Արցախ այցելածների Ադրբեջանի ԱԳՆ հրապարակած «սև ցուցակում», որը 335 անուն է ընդգրկում, կան նաև արգենտինական խոշորագույն International Policy in Clarín թերթի գլխավոր խմբագիր Մարսելո Կանտելմիի և հայազգի արգենտինացի գործարար Էդուարդո Էրնեկյանի անունները:
Մարսելո Կանտելմին Արցախ է այցելել 2005 թվականին: Նա հայտարարել է, որ նման ցուցակի հրապարակումը բարբարոսական քայլ է, որը միայն քամահրանքի է արժանի: Դա նաև խտրականության դրսևորում է, որը պատմականորեն օգտագործել են բռնակալները՝ կոպտորեն խախտելով բազմակարծության իրավունքը: «Այսպիսի խղճուկ մեթոդներով են ադրբեջանցիները ժխտում հայերի իրավունքը նրանց պատմական հողերի հանդեպ»,-նշել է Կանտելմին:
«Այդ ցուցակը վկայում է այն մասին, որ Ադրբեջանը ոչ միայն հրաժարվում է ճանաչել Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը, այլ նաև բռնատիրական միջոցներ է կիրառորւմ, ինչպես օրինակ այս «սև ցուցակն» է, պատժելու համար մարդկանց, անկախ ազգային պատկանելությունից, որոնք նպաստում են Լեռնային Ղարաբաղի սոցիալական, տնտեսական և ժողովրդավարական զարգացմանը»,-հայտարարել է իր հերթին Արգենտինայի Հայ Դատի հանձնախմբի տնօրեն Ալֆոնսո Թաբակյանը:
Օգոստոսի 2-ին Ադրբեջանի Արտաքին գործերի նախարարությունը հրապարակել է իր հայտնի «սև ցուցակը», որտեղ ընդգրկված են Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն այցելած մարդիկ: Ցուցակում են Հարավային Ուելս նահանգի խորհրդարանի պատգամավոր Գլեդիս Բերեժիկլյանը, ՌԴ պետդումայի պատգամավոր Օլեգ Պոխոլկովը, ուկրաինական «Պրոֆիլ» ամսագրի թղթակից Վարվարա Ժլուտենկոն, «The Washington Post»-ի Մոսկվայի թղթակից Ուիլ Էնգլունդը, ավստրիացի դիրիժոր էռնեստ Գյոցլը, իսպանացի օպերային երգչուհի Մոնսերատ Կաբալյեն և ուրիշները:

В опубликованный МИД Азербайджана “черный список” 335 человек, посетивших Арцах, включены и имена главного редактора крупнейшей аргентинской газеты International Policy in Clarín Марсело Кантелми и аргентинского бизнесмена армяского происхождения Эдуардо Эрнекяна.
Марсело Кантелми, который побывал в Карабахе в 2005 году, заявил, публкиция подобного списка является варварским шагом, вызывающим презрение. Это также является проявлением дискриминации, исторически используемым диктаторами и тиранами, грубо попирающими право на плюрализм мнений. “Подобным жалким способом азербайджанцы отрицают право армян на свои исторические территории”, – отметил Кантелми.
“Этот список показывает, что Азербайджан не только отказывается признавать право народа Карабаха на самоопределение, но и использует такие диктаторские методы, как “черный список”, чтобы наказать людей, вне зависимости от национальности, которые содействуют социальному, экономическому и демократическому развитию Нагорного Карабаха”, – заявил, в свою очередь, директор Армянского Национального Комитета Аргентины Альфонсо Табакян.
2 августа МИД Азербайджана обнародовал список людей, которые отныне будут считаться персонами нон грата за визиты в Нагорный Карабах. Всего в документе 335 фамилий. Большинство фигурантов списка – граждане России. Там значатся российские депутаты Алексей Митрофанов, Олег Похолков, Максим Мищенко, директор Института стран СНГ Константин Затулин. Также в списке упомянуты члены Национальной ассамблеи Франции Франсуа Рошблан, Жорж Коломбье и Валери Бойер, а также член Палаты лордов Великобритании баронесса Керолайн Кокс, испанская оперная исполнительница Монсеррат Кабалье, итальянский певец Аль Бано, отец Филиппа Киркорова – Бедрос Киркоров и ряд других известных персон.