«Կովկասում բազմաթիվ հակամարտություններ կան, սակայն Ադրբեջանը կարելի է կայունության գոտի անվել այդ ատրածաշրջանում, մենք հոյակապ հարաբերություններ ենք հաստատել մեր հարեւանների հետ»: Այդ մասին Տոկիոյում հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը: Նրա խոսքերով, իր բնական պաշարներով, աշխարհագրական դիրքով, Ադրբեջանը գրավիչ երկիր է, այն մեծ հետքրքրություն է առաջացնում: «Սակայն մենք Ադրբեջանը ցանկանում ենք տեսնել այնպիսի երկրի կարգավիճակում, որտեղ բոլոր պետությունները, նրանց ընկերությունները իրականցնում են երկստեք շահերի վրա հիմնված գործնեություն, եւ ոչ որպես այլ պետությունների մրցակցության գոտի»,- նշել է նա:
Ադրբեջանի նախագահը ընդգծեց, որ «Ադրբեջանում առկա գաղթկանները եւ վերաբնակիչները լուրջ խնդիրներ են առաջացնում սոցիալական բնագավառում»: «Ադրբեջանի տարածքի 20 տոկոսը դեռ գտնվում է Հայաստնաի գերակայության տակ, եւ վերջինս էթնիկ մաքրումներ է իրականացնում, ինչի արդյունքում ավելի քան 1 միլիոն մարդ գաղթականների կարգավիճակում են հայտնվել: Գաղթականների եւ բնակչության թվաքանակի հարաբերությամբ ամբողջ աշխարհում Ադրբեջանը գտնվում է ամենածանր դրության մեջ»,- ասել է Ալիեւը: Նրա կարծիքով, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հիմքում ընկած է անջատվողականությունը:«Սակայն ես համոզված եմ, որ քաղաքական, պատմական, իրավական արդարությունը կվերականգնվի: Լեռնային Ղարաբաղը պատմականորեն երբեւէ Հայաստանի մաս չի կազմել: Հայերը հետագայում տեղափոխվել են այդ տարածքներ, տեղանուններից ոչ մեկը հայկական ծագում չունի: Միայն տեղափոխվելուց հետո են հայերը փոխել անվանումները»,- հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահը:
Նշելով, որ ՄԱԿ-ի բոլոր անդամ-երկրները «ճանաչում են Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը` նկատի ունենալով նաեւ Լեռնային Ղարաբաղը, եւ միայն Հայաստանը չի ընդունում Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը», Իլհամ Ալիեւը ասել է. «Մեր երկրի տարածքային ամբողջականության հարցը չի հանդիսանում բանակցությունների քննարկման թեման: Բանակցությունների թեման կապված է Հայաստանի կողմից գրավված ադրբեջանկան հողերի ազատգրման, էթնիկական մաքրման զոհ դարձած մարդկանց վերադարձի, Ադրբեջանի կազմում Լեռնային Ղարաբաղին բարձր ինքնավարության կարգավիճակ տրամադրելու հետ: Այս բոլորը պետք է համապատասխանի միջազգային իրավունքի նորմերին: Մենք հույս ունենք հարցը լուծել բանակցությունների միջոցով: Միջազգային հանրությունը պետք է ավելի մեծ դեր խաղա հակամարտության կարգավորման մեջ, քանի որ հակամարտությունը ամենամեծ արգելքն է տարածաշրջանի զարգացման ճանապարհին»:

“На Кавказе имеют место конфликты, но Азербайджан можно считать территорией стабильности в этом регионе, мы установили прекрасные отношения с соседями”. Об этом заявил в Токио президент Азербайджана Ильхам Алиев. По его словам, по своим природным ресурсам, географическому расположению Азербайджан является привлекательной страной, к нему проявляют большой интерес. «Однако мы хотим видеть Азербайджан территорией, где все государства, их компании осуществляют деятельность на основе взаимных интересов, а не пространством для конкуренции других государств», – отметил он.
Президент Азербайджана подчеркнул, что “наличие в Азербайджане беженцев и вынужденных переселенцев создает серьезные проблемы в социальной сфере”. «Армения все еще держит под оккупацией 20% территории Азербайджана, осуществляет политику этнической чистки, в результате чего более 1 миллиона человек оказались в положении беженцев и вынужденных переселенцев. По числу беженцев и вынужденных переселенцев в соотношении с численностью населения Азербайджан является страной, находящейся в самом тяжелом положении в мире», – сказал Алиев. По его мнению, “в основе нагорно-карабахского конфликта лежит сепаратизм”. «Но я уверен, что справедливость с политической, правовой и исторической точки зрения будет восстановлена. Нагорный Карабах исторически никогда не являлся территорией Армении. Армяне впоследствии переселились на эти территории, ни один из топонимов не имеет армянского происхождения. Лишь после переселения сюда они изменили географические названия», – заявил президент.
Отметив, что все государства, в том числе ООН, “признают территориальную целостность Азербайджана, включая Нагорный Карабах, и лишь Армения не признает территориальной целостности Азербайджана”, Ильхам Алиев сказал: «Вопрос территориальной целостности нашей страны не является темой переговоров. Тема переговоров связана с освобождением оккупированных земель, возвращением людей, ставших жертвами этнической чистки и агрессии, предоставлением Нагорному Карабаху статуса высокой автономии в составе Азербайджана. Все это должно соответствовать нормам и принципам международного права. Мы надеемся на решение конфликта путем переговоров. Международному сообществу следует играть более активную роль в урегулировании конфликта, так как конфликт является самым серьезным препятствием для развития региона в целом».