25 Հուլիս 2013 - 11:04 AMT
ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի Հատկացումների կոմիտեն 2014թ. համար հավանություն է տվել օգնությանը Լեռնային Ղարաբաղին, հայտնում է Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախումբը (ANCA), սակայն օրինագծում չի նշված Հայաստանին հատկացվելիք օգնության չափը:
«Այս հոդվածով նախատեսված ծախսերի սահմաններում մենք պետք է օգնություն ցուցաբերենք ղարաբաղյան հակամարտությունից տուժածներին այն մակարդակով, որը նախատեսված էր նաՙխորդ տարիներին, ինչպես նաև հակամարտության հետ կապված ընթացիկ պահանջների համար»,-ասվում է կոմիտեի զեկույցում: ANCA գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը ողջունել է որոշումը՝ հայտարարելով. «Մենք բավարարված ենք նրանով, որ կոմիտեի նախագահ Գրեյնջերն ու կոմիտեի անդամները, կոնգրեսական Շիֆի պնդումով, համաձայնվել են ուղղում կատարել և օտարերկրյա օգնության ծավալների կրճատման ֆոնին, պահպանել են Լեռնային Ղարաբաղի համար նախատեսված ծավալը:
«Կոմիտեի համար գերակա են կենսական ծրագրերը, այն է ԱՄՆ օգնությունը Լեռնային Ղարաբաղին: Դա միակ օժանդակությունն է կովկասյան ծրագրերով, որը հիշատակվում է զեկույցում: Միևնույն ժամանակ, մենք նախկինի պես մտահոգված ենք, որ Հայաստանի անկախացումից ի վեր առաջին անգամ զեկույցում չի հստակեցված Հայաստանին հատկացվող օգնության չափը»,-ասել է Համբարյանը:

Комитет Палаты представителей по ассигнованиям сегодня одобрил оказание помощи Нагорному Карабаху в течение 2014 финансового года, сообщает Армянский Национальный Комитет Америки (ANCA). Однако в законопроект нет конкретного объема помощи Армении.
"В пределах средств, предусмотренных по данной статье, мы должны оказывать помощь пострадавшим в результате нагорно-карабахского конфликта на уровнях, соответствующих предыдущим годам, а также для текущих потребностей, связанных с конфликтом", говорится в отчете комитета к законопроекту. Исполнительный директор ANCA Арам Амбарян приветствовал решение, заявив: "Мы удовлетворены тем, что председатель комитета Грейнджер и его члены по настоянию конгрессмена Шиффа, согласились на поправку и на фоне резкого сокращения иностранной помощи, сохранили объем для Нагорного Карабаха.
«Приоритетом для комитета являются жизненно важные программы, а именно помощь Америки Нагорному Карабаху. Это единственная помощь по кавказским программам, которая конкретно упоминается в докладе. В то же время, мы по-прежнему обеспокоены тем, что впервые после провозглашения независимости Армении, в докладе не говорится об определенном уровне помощи Армении", – сказал Амбарян.