Թուրքիան մոտ ապագայում կհրապարակի ատոմի խաղաղ օգտագործման իր ծրագիրը: Այդ մասին Վիեննայում հայտարարել է Թուրքիայի ԱԳՆ ղեկավար Աբդուլլահ Գյուլը ՄԱԳԱՏԷ-ի գլխավոր տնօրեն Մուհամմեդ ալ Բարադեի հետ հանդիպումից հետո: «Մեր ատոմային ծրագիրը բացառապես խաղաղ է լինելու: Նրա հիմքում կլինի թափանցիկությունը, համագործակցության համար բաց լինելը եւ համագործակցությունը ՄԱԳԱՏԷ-ի հետ: Ատոմային ծրագրի շրջանակներում Թուրքիան նախատեսում է մինչեւ 2016 թվականը կառուցել երեք ԱԷԿ: Դրանց կառուցումն, ըստ փորձագետների, կպահանջի 7-8 մլրդ դոլար: Թուրքական ԱԷԿ-ների ընդհանուր հզորությունը կկազմի շուրջ 5 հազար մեգավատտ»,-նշել է Գյուլը: Առաջին կայանի կառուցման մեկնարկը նախատեսվում է 2007թ.: Առաջին թուրքական ԱԷԿ-ը կկառուցվի Սինոպ սեւծովյա գավառում: Այն շահագործման կհանձնվի 2012 թվականին: Այդ նախագծի հանդեպ հետաքրքրություն են ցուցաբերում Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ն Չինաստանը, Մեծ Բրիտանիան, Ֆրանսիան, Կանադան, Հարավային Կորենա եւ Ճապոնիան: Ավելի վաղ Թուրքիան բազմիցս ԱԷԿ-ի կառուցման մրցույթներ է հայտարարել: 2000 թվականին առաջին ԱԷԿ-ի կառուցման նախագիծը փակվեց անբավարար ֆինանսավորման պատճառով:
Թուրքիայի իշխանությունները արագացրեցին ԱԷԿ-ի շինարարության հետ կապված աշխատանքներն այն բանից հետո, երբ 2006 թ. կտրուկ նվազեց բնական գազի առաքումը Իրանից: Այն ժամանակ էլ երկրի էներգետիկայի նախարար Հիլմի Գյուլերը հայտարարեց դրսից էներգակիրների ներկրումից երկրի կախվածությունը նվազեցնելու եւ դրանց շուտափույթ դիվերսիֆիկացման անհրաժեշտության մասին, հաղորդում է CNN-Turk հեռուստաընկերությունը:

13 Март 2006 - 14:09 AMT
Турция в ближайшее время огласит программу использования атома в мирных целях. Об этом заявил в Вене глава турецкого МИД Абдулла Гюль после встречи с генеральным директором МАГАТЭ Мухаммедом аль-Барадеи. «Наша атомная программа будет носить исключительно мирный характер. В ее основе будут прозрачность, открытость к сотрудничеству и взаимодействие с МАГАТЭ. В рамках атомной программы Турция к 2016 году планирует построить три АЭС. Их строительство, по оценкам экспертов, обойдется в $7-8 млрд. Общая мощность турецких АЭС составит около пяти тысяч мегаватт», – отметил Гюль.
Начало строительства первой станции намечено на 2007 год. Первая турецкая АЭС будет построена в черноморской провинции Синоп. В эксплуатацию она должна быть сдана к 2012 году. Интерес к проекту строительства в Турции АЭС проявляют Россия, США, Китай, Великобритания, Франция, Канада, Южная Корея и Япония. Турция ранее неоднократно объявляла тендер на строительство АЭС. В 2000 году проект на возведение первой АЭС был закрыт из-за недостаточного финансирования.
Турецкие власти ускорили работы, связанные со строительством АЭС после резкого уменьшения в январе 2006 года импорта природного газа из Ирана. Тогда же министр энергетики страны Хильми Гюлер заявил о необходимости уменьшения внешней зависимости страны от поставок энергоносителей и их скорейшей диверсификации, сообщает телекомпания CNN-Turk