7 Օգոստոս 2013 - 09:59 AMT
Գերմանացի երիտասարդ Ջոնաս Հոլլանդերը «հիսաթափված» է Ադրբեջանի ԱԳՆ-ից, որովհետև ինքն էլ 2012 թվականին այցելել է Արցախ, բայց իր անունը հրապարակված հայտնի «սև ցուցակում» ներառված չէ: «Ես վիրավորված և հիսաթափված եմ, որ իմ անունն այդ ցուցակում ներառված չէ: Ներկայացնում եմ իմ` Արցախ այցելության ապացույցը և խնդրում հնարավորինս արագ ուղղել սխալը», – գրել է Հոլլանդը Ֆեյսբուքի իր էջում` հրապարակելով նաև Արցախ այցելության համար ստացած իր մուտքի թույլտվության լուսանկարը:
Օգոստոսի 2-ին Ադրբեջանի Արտաքին գործերի նախարարությունը հրապարակել է իր հայտնի «սև ցուցակը», որտեղ ընդգրկված են Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն այցելած մարդիկ: Ցուցակում են Հարավային Ուելս նահանգի խորհրդարանի պատգամավոր Գլեդիս Բերեժիկլյանը, ՌԴ պետդումայի պատգամավոր Օլեգ Պոխոլկովը, ուկրաինական «Պրոֆիլ» ամսագրի թղթակից Վարվարա Ժլուտենկոն, «The Washington Post»-ի Մոսկվայի թղթակից Ուիլ Էնգլունդը, ավստրիացի դիրիժոր էռնեստ Գյոցլը, իսպանացի օպերային երգչուհի Մոնսերատ Կաբալյեն և ուրիշները:
Ֆեյսբուքում ստեղծվել է նաև «Մենք այցելել ենք Արցախ առանց «թույլտվության» էջ` որպես պատասխան Ադրբեջանի ԱԳՆ հրապարակած «սև ցուցակին»: Ինչպես տեղեկացնում է էջի նկարագրությունը, այն ստեղծվել է Արցախին աջակցելու նպատակով և ուղերձ է Ադրբեջանին այն մասին, որ Արցախ այցելած և այցլել պատրաստվող մարդկանց Բաքվի սպառնալիքները չեն մտահոգում: «Ադրբեջանը սպառնում է համալրել ցուցակը: Մենք կարող ենք խնայել նրանց ժամանակը և ինքներս մեր անունները հրապարակել: Մենք հպարտանում ենք, որ այցելել ենք Արցախ առանց «թույլտվության»», – նշված է էջի նկարագրության մեջ:

7 Август 2013 - 09:22 AMT
Молодой человек из Германии Джонас Холландер, посетивший Арцах в 2012 году, «разочарован» тем, что его имя не внесено в «черный список» МИД Азербайджана. «Дорогой Азербайджан, я обижен и разочарован тем, что мое имя не было включено в этот список. Прилагаю доказательство моего пребывания в Арцахе и прошу как можно скорее исправить ошибку», – написал Холландер на своей странице в социальной сети Facebook, разместив фотографию полученной им для въезда в Республику Арцах визы.
2 августа министерство иностранных дел Азербайджана опубликовало свой знаменитый «черный список» 335 человек, посетивших Нагорно-Карабахскую Республику. В частности, в список включены член парламента австралийского штата Южный Уэльс Глэдис Бережиклян, депутат Госдумы РФ Олег Похолков, сотрудник украинского журнала «Профиль» Варвара Жлутенко, московский корреспондент «The Washington Post» Уилл Энглунд, австрийский дирижер Эрнест Гецл, испанская оперная певица Монсеррат Кабалье и др.
Эта публикация уже стала предметов многочисленных шуток в адоес Азербайджана.
Также в социальной сети Facebook создана группа под названием “Мы посетили Арцах без “разрешения”. Как отмечается в размещенной на странице группы информации, группа создана в знак поддержки Арцаха и является мессиджем Азербайджану о том, что люди, посетившие или собирающиеся в Нагорный Карабаха, абсолютно не обеспокоены угрозами со стороны Баку. «Азербайджан опубликовал «черный список» из 335 имен и угрожает увеличить число включенных в этот список лиц. Мы можем сэкономить время Азербайджана и сами назвать наши имена. Мы гордимся тем, что посетили Арцаха без «разрешения» и нас абсолютно не беспокоит «черный список» Азербайджана», – отмечается на странице группы.