11 Մարտ 2006 - 08:44 AMT
Բազմազգ Վրաստան համաքաղաքացիական շարժումը եւ Վրաստանի հայերի «Նոր սերունդ» միությունը դիմել են Վրաստանի նախագահ Միխաիլ Սահակաշվիլիին խնդրելով անձամբ հետեւել Ծալկայում հայերի վրա հարձակման միջադեպի հետաքննության ընթացքին: Ինչպես հայտնեցին PanARMENIAN.Net-ին «Բազմազգ Վրաստան համաքաղաքացիական շարժում» միության մամլո ծառայությունից, համապատասխան նամակ կուղարկվի Վրաստանի ներքին գործերի նախարարություն: Բացի այդ, ոչ կառավարական «Բազմազգ Վրաստան» եւ «Նոր սերունդ» կազմակերպությունները պահանջում են ամենաշուտափույթ կերպով բացահայտել հայերի խմբի վրա հարձակման եւ սպանության գործը, գտնել մեղավորներին, պատժել նրանց, ինչպես նաեւ թույլ տալ մասնակցել իրենց ներկայացուցիչներին հետաքննության ընթացքին :
Հիշեցնենք, որ մարտի 9-ին, Ծալկայում ազգային պատկանելության հողի վրա կատարվել էր միջադեպ` հայ եւ վրացի երիտասրդների` Վրաստանի քաղաքացիների միջեւ: Ձեռնամարտի արդյունքում հայերից մեկը` 25-ամյա Գեւորգ Գեւորգյանը մահացել է, չորսը ծանր մարմնական վնասվածքներ են ստացել: Վերջիններիցս մեկը` Կարեն Բալոյանը, ծանր վիճակում տեղափոխվել է Թբիլիսիի առաջին կլինիկական հիվանդանոց: Տուժածների խոսքերով, 14 հայ երիտասարդների վրա հարձակվել են, երբ նրանք նստում էին մեքենաները: Հարձակվողները բացել են ավտոմեքենայի դուռը եւ առանց որեւէ դրդապատճառի կտրել են Գեւորգ Գեւորգյանի վիզը: Զինված հանցագործները դանակներով նաեւ ծաներ մարմնական վնասվածքներ են հասցրել այտեղ գտնվող մյուս հայազգի երիտասարդներին: Տուժածները հայտարարում են, որ հարձակվողներից շատերը միմյանց հետ խոսում էին սվանի բարբառով եւ լրիվ անծանոթ էին, եւ Ծալկայում նարանց միչ այդ ոչ ոք չէր տեսել: Բացի այդ, զինված հարձակման պատճառը հայտնի չէ, քանի որ նույնիսկ խոսել նրանց հետ չեն հասցրել:
Միջադեպից վրդովված Ծալկայի հայերը բողոքի ցույց են անցկացրել (մոտ 500 հոգի) ոստիկանության դիմաց եւ մարդասպանների համար պահանջում էին արդարացի պատիժ: : Դրան ի պատասխան Թբիլիսիից շտապ կարգով այստեղ տեղափաոխված ՆԳՆ հատուկ նշանակության վաշտը ավտոմատներով եւ ռետինե մահակներով ծեծի է ենթարկել հայ ցուցարարներին: Ականատեսների խոսքերի համաձայն, ցույցի ցրմանը մասնակցում էին նաեւ տեղական հանցագործ խմբավորումների անդամները: Մարտի 10-ին հատուկ նշանակության ջոկատների կողմից փակվել են հայկական գյուղերից Ծալկա տանող բոլոր ճանապարհները, ինչպես նաեւ պահպանության տակ են առնվել քաղաքում գործող գրեթե բոլոր պետական մարմինները:

Общегражданское Движение Многонациональная Грузия и Объединение грузинских армян «Нор Серунд» обратились к президенту Грузии Михаилу Саакашвили с просьбой лично взять под свое наблюдение ход следствия по делу о нападении на группу армян в городе Цалка. Как сообщили PanARMENIAN.Net в пресс-службе Союза «Общегражданское Движение Многонациональная Грузия», соответствующее письмо будет отправлено Министерству внутренних дел Грузии. Помимо этого, неправительственные организации «Многонациональная Грузия» и «Нор Серунд» потребовали наибыстрейшего раскрытия дела об убийстве, установления и предания гласности личности виновных и их наказания, а также допущения к следствию их представителей.
Напомним , что 9 марта, в Цалке произошел инцидент на национальной почве между грузинской и армянской молодежью – гражданами Грузии. В результате рукопашного боя скончался один армянин, 25-летний Геворк Геворкян, четверо были тяжело ранены. Один из них, Карен Балоян, с тяжелыми ранениями был переправлен в Тбилисскую первую клиническую больницу. По словам потерпевших, на 14 молодых людей армянского происхождения напали тогда, когда они садились в машины. Нападавшие прямо открыли дверь машины и ножом, абсолютно без причины, перерезали горло Геворку Геворкяну. Вооруженные бандиты ножами также тяжело ранили находящихся рядом молодых людей армянской национальности. Потерпевшие заявляют, что большинство нападавших разговаривали друг с другом на сванском диалекте грузинского языка и были им совершенно незнакомы и в Цалке их до того ни разу не видели. Кроме этого, у вооруженного нападения не было абсолютно никакой причины, даже малейшего словесного общения с ними до того.
Возмущенные инцидентом цалкские армяне, провели митинг (примерно 500 человек) перед зданием полиции. К цалкинцам присоединились также митингующие джавахкцы, которые требовали наказания виновных от полиции. Сотрудники полиции с целью прекращения митинга жестоко разогнали собравшихся. По словам очевидцев, в разгоне митингующих наряду с полицией также участвовали члены местных криминальных группировок. Как заявляют очевидцы, 10 марта отрядами специального назначения были перекрыты все дороги, ведущие из армянских деревень в Цалку, а также взяли под охрану практически все государственные учреждения, функционирующие в городе.