Ստամբուլում հրապարակվել է Կրթության դեպարտամենտի կողմից կազմված պաշտոնական փստաթուղթ, որտեղ Թուրքիայի քաղաքացիները, որոնք ունեն հայկական, հրեական կամ հունական արմատներ, ներառված են գաղտնի «ցեղի ինդեքսում»:
Ինչպես գրում է հայ-թուրքական Agos թերթը, հայերը փաստաթղթում կոդավորված են «2» թվով, ինչը սկսվել է դեռ 1923-ից՝ Թուրքիայի հանրապետության հիմնավորման օրվանից: Երկրի այն քաղաքացիները, ում մայրը հայ է, պետք է իրենց երեխաներին գրանցեին հայկական մանկապարտեզում: Փաստաթուղթը Ստամբուլի նահանգի Կրթության դեպարտամենտից ուղարկվել է Շիշլի շրջան: Հայերի գրանցումը մեծ դժվարություններով է անցնում:
Ինչպես գրում է Radikal-ը, նման փորձ սկսվել է կիրառվել Լոզանի պայմանագրի ստորագրումից հետո, համաձայն որի Թուրքիայի փոքրամասնություններն ունեն նույն իրավունքները, որոնք ունեն թուրքերը: Հույների կոդը «1»-ն է, հայերինը՝ «2», հրեաներինը՝ «3»: Մյուս փոքրամասնությունները, մասնավորապես՝ քրդերը, կոդավորված չեն: Թեև գաղտնի նյութերի հրապարակման մասին ոչ մի պաշտոնական հայտարարություն չի եղել, ընդդիմադիր կուսակցությունների օրենսդիրները փաստաթուղթը սուր քննադատության են ենթարկել:
«Եթե դա ճիշտ է՝ կարող է երկրի փլուզմանը հանգեցնել: Ես խորհրդարանի օրակարգում կներառեմ փաստաթղթի քննարկումը»,- հայտարարել է Ազգային-հանրապետական կուսակցության պատգամավոր Սեզգին Թանրիքուլը: Խաղաղության ու ժողովրդավարության կուսակցության պատգամավոր Ալան Թանը հայտարարել է, որ այդ փաստաթղթի մասին վաղուց է հայտնի, չնայած՝ իշխանությունները միշտ հերքել են դա: Նա կոչ է արել ՆԳ նախարար Մուամար Գյուլերին պատասխանել.
«Եթե նման բաներ են տեղի ունենում, դա մեծ աղետ է: Հանրապետությունը անօրինական բաժանում է իր քաղաքացիներին ըստ էթնիկ ու կրոնական հատկանիշների, ու անում է դա գաղտնի»,- ասել է Թանը:

В Стамбуле обнародован официальный документ, написанный Управлением образования, в котором граждане Турции, имеющие армянские, еврейские или греческие корни, проходят под секретным «индексом расы».
Как пишет армяно-турецкая газета Agos, армяне в документе кодируются цифрой «2» и это началось еще в 1923 году, со дня основания Турецкой республики. Граждане Турции, у которых мать – армянка, должны были зарегестрировать своего ребенка в армянском детском саду. Документ был послан из Управления образования провинции Стамбул в район Шишли. Между тем, регистрация армян проходит с большими трудностями.
Как пишет Radikal, такая практика была введена после подписания Лозаннского договора, по которому меньшинства Турции имеют те же права, что и турки. Код у греков – «1», армян «2» и у евреев – «3». Другие меньшинства не закодированы, в частности курды. Хотя не было никакого официального ответа на публикацию секретных материалов, законодатели от оппозиционных партий и подвергли документ резкой критике.
"Если это правда, то это может привести к распаду страны. Я внесу обсуждение документа в повестку дня парламента», – заявил депутат от Народно-республиканской партии Сезгин Танрикул, заместитель председателя основной оппозиционной партии. Депутат от Партии мира и демократии (BDP) Алтан Тан заявил, что этот документ известен давно, хотя он всегда отрицался властями. Тан призвал министра внутренних дел Муаммера Гюлера к ответу. "Если такие вещи происходят, это большая катастрофа. Государство незаконно разделяет своих граждан по этническому признаку и религии, и делает это тайно», -сказал Тан.