10 Մարտ 2006 - 11:30 AMT
Խաղաղության եւ ժողովրդավարության ինստիտուտը(ԽԺԻ) «Մտքի գործարան» նախագծի շրջանականերում հրապարակել է Եվրախորհրդի առջեւ Ադրբեջանի ստանձնած պարտավորությունների կատարման դիտարկման արդյունքները: Ինստիտուտի տնօրեն Լեյլա Յունուսի խոսքերով, դիտարկումը իրականացվել է Ադրբեջանում Ֆինլանդիայի դեսպանության ֆինանսական աջակցությամբ: «Մտնելով Եվրախորհուրդ` Ադրբեջանը ստանձնել է 21 պարտավորություն: Այդ կազմակերպության անդամակցության տարիների ընթացքում հանրապետությունը կատարել է միայն 4-ը: Մնացած պարտավորությունները կամ մասամբ են կատարված, կամ ձեւականորեն, կամ էլ ընդհանրապես անտեսվել են»,- նշել է նա: Մասնավորապես, 10 միջազգային պայմանագրերից իշխանությունները վավերացրել է միայն 7-ը: Մարդու իրավունքների վերաբերյալ պարտավորություններից ամբողջությամբ կատարվել է միայն մեկը, եւ վերաբերում է Միջազգային կարմիր կիսալուսնի ներկայացուցիչներին պատժի կրման վայրեր այցելելու թույլտվությանը, մասամբ կամ ձեւականորեն վեցը, չեն կատարվել չորսը: «Բացի այդ, իշխանությունները ամբողջությամբ կատարել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը վերաբերող պարտավորությունները: Իշխանությունները հրաժարավեցին հարցի կարգավորման ռազմական ճանապարհից եւ շարունակում են խաղաղ բանակցություններ վարել»,- ընդգծել է Լ. Յունուսը:
Վատ են նաեւ քաղբանտարկյալների հետ կապված խնդիրները: Ըստ իրավապաշտպան Էլդար Զեյնալովի, այսպես կոչված «716-ի ցուցակից» մեծ մասը բաց են թողնվել, բայց ոչ բոլորը, իսկ մյուս «107-ի ցուցակից» դեռ շարունակում են իրենց պատիժը կրել 23 մարդ: Ճիշտ է ազատ են արձակվել ԵԽ փաստաթղթերում նշված բոլոր երեք քաղբանտարկյալներ Իսկենդեր Համիդովը, Ռաղիմ Գազիեւը, Իլիակրամ Գումբատովը: «Սակայն դա չի զրկում իշխանություններին նոր քաղբանտարկյալների հայտնվելու պատասխանատվությունից»,- գտնում է նա: Ադրբեջանը չի կատարել նաեւ մյուս կարեւոր պահանջը` հանրային հեռուստաընկերության ստեղծումը: Փորձագետները նաեւ նշել են մամուլի եւ եւ խոսքի ազատությունը ապահովող պարտավորթյունների կատարման բացակայությունը, հայտնում է «Զերկալոն»:

10 Март 2006 - 11:30 AMT
Институт мира и демократии (ИМД) в рамках проекта «Фабрика мысли» подвел итоги мониторинга выполнения обязательств Азербайджана перед Советом Европы. По словам директора института Лейлы Юнус, мониторинг был осуществлен при финансовой поддержке Посольства Финляндии в Азербайджане. «Вступая в Совет Европы, Азербайджан взял на себя 21 обязательство. За пять лет членства в этой организации республика полностью выполнила лишь 4 из них. Другие выполнены либо частично, либо формально, а то и вовсе были проигнорированы», – отметила она. В частности, из 10 международных конвенций власти ратифицировали только семь. Из обязательств в области прав человека полностью выполнено только одно, и касается оно допуска представителей Международного Красного Полумесяца в места отбывания наказаний, частично или формально – шесть, не выполнены четыре. «Кроме того, полностью власти выполнили обязательства, касающиеся урегулирования нагорно-карабахского конфликта. Власти отказались тогда от военного пути решения проблемы и продолжают вести мирные переговоры», – подчеркнула Л.Юнус.
Не лучше обстоят дела и с политзаключенными. По словам правозащитника Эльдара Зейналова, из т.н “Списка 716-ти” на волю выпущены большинство, но далеко не все, а из другого “Списка 107-ти” все еще продолжают отбывать наказание 23 человека. Правда, на свободу выпущены все трое политических заключенных, упомянутых в документах Совета Европы, – Искендер Гамидов, Рагим Газиев, Алиакрам Гумбатов. «Однако это не снимает с властей ответственности за появление в стране все новых и новых политзаключенных», – считает он. Азербайджан не выполнил и другого главного требования – создание Общественного ТВ. Эксперты также констатировали невыполнение обязательств, гарантирующих свободу слова и печати, сообщает «Зеркало».