«Միասնական Ջավախք» ժողովրդավարական դաշինքը մեծ վշտով եւ վրդովմունքով դատապարտում է բռնության նոր ալիքը ազգային հողի վրա Վրաստանի Գուգարաց շրջանում (Քվեմո Քրթլի): Այդ մասին ասվում է «Միասնական Ջավախք» դաշինքի հայտարարության մեջ: Փաստաթղթում նշվում է, որ «մարտի 9-ի երեկոյան Ծալկա քաղաքաի վրացական ծագումով շուրջ 15 ծայրահեղականներ կատարել են ցուցադրական ավազակային հարձակում Ղուշչի հայկական գյուղի բնակիչների վրա, որի արդյունքում գազանաբար սպանվել է 23-ամյա Գեւորգ Գեւորգյանը, իսկ նրա երկու համագյուղացիներ` Վ.Սահակյանը եւ Կ.Բալոյանը ստացել են ծանր մարմնական վնասվածքներ եւ հոսպիտալացվել են: Հարձակվողները, իրավապահ մարմինների լիակատար անգործության եւ թողտվության պայմաններում անարգել լքել են հանցագործության վայրը: Շրջանային ղեկավարությունը, ծայրահեղականների ձերբակալելու համար անհետաձգելի օպերտաիվ միջոցառումներ անցկացնելու փոխարեն, կարգադրել է հատուկ նշանակության ուժերին փակել քաղաքը հարեւան հայկական գյուղերի հետ կապող բոլոր ճանապարհները: Նման ուժային մեթոդներով շրջանային ղեկավարությունը ցանկանում էր ճնշել հայ բնակչության սեփական քաղաքացիական իրավունքները պաշտպանելու կամքը, քաղաքակրթված ձեւով իրենց հավաքական բողոքը հայտնելու եւ արդարադատության իրավունքը:
«Միասնական Ջավախք» ժողովրդավարական դաշինքը, խորը ցավակցություն հայտնելով զոհված Գեւորգ Գեւորգյանի այրիին եւ հարազատներին, բոլոր քաղաքական եւ հասարակական ուժերի ուշադրությունն է հրավիրում այն փաստի վրա, որ բռնության շարունակական գործողությունները եւ սպանությունները ազգային հողի վրա տարածաշրջանի պատմականորեն ձեւավորված էթնիկ պատկերը արհեստականորեն փոխելու Վրաստանի ղեկավարության որդեգրած քաղաքական կուրսի անմիջական հետեւանքն են: Հայաբնակ տարածքները վրացիներով` Սվանեթիայի եւ Աջարիայի բարձրալեռնային գոտու բնակիչներով բնակեցումը կտրուկ խախտում է ազգմիջյան հավասարակշռությունը տարածաշրջանում եւ հրահրում է ազգամիջյան լարվածության արհեստական աճ, էթնոքաղաքական ապակայունացման նոր օջախ ստեղծելով հանրապետությունում:
«Միասնական Ջավախք» ժողովրդավարական դաշինքը զսպվածության կոչ է անում տարածաշրջանի հայ բնակչությանը, եւ պահանջում է Վրաստանի իրավապահ եւ դատական մարմիններից, առաջնորդվել միայն օրենքի տառով, անկախ հարձակվողների եւ տուժածների ազգային պատկանելությունից, անաչառ կերպով ուսումասիրել հանցագործության բոլոր հանգամանքները եւ արդար դատավճիռ կայացնել»:

11 Март 2006 - 14:59 AMT
Демократический Альянс ”Единый Джавахк” с чувством глубокой скорби и возмущения осуждает новую волну насилия на национальной почве в Гугаркском регионе (Квемо-Картли) Грузии. Об этом говорится в заявлении Альянса “Единый Джавахк”. В документа также отмечается: “Вечером девятого марта в городе Цалка группа экстремистов грузинского происхождения численностью в 15 человек совершила показательное разбойное нападение на жителей армянского села Кущи в результате которого был зверски убит 23 летний Геворг Геворгян, а двое его односельчан – В. Саакян и К. Балоян получили тяжелые ранения и были госпитализированы для оказания срочной медицинской помощи. Нападавшие при полном бездействии и попустительстве представителей органов правопорядка беспрепятственно покинули место преступления. Региональное руководство, вместо проведения неотложных оперативных мер по задержанию членов экстремистской группировки, распорядилось немедленно перекрыть силами спецназа все дороги, связывающие город с соседними армянскими селами. Подобными силовыми акциями региональное руководство рассчитывало еще раз в корне подавить волю армянского населения к защите собственных гражданских прав на выражение цивилизованного коллективного протеста и справедливое правосудие.
Демократический Альянс ”Единый Джавахк”, выражая глубокое соболезнование вдове и родственникам погибшего Геворга Геворгяна, обращает внимание всех политических и общественных сил на то обстоятельство, что непрекращающиеся акты насилия и убийств на национальной почве в Гугаркском регионе являются прямым следствием проводимого прежним и нынешним руководством Грузии политического курса по искусственному изменению исторически сложившейся этнической картины региона. Широкомасштабное заселение армянонаселенных территорий грузинами – выходцами высокогорных регионов Сванети и Аджарии резко нарушает межэтническое равновесие в регионе и провоцирует искусственный рост межнациональной напряженности, создавая новый очаг этнополитической дестабилизации в республике.
Демократический Альянс ”Единый Джавахк” призывает все армянское население региона к сдержанности и спокойствию, а также требует от правоохранительных и судебных органов Грузии, руководствоваться исключительно буквой закона, безотносительно к национальной принадлежности нападавших и пострадавших, провести беспристрастное расследование всех обстоятельств преступления и вынести справедливый приговор”.