Բաքվում մահացել է Սալյանի շրջանից արդեն չորրորդ հիվանդը: Նրա անալիզները եւս ուղղարկվել են Լոնդոնի լաբորատորիա «թռչնի գրիպի» առկայությունը պարզելու համար: «Սալյանի շրջանի Դայկենդ գյուղի 16-ամյա բնակիչ Շախմար Ասքերովը մահացել է երեկ` մարտի 10-ին, Բաքվի թոքային հիվանդությունների գիտահետազոտական ինստիտուտում, չնայած բուժմանը»,- ասվում է ուրբաթ օրը տարածված Ադրբեջանի առողջապահության նախարարության հայտարարության մեջ: Հայտարարության մեջ նշվում է, որ հիվանդին «երկկողմանի թոքերի բորբոքում» դիագնոզն էին դրել, վերջնական արդյունքները ստանալու համար անալիզները ուղղարկվել են Լոնդոնի լաբորատորիա:
Այդ շրջանից մահացած չորսի անալիզները բացասական աչդյունք են տվել. նրանցից մեկը մահացել է թոքերի բորբոքումից, իսկ մյուսը օնկոլոգիական հիվանդությունից: ԱՀ առողջապահության նախարարությունը հայտնում է ,որ ներկայիս դրությամբ Սելյանի շրջանից ոչ ոք հոսպիտալացված չէ: Չնայած ուղղակի ապացույցներ չկան, որ տղան մահացել է «թռչնի գրիպից», կան հիմքեր ենթադրելու համար, որ պատանին մահացել է հենց այդ հիվանդությունից: Հիշեցնենք, որ մինչ վերջերս Ադրբեջանի առողջապահության նախարարության ներկայացուցիչները հերքում էին «թռչնի գրիպի» առկայությունը երկրում, չնայած հասրակության եւ զանգվածային լրատվական միջոցների հնչեցրած բազմաթիվ անհանգստություններին, հայտնում է Day.az-ը:

В Баку скончался еще один, уже четвертый больной из Сальянского района страны. Его анализы также отправлены в лабораторию в Лондон на выявление вируса «птичьего гриппа». «16-летний житель села Дайкенд Сальянского района Шахмар Аскеров скончался накануне, 10 марта, в Научно-Исследовательском Институте Легочных заболеваний Баку, несмотря на лечение», – говорится в распространенном в пятницу пресс-релизе Министерства здравоохранения Азербайджана. В сообщении отмечается, что несмотря на то, что больному был поставлен диагноз “двусторонняя пневмония”, для получения окончательного результата анализы отправлены в лондонскую лабораторию.
Из четырех скончавшихся жителей этого района анализы двоих выявили отрицательный результат: смерть одной наступила в результате пневмонии, второй – от онкологического заболевания. Минздрав АР сообщает, что в данный момент госпитализированных из Сальянского района нет. Несмотря на то, что прямых доказательств смерти от «птичьего гриппа» нет, есть основания считать, что причиной смерти юноши стало именно это заболевание. Напомним, что до последнего времени представители Министерства Здравоохранения отрицали наличие в Азербайджане людей, заболевших «птичьим гриппом», несмотря на многочисленные тревожные сигналы со стороны общественности и средств массовой информации, сообщает Day.az.