Ծալկայում 23-ամյա Գեւորգ Գեւորգյանի սպանության հետեւանքով տարածշջանում դրությունը լարվել է: Շրջկենտրոնից դեպի շրջանի հայկական գյուղեը ճանապարհները փակվել հատուկ նշանակության ջոկատների կողմից: Մարտի 9-ի երեկոյան շրջանի ոստիկանությունը ձերբակալել է երեք կասկածյալների, որոնց արդեն հարցաքննում են: Միաժամանակ ոստիկանության դիմաց, ի նշան բողոքի հավաքվել են մոտ 300 ծալկահայեր եւ մարդասպանների համար պահանջում արդարացի պատիժ: Ծալկայի ոստիկանության դիմաց` ի նշան բողոքի երեկ երեկոյան կատարված սպանության, զայրացած ամբոխը կոտրել ոստիկանության շենքի ապակիները: Դրան ի պատասխան Թբիլիսիից շտապ կարգով այստեղ տեղափաոխված ՆԳՆ հատուկ նշանակության վաշտը ավտոմատներով եւ ռետինե մահակներով ծեծի է ենթարկել հայ ցուցարարներին: Ծալկայի շրջանից ընտրված մեծամասնական պատգամավոր Հայկ Մելտոնյանի հավաստմամբ, ժամը 12-ի դրությամբ ծեծի է ենթարկվել մոտ 100 ցուցարար, հայտնում է «Ա-ինֆոն»:
Հիշեցնենք, որ մարտի 9-ին, մոտավորապես երեկոյան ժամը վեցին Ծալկա քաղաքում(Վրաստանի Քվեմո-Կարտլի մարզի Ծալկինի շրջկենտրոնը) զինված հարձակում է կատարվել հայ երիտասարդների խմբի վրա, ինչի արդյունքում, դանակարություններից ստացված վերքերի հետեւանքով 23-ամյա Գեւորգ Գեւորգյանը տեղում մահացել է, Վ. Սահակայնը(25) ոտքի վնասվածք էր ստացել, իսկ Կ. Բալոյանը(25) ծանր վիճակում 7 ժամ հետո հասցվել է Թբիլիսիի քաղաքային առաջին հիվանդանոց:

10 Март 2006 - 12:02 AMT
В связи с убийством в Цалке 23-летнего Геворга Геворкяна, обстановка в районе накалилась. Дороги, ведущие из Цалки в армянские села, перекрыты отрядами грузинского спецназа. Вечером 9 марта местная полиция задержала троих подозреваемых, которые уже доправшиваются. В то же время более 300 жителей Цалки собрались на митинг протеста около здания полиции. Они требуют справедливого наказания для убийц. В связи с этим МВД Грузии спешно прислало из Тбилиси новые подразделения спецназа. 10 марта собравшиеся у здания полиции начали выбивать стекла. В ответ на это тбилисский спецназ резиновыми дубинками избил и разогнал протестующих армян. По словам депутата грузинского паралмента от Цалки Айка Мелтоняна, к 12 часам 10 марта избито около 100 митингующих, сообщает агентство «А-инфо».
Напомним, что 9 марта, приблизительно в 6 часов вечера в городе Цалка (райцентр Цалкинского района региона Квемо-Картли Грузии) произошло вооруженное нападение на группу молодых людей армянской национальности, в результате чего в результате ножевых ранений был убит 23- летний Геворг Геворкян. В.Саакян, 25 лет, был ранен в ногу, а К.Балоян, тоже 25-летний с серьезным ранением, спустя 7 часов, был доставлен в первую городскую больницу Тбилиси.