Կարս-Ախալքալաք-Թբիլիսի-Բաքու(ԿԱԹԲ) նոր երկաթգծի նախագիծը ենթադրում է Ադրբեջանի արդեն գոյություն ունեցող երկաթուղային ցանցի հետ հետագայում կապվող Թուրքիա-Վրաստան ուղիղ երկաթուղային հաղորդակցության կառուցում, ինչը կբերի երկաթգծի ժամանակակից համակարգի ստեղծմանը, որը կապում է երեք երկիր, հայտարարել է Թուրքիայի արտգործնախարար Աբդուլահ Գյուլը: Նրա խոսքերով, «ԿԱԹԲ նախագիծը նոր հնարավորություններ է բացում Ասիայի եւ Եվրոպայի միջեւ բեռնափոխադրումների համատեքստում»: «Եթե «Մարմարայ» նախագիծը (Բոսֆորի ներքո երկաթգծի ճյուղի կառուցում) արեւելքում կմիացվի ենթադրվող Բաքու-Ղազախստան(Ակտաու) երկաթուղային-ծովային ճանապարհին եւ ապա Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության հետ, ապա ԿԱԹԲ-ն կդառնա Ասիայի եւ Եվրոպայի միջեւ գործող առավել կարճ երկաթուղային ճանպարհը»,- նշել է նա:
Աբդուլահ Գյուլը հիշեցրել է, որ 2004 թվականի դեկտեմբերի 28-ին Թուրքիայի, Վրաստանի եւ Ադրբեջանի ԿԱԹԲ նախագծի վերաբերյալ արձանագրություն է ստորագրվել: Փաստաթղթի համաձայն, նախագծի իրականացման շրջանակներում տարվող տեխնիկական աշխատաքները կատարվում են համատեղ աշխատանքային խմբով: 2005 թվականի մայիսի 25-ին երեք երկրների ղեկավարները, որ ներկա էին Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան նավթատար առաջին նավթը լցնելու արարողությանը, ստորագրեցին ԿԱԹԲ նախագիծը հաստատող հայտարարություն: ԿԱԹԲ վերաբերյալ գործընթացների քննարկման, ինչպես նաեւ հետագա ստույգ քայլերը ճշտելու նպատակով 2005 թվականի սեպտեմբերի 19-ին Թուրքիայի, Ադրբեջանի եւ Վրաստանի տրանսպորտի նախարարները Ստամբուլում բանակցություններ են անցկացրել: Նիստի արդյունքների հիման վրա որոշում ընդունվեց միջպետական համաձայնագրի ստորագրման , ինչպես նաեւ նախագծի ֆինանսական ապահովման վերաբերյալ: Ինչպես նշեց Թուրքիայի արտաքին քաղաքականության գերատեսչության ղեկավարը, ինժեներատեխնիկական աշխատանքները տարվում են թուրքական ընկերություններց մեկի կողմից` Թուրքիայի ֆինանսավորմամբ: Դրանց ավարտը նախատեսվում է 2006 թվականին: ԿԱԹԲ շրջանակներում միջազգային տենդեր կհայտարարվի նախագծային աշախատանքների ավարտից հետո, ավելացրել է նա:
Նշենք, որ Հայաստանը դեմ է Կարս-Ախալքալաք-Թբիլիսի-Բաքու երկաթգծի կառուցմանը, գտնելով, որ այդ նախագիծը տնտեսապես նպատակահարմար չէ, քանի որ տվյալ երկաթուղային ճյուղի կառուցումը իրականացվում է ի հակակշիռ արդեն գոյություն ունեցող Կարս-Գյումրի-Թբիլիսի-Բաքու երկաթգծին, հայտնում է «Թրենդ» գործակալությունը:

Проект новой железной дороги Карс-Ахалкалаки-Тбилиси-Баку (КАТБ) предполагает строительство прямого железнодорожного сообщения между Турцией и Грузией с последующим объединением данной ветви с уже существующей железнодорожной сетью в Азербайджане, что приведет к созданию современной системы железных дорог, связывающих три государства, заявил министр иностранных дел Турции Абдулла Гюль. По его словам, “проект КАТБ открывает новые возможности в контексте карго-перевозок между Азией и Европой”. “В случае, если проект «Мармарай» (прокладка железнодорожной ветки под Босфором) будет объединен на востоке с предполагаемым железнодорожно-морским путем между Баку и Казахстаном (Актау) и далее – с Китайской Народной Республикой, КАТБ станет частью более короткого, чем существующие на сегодняшний день, железнодорожного сообщения между Азией и Европой”, – отметил он.
Абдулла Гюль напомнил, что 28 декабря 2004 года в Тбилиси между Турцией, Грузией и Азербайджаном был подписан протокол касательно проекта КАТБ. Согласно документу, технические работы в рамках реализации проекта проводятся совместной рабочей группой. 25 мая 2005 года главы трех государств, присутствовавшие на церемонии заполнения первой нефтью нефтепровода Баку-Тбилиси-Джейхан, подписали заявление, поддерживающее проект КАТБ. С целью обсуждения процессов, касающихся проекта КАТБ, а также определения будущих конкретных шагов, 19 сентября 2005 года министры транспорта Турции, Азербайджана и Грузии провели в Стамбуле переговоры. По итогам заседания было принято решение о подписании в скором будущем межправительственного соглашения, а также начала работ по финансовому обеспечению проекта. Как отметил глава внешнеполитического ведомства Турции, инженерно-технические работы в рамках проекта проводятся одной из турецких компаний и финансируются Турцией. Их завершение намечено на 2006 год. Международный тендер в рамках КАТБ будет объявлен после завершения проектных работ, добавил он, сообщает агентство “Тренд”.
Отметим, что Армения выступает против строительства железной дороги Карс-Ахалкалаки-Тбилиси-Баку, считая этот проект экономически нецелесообразным, так как строительство данной железнодорожной ветки осуществляется в противовес уже существующей железной дороге Карс-Гюмри-Тбилиси-Баку.