10 Մարտ 2006 - 09:14 AMT
Մարտի 9-ին, մոտավորապես երեկոյան ժամը վեցին Ծալկա քաղաքում (Վրաստանի Քվեմո-Կարտլի մարզի Ծալկինի շրջկենտրոնը) զինված հարձակում է կատարվել հայ երիտասարդների խմբի վրա: Հարձակումը կատարվել է քաղաքի կենտրոնում, երբ տղաները պատրաստվում էին մեկնել տուն ռեստորանում ընթրելուց հետո: Այդ մասին Pan ARMENIAN.Net-ին հայտնել են Վրաստանի համագործակցության հայկական կենտրոնում: Մեքենաներ նստող մարդկանց վրա հանկարծակի հարձակվել են, դուրս են հանել եւ սկսել են սպանել: Ականատեսների, ինչպես նաեւ տուժածներից մեկի խոսքերով, հարձակվողները թվով մոտ 15 հոգի էին, եւ նրանցից շատերը սառը զենքերով էին: Դանակարություններից ստացված վերքերի հետեւանքով 23-ամյա Գեւորգ Գեւորգյանը տեղում մահացել է, Վ. Սահակայնը(25) ոտքի վնասվածք էր ստացել, իսկ Կ. Բալոյանը(25) ծանր վիճակում 7 ժամ հետո հասցվել է Թբիլիսիի քաղաքային առաջին հիվանդանոց: Հարձակումից հետո հանցագործները փախել են: Սպանված Գեւորգը թողել է երիտասարդ այրի: Ձախ ոտքից վիրավորված Բալոյանը ստիպված է եղել ավտոմեքենայով 4 ժամ քանդված ճանապարհներով գնալ մայրաքաղաք: Չնայած խոր վերքին, բազմաթիվ վնասվածքներին եւ արյան մեծ կորստին, վրա վիճակը ստաբիլ է:
Տուժածները չգիտեն, իրենց կարծիքով, սվանցի կամ աջարացի գաղթականների խմբի հարձակման պատճառը: Բոլոր տուժածները հանդիսանում են համագյուղացիներ` Ծալայի շրջանի Դուշչի գյուղից: Ականատեսների խոսքերով, միջադեպից քիչ անց հայկական գյուղերից Ծալկա տանող բոլոր ճանապարհները փակվել են հատուկ նշանակության ջոկատների կողմից: Մյուս ճանապարհները, այդ թվում եւ դեպի մայրաքաղաք տանողը, բաց են երթեւեկության համար: Ծալկայի շրջանում միշտ կոնֆլիկտներ են լինում հայկական եւ հունական համայնքների եւ վրացիների միջեւ, որ այնտեղ են տեղափոխվել Աջարիայի եւ Սվանետիի բարձրադիր շրջաններից: Վերջիններս բնակություն են հաստատել տարածաշրջանում բնապահպանական աղետից հետո, որի արդյունքում ոչնչացել էին նրանց տները: Ավելի քան 2000 վրացական ընտանիքներ բնակեցրեցին գաղթած կամ էլ ժամանակավորապես մեկնած հույների դատարկ տներում 80-90-ական թվերին: Գաղթականության պատճառով անօրինական ներխուժումը ուրիշի սեփականության տարածքները, ինչպես նաեւ հանցագործության կտրուկ աճը հանգեցնում է բնիկների դժգոհությանը:
Ցալկայում մի քանի տարի առաջ այդպիսի միջադեպերի հետեւանքով արդեն զոհեր եղել էին, սպանվել էին վրացի եւ հույն: Իսկ ամենամեծ ընդհարումը, որում ներգրավված էին Ծալկան եւ մերձակա գյուղերը, տեղի ունեցավ 2005 թվականի մայիսի 9-ին հայերի եւ վրացիների միջեւ, որի ընթացքում ավելի քան 30 հոգի տարբեր կարգի վնասվածքներ էին ստացել: Անցյալ տարվա մի քանի տասնյակի հասնող միջադեպերի հետեւանքով, տարածաշրջան ժամանակորապես ներքին զորքերի ստորաբաժանումներ են բերվել: Վերջիններիս արդյունավետությունը` այսօր շարունակվող դեպքերի ֆոնի վրա, կասկածի տակ է դրվում տեղական բնակչության կողմից:

10 Март 2006 - 09:14 AMT
Девятого марта, приблизительно в 6 часов вечера в городе Цалка (райцентр Цалкинского района региона Квемо-Картли Грузии) произошло вооруженное нападение на группу молодых людей армянской национальности. Нападение произошло в самом центре города, когда ребята начали разъезжаться после ужина в ресторане. Об этом PanARMENIAN.Net сообщили в Армянском Центре Сотрудничества Грузии. На садящихся в машину граждан неожиданно напали, выволокли из автомобиля и начали бить. По словам, как очевидцев, так и одного из потерпевших, нападавших было около 15 человек, и многие их них были вооружены холодным оружием. В результате ножевых ранений, был убит 23 летний Геворг Геворкян, В. Саакян (25) был ранен в ногу, а К. Балоян (25) с серьезным ранением, спустя 7 часов, был доставлен в первую городскую больницу (Арамянца) Тбилиси. После нападения преступники скрылись. У убитого Геворга осталась молодая вдова. Раненому в левое легкое Балояну пришлось добираться до столицы на легковом автомобиле по разбитым дорогам в течение 4 часов. Несмотря на глубокое ранения, многочисленные ушибы и большую потерю крови, состояние раненого стабильное.
Пострадавшим не известна причина нападения на них группы, по их мнению, аджарских или сванских переселенцев. Все потерпевшие являются односельчанами, жителями села Кущи, Цалкинского района. По словам очевидцев, через некоторое время, все въезды в город Цалка со стороны армянских сел были перекрыты расположенными в районе отрядами спецназа. Остальные же пути, включая дорогу, ведущую в столицу, были свободны для проезда. В Цалкинском районе периодически возникают конфликты между проживающими там армянской и греческой общинами и грузинами, переселенными в район несколько лет назад из высокогорных районов Аджарии и Сванетии. Последние поселились в регионе после экологических катастроф, в результате которых были разрушены их дома и сельхозучастки. Более 2000 грузинских семей было заселено в пустующие дома греков, эмигрировавших либо временно уехавших на заработки в Грецию в конце 80-ых начале 90-ых годов. Незаконное вторжение в чужую частную собственность, а так же резкое повышение криминогенного уровня в регионе за счет экомигрантов вызывает естественное недовольство коренного местного населения.
В Цалке несколько лет назад, в результате подобных столкновений уже имелись жертвы, были убиты грузин и грек. А самое крупное столкновение, охватившее Цалку и окрестные села, произошло 9 мая 2005 года, между грузинами и армянами, во время которого более 30 человек получили ранения. В результате прошлогодних инцидентов, которых насчиталось несколько десятков, в район временно были введёны подразделения внутренних войск. Эффективность последних, на фоне повторяющихся сегодня событий, ставится под сомнение местным населением.