթե 20 տոկոսով կրճատել ծախսերն արտաքին օժանդակության ուղղությամբ նախորդ տարվա համեմատ, ինչպես նաև Օբամային բյուջետային հարցումը:
Զեկույցի նախագծում կարևորվում է ուշադրությունը Մերձավոր Արևելքի ճգնաժամի հանդեպ: Նշվում է, որ «իրադարձությունները Մերձավոր Արևելքում, արաբական գարունից մինչև Սիրիայի հակամարտություն, Իրաքում տևական անցումային շրջանը, բարդացրել են փոքրամասնությունների, մասնավորապես քրիստոնյա փոքրամասնությունների առջև ծառացած խնդիրները: Կոմիտեն կոչ է անում պետքարտուղրաին շարունակել օգնությունը խոցելի այդ խմբերի համար ինչպես ներսում, այնպես էլ երկրից դուրս»:
Կոմիտեն հասկանում է, որ սիրիացի փախստականների մեծ մասը ճամբարներից դուրս է ապրում, ինչը զգալիորեն ավելացնում է ճնշումը նրանց ընդունած երկրի վրա: Կոմիտեն ընդունում է օգնության անհրաժեշտությունը. օգնելու համար ընդունող երկրներին ընդլայնել տեղակայման ազգային համակարգերը, նրանց կարիքները բավարարելու համար, օրինակ, կրթության և առողջապահության ոլորտներում, երաշխավորել, որ առաջատար երկրները կարող են շարունակել ծառայություն մատուցել իրենց քաղաքացիներին, ամրապնդել տեղական մարմինները, սատարելով փախստականների ազատ տեղաշարժին, տեղի համայնքներում բնակություն հաստատելու նրանց իրավունքին:
Մերձավոր Արևելքում օգնության ջանքերը շատ են կարևորվում ԱՄՆ հայ համայնքի կողմից, որը ակտիվորեն համագործակցում է Օբամայի վարչակազմի և Կոնգրեսի հետ հայերի աղետալի իրավիճակի հարցով, որոնք հայտնվել են սիրիական հակամարտության խաչաձև կրակի տակ: Սիրիահայերի մեծ մասը 1915թ. Հայոց ցեղասպանութան զոհերի ժառանգներն են, որոնք նոր կյանք սկսեցին Սիրիայում Ցեղասպանությունից հետո: Հայ համայնքը կազմում էր մոտ 100 հազար մարդ: Այսօրվա դրությամբ, համայնքի մոտ կեսը հեռացել է Սիրիայից: Շուրջ 10 000 հայեր ապաստան են գտել ՀՀ-ում, 10 000-ը՝ Լիբանանում:

Подкомитет Палаты представителей США по ассигнованиям, отвечающий за разработку 2014 финансового года (FY14) уделяет приоритетное внимание оказанию гуманитарной помощи населению, пострадавшему в результате конфликта Сирии, сообщает Армянский Национальный Комитет Америки (ANCA).
Подкомиссия по иностранной помощи предложила общие сокращения в расходах на внешнюю помощь для FY14 почти на 20% по сравнению с цифрами прошлого года, как и бюджетный запрос администрации Обамы. Версия подкомитета этой меры будет рассмотрена Комитетом ассигнований в полном составе в среду, 24 июля. Дата полного рассмотрения в Палате до сих пор не установлена.
В проекте доклада уделяет значительное внимание гуманитарному кризису на Ближнем Востоке. Отмечается, что "события на Ближнем Востоке, от арабской весны и конфликта в Сирии с продолжающимся переходным периодом в Ираке, усилили проблемы, стоящие перед общинами меньшинств, включая христианское население. Комитет настоятельно призывает госсекретаря продолжать гуманитарную помощь в переселении для членов этих уязвимых общин как внутри, так и за пределами стран своего происхождения ".
Комитет понимает, что большинство сирийских беженцев живут за пределами лагерей, которые значительно увеличивают нагрузку на ресурсы стран, принимающих их. Комитет признает настоятельную необходимость оказания помощи в следующими способами: помочь принимающим странам расширить свои национальные системы для размещения беженцев потребностями, например, в секторе здравоохранения и образования, гарантировать, что ведущие страны могут продолжать оказывать услуги своим гражданам, укрепление потенциала местных органов власти в ответ на приток беженцев, и поддерживать свободу передвижения беженцев, их право поселиться в местных общинах, доступ к экономическим возможностям. Комитет призывает Госдепартамент и USAID, чтобы, при необходимости, помочь своим партнерам и пострадавшим государствам предоставить гуманитарную помощь на растущее число сирийцев, которые нашли убежище в соседних странах
Гуманитарные усилия по оказанию помощи на Ближнем Востоке имеют особую важность для армянской общины Америки, которая активно сотрудничает с администрацией Обамы и Конгресса по бедственному положению армян и других уязвимых групп населения, оказавшегося в перекрестном огне сирийского конфликта. В то время как армянское присутствия в Сирии имеет очень долгую историю, большинство сирийских армян являются потомками тех, кто нашел убежище, безопасность, и начал новую жизнь в Сирии после Геноцида армян 1915-1923 гг. Армянская община насчитывала около 100 000 в начале нынешнего конфликта. По оценкам сегодня, около половины сообщества покинули Сирию, некоторые постоянно, другие с надеждой, что они смогут вернуться. Более 10 000 сирийских армян уже бежали в Республику Армения, а другие 10 000 или более нашли убежище в Ливане.