7 Մարտ 2006 - 12:56 AMT
«Սառը պատերազմի ավատից հետո եւ մինչ օրս Հարավային Կովկասը դրամատիկ իրադարձությունների վայր է հանդիսանում: Ազգամիջյան եւ տարածքային հարցերի հողի վրա բախումները հազարավոր մարդկանց կյանք խլեցին, իսկ տասնյակ հազարավորները լքեցին իրենց տները, հայտարարել է Թուրքիայի արտգործնախարար Աբդուլլահ Գյուլը: Նրա խոսքերով, «սառեցված հակամարտությունների» առկայությունը ամենամեծ խոչընդոտն է տարածաշրջանում երկարատեւ կայունության հաստատման եւ զարգացման համար: Այսօր հարավկովկասյան տարածաշրջանը իր հարուստ օգտակար հանածոներով եւ հատուկ աշխարհագրական դիրքով դարձել է համաշխարհային հանրության ուշադրության կենտրոններից մեկը: Ինչպես նշել է Ա.Գյուլը, տարածաշրջանային հակամարտությունների կարգավորման գործընթացում անհրաժեշտ է օգտվել միջազգային հանրության այդ ուշադրությունից: «Տարածաշրջանում անկայունության որեւէ դրսեւորում իրենից այն ներուժն է ներկայացնում, որ բացասաբար է անդրադառնում նաեւ Թուրքիայի շահերի վրա: Ուստի կարեւորվում է հակամարտությունները լուծելու ջանքերի ակտիվացումը, որը կընդունվի բոլոր կողմերից եւ կբխի միջազգային իրավունքի հիմնական սկզբունքներից»,-հավելել է նա:
«Հիմնական սկզբունքները, որոնց վրա հիմնված է մեր դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի հարցում, հանրահայտ են: Այս հակամարտությունը, որը հրահրվեց Հայաստանի կողմից միջազգային իրավունքի այնսպիսի նորմերի խախտման պատճառով, ինչպիսիք են գոյություն ունեցող սահմանների խախտումը բռնի մեթոդներով, ինչպես նաեւ տարածքային ամբողջականության սկզբունքի, որը վերաբերում է ոչ միայն տարածաշրջանի պետություններին, այլ նաեւ բոլոր այն կողմերին, որոնց համար կարեւոր է Հարավային Կովկասի խաղաղությունն ու կայունությունը: Թուրքիան հենց սկզբից լինելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամ, ուշադիր հետեւում է հակամրտության կարգավորմանը: Մենք դեռեւս հուսով ենք, որ Պրահայի ձեւաչափի շրջանակներում հնարավոր կլինի խաղաղ կարգավորման հասնելը: Կարեւոր է է երկխոսության շարունակությունը Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ նախագահների եւ արտգործնախարարների մակարդակով»,-հայտարարել է Թուրքիայի ԱԳՆ-ն: «Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը իր լուման կներդնի տարածաշրջանային համագործակցության զարգացման եւ Թուրքիայի ու Հայաստանի միջեւ հարաբերությունների նորմալացման գործում: Որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամ, մենք պահպանում ենք հավատը կարգավոման ուղիներ ակտիվորեն որոնելու առումով: Մենք շարունակում ենք ԵԱՀԿ Մինսկի գործընթացում տեսնել այն հենքը, որը թույլ կտա գտնել հակամարտության լուծումը:Մենք համոզված ենք, որ առկա անհամաձայնությունները հաղթահարելու համար օգտակար կլինի տարաբնույթ մոտեցումը, ինչպես նաեւ կրեատիվ նորույթները»,-ավելացրել է Ա.Գյուլը: Նրա խոսքերով, «Ադրբեջանի եւ Հայաստանի նախագահների հանդիպման ընթացքում փետրվարի 10-11 Փարիզում որեւէ առաջընթաց չգրանցվեց, ինչն առաջացրեց միջազգային հանրության ափսոսանքը»: «Կարծում եմ, բոլորի համար շահավետ կլիներ, եթե 2006 թվականին հակամարտության կարգավորմանն ուղղված ջանքերը շարունակվեին»,-ամփոփել է Թուրքիայի ԱԳՆ ղեկավարը, հաղորդում է «Թրենդ» գործակալությունը:

“После завершения холодной войны и по сегодняшний день Южный Кавказ является ареной драматических событий. Столкновения на межэтнической почве и по территориальным вопросам привели к гибели тысяч людей, а десятки тысяч покинули свои дома, заявил министр иностранных дел Турции Абдулла Гюль. По его словам, неразрешенность «замороженных конфликтов» является самой большой преградой на пути становления долгосрочной стабильности и развития в регионе. Сегодня южнокавказский регион с его богатыми полезными ископаемыми и особым географическим положением превратился в один из центров внимания мировой общественности. Как отметил А.Гюль, в процессе разрешения региональных конфликтов необходимо воспользоваться этим вниманием международного сообщества. “Какое-либо проявление нестабильности в регионе является потенциалом, который негативно отражается и на интересах Турции. Поэтому важна активизация усилий для мирного разрешения конфликтов, которое будет признано всеми соответствующими сторонами и исходит из основных принципов международного права”, – добавил он.
“Основные принципы, на которых основывается наша позиция в вопросе Нагорного Карабаха, общеизвестны. Данный конфликт, спровоцированный нарушением со стороны Армении таких принципов международного права, как недопустимость изменения существующих границ насильственным путем , а также уважение территориальной целостности, касается не только государств региона, но и всех сторон, придающих значение миру, стабильности и спокойствию на Южном Кавказе. Турция, с самого начала являясь членом Минской группы ОБСЕ, внимательно следит за процессом урегулирования конфликта. У нас сохраняется надежда на то, что в рамках Пражского формата станет возможным продвижение процесса мирного урегулирования конфликта. Важно продолжение диалога между Азербайджаном и Арменией на уровне президентов и министров иностранных дел”, – подчеркнул глава внешнеполитического ведомства Турции. “Безусловно, разрешение нагорно-карабахского конфликта внесет вклад в развитие регионального сотрудничества и нормализацию связей между Турцией и Арменией. В качестве члена Минской группы ОБСЕ мы сохраняем веру в необходимость активного вклада в поиск путей урегулирования. Мы продолжаем видеть в Минском процессе ОБСЕ платформу, которая позволит найти решение конфликта. Вместе с тем мы уверены, что для преодоления существующих несогласованностей будут полезными дальновидный и более разносторонний подход, а также креативные новации”, – добавил Абдулла Гюль. По его словам, “в ходе встречи президентов Азербайджана и Армении 10-11 февраля в Париже каких-либо продвижений в направлении разрешения конфликта зафиксировано не было, что вызвало сожаление мировой общественности”. “Думается, что для всех было бы выгодно, если бы в 2006 году усилия по продвижению урегулирования конфликта были продолжены”, – резюмировал глава МИД Турции, сообщает агентство “Тренд”.