10 Մարտ 2006 - 13:53 AMT
Առանց ղարաբաղյան կողմի մասնակցության ընդունված որեւէ համաձայնագիր պարտադիր չի լինի Ղարաբաղի ժողովրդի համար
ԱՄՆ-ում, Վորսերթի պետական համալսրանի `Մարդու իրավունքների ուսումնասիրության կենտրոնում կայացել են 2005-ին Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրությունների քննարկումները: Բազմամարդ լսարանի առջեւ զեկույցներով հանդես են եկել ամերիկյան պրոֆեսորներ Հենրի Թերոուլթը, Լեոնտինա Օրմելը, Դենիել Շարտինը, ինչպես նաեւ «Հելսինկյան նախաձեռնություն 92» ղարաբաղյան ՀԿ-ի համակարգող Կարեն Օհանջանյանն ու «Թուֆենկյան» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Անդրանիկ Կասպարյանը:
Ելույթ ունեցողները նշել են անցած ընտրությունների նշանակությունը երկրի ժողովրդավարացման գործում եւ քննարկել ղարաբաղյան հակամարտության տրանսֆորմացիայի հեռանկարները: Իր ելույթում Կարեն Օհանջանյանը նշել է, որ ցանկացած երկրում քաղաքացիական հասարակության մակարդակը եւ ընտրությունները կախված են դրանից, թե ինչ արժեքներ են այնտեղ հռչակվում եւ իրականացվում: Նա նաեւ ընդգծել է ԼՂՀ իշխանություններին` բանակցային գործընթացում ներգրավելու անհրաժեշտությունը, քանի որ առանց Ղարաբաղի ընտրված իշխանությունների մասնակցության ընդունված համաձայնագիրը պարտադիր չի լինի Ղաարբաղի ժողովրդի համար: Եւ եթե մենք խոսում ենք ժողովրդավարության գլոբալ հաղթանակի մասին, ասել է ղարաբաղյան իրավապաշտպանը, ապա միջազգային հանրությունը պետք է մասնակցի ԼՂՀ-ում ժողովրդավարական ինստիտուտների ձեւավորմանը: ԼՂՀ «երրորդ» սեկտորին պետք է ֆինանսներ եւ մեթոդոլոգիական օգնություն ցուցաբերվի, որպեսզի ղարաբաղյան հասարակությունը ներգրավվի գլոբալ գործընթացների մեջ` ահաբեկչության դեմ պայքարի, միջուկայնի զենքի չտարածման, թմրանյութերի եւ մարդկանց տրաֆիկինգի: Ղարաբաղի հասարակությունը պետք է հնարավորություն ունենա օգտվել համաշխարհային քաղաքակրթության պաշառներից, որոնք ուղղված են ժողովրդավարության զարգացմանը, միջավայրի պահպանմանը, աղքատության հետ պայքարին, խաղաղութայն պահպանմանը` ոչ միայն հարավկովկասյան տարածաշրջանում, այլեւ ամբողջ աշխարհում, հայտնում է Karabakh-online-ը:

10 Март 2006 - 13:53 AMT
Любое соглашение, достигнутое без карабахской стороны, не может быть имплементировано народом Карабаха
В США в Центре изучения прав человека Ворсетерского государственного университета состоялась дискуссия по поводу прошедших в августе 2005 года парламентских выборов в Нагорном Карабахеи развития гражданского общества в республике. Перед многочисленной аудиторией, преимущественно состоявшей из профессорского состава и студентов, выступили с докладами профессоры Генри Тероулт, Леонтина Ормел, Даниел Шартин, а также находящийся в США координатор карабахского НПО «Хельсинкская инициатива 92» Карен Оганджанян и исполнительный директор фонда «Туфенкян» Андраник Каспарян.
Выступившие отметили важное значение прошедших выборов в деле становления демократии, а также обсудили перспективы трансформации карабахского конфликта. В своем слове Карен Оганджанян отметил, что состояние гражданского общества и выборы в любой стране зависят от повестки дня провозглашенных и преследуемых ценностей. Он также подчеркнул необходимость подключения избранных карабахских властей к переговорному процессу, особо отметив, что любое соглашение, достигнутое без участия карабахской стороны, не может быть имплементировано народом Нагорного Карабаха.
«Если мы говорим о необходимости победы демократии в глобальном аспекте, то мы должны говорить об универсальности принципов демократии, а не селективности. И международное сообщество должно принять активное участие в развитии демократических институтов в НКР», – сказал он. Оганджанян особо отметил необходимость предоставления карабахскому «третьему» сектору финансовой и методологической помощи для подключения всего карабахского общества к глобальным процессам борьбы против терроризма, нераспространения ядерных технологий и оружия, трафикинга наркотиков и людей, а также получения доступа к ресурсам мировой цивилизации для развития демократии, включая развитие избирательных систем, сохранения окружающей среды, борьбы с бедностью и сохранения мира, стабильности как в регионе Южного Кавказа, так и во всем мире, сообщает Karabakh-online.