14 Մարտ 2006 - 15:47 AMT
Գերմանիայի իշխանությունները արգելել են հանրահավաքների շարքը, որ թուրքական իշխանությունները մտադիր էին անցկացնել մարտի կեսերին Բեռլինում: Ինչպես հաղորդում է Եվրոպայի Հայկական դաշինքը, արգելքը հիմնված է Գերմանիայի Քրեական օրենսգրքի 189 հոդվածի վրա, ըստ որի արգելվում է «անհարգալից վերաբերմունքը զոհվածների հանդեպ»: Հայտարարության մեջ Գերմանիայի իշխանությունները օգտագործել են «1915 թվականին զոհվածներ» արտահայտությունը, խուսափելով Հայոց ցեղասպանության հիշատակումից: Բեռլինում կայանալիք հանրահավաքներով պետք է մեկնարկեին «Թալայաթ փաշա գործողություն» անվանումով միջոցառումները` «Մեծ ծրագիր-2006» նախաձեռնության շրջանակներում: Նախաձեռնությունը, որով հանդես եկան մի շարք թուրք գործիչներ ինքնահռչակ Հյուսիսային Կիպրոսի նախկին նախագահ Ռաուֆ Դենքթաշի գլխավորությամբ, նպատակ ուներ հասնել այն բանին, որ Բունդեսթագը ետ կանչեր Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ բանաձեւը:
Եվրոպայի Հայկական դաշնության գործադիր տնօրեն Լորան Լեյլեքյանը հույս է հայտնել, որ բոլոր եվրոպացի քաղաքական գործիչները վճռականություն կցուցաբերեն, քանի որ Եվրոպան ներկայումս դառնում է նեգացիոնիզմի աննախադեպ ալիքի ականատեսը, որը սպառնում է ոչ միայն հայերին, այլ նաեւ բոլոր եվրոպացիներին: Ինչպես հաղորդում է Ստամբուլի «Մարմարան», Անկարայում Գերմանիայի դեսպանատունը հրաժարվել է մուտքի արտոնագրեր տրամադրել այն թուրքերին, որոնք մտադիր էին մեկնել Բեռլին այդ հանրահավաքին մասնակցելու համար:

Власти Германии запретили серию митингов, которые турецкие организации планировали провести в Берлине в середине марта. Как сообщает Армянская Федерация Европы, запрет основан на статье 189 Уголовного кодекса Германии, по которой запрещается выражение «неуважения к умершим». В своем заявлении власти Германии использовали выражение «умершие в 1915 году», во избежание упоминания геноцида армян. Предусмотренными в Берлине митингами должны были начаться с мероприятия под названием «Акция Талаат-паша» в рамках инициативы «Большая программа – 2006». Инициатива, с которой выступил ряд турецких деятелей, во главе с бывшим президентом самопровозглашенной республики Северный Кипр Рауфом Денкташем, преследовала цель добиться того, чтобы Бундестаг отозвал свою резолюцию относительно геноцида армян.
Исполнительный директор Армянской Федерации Европы Лоран Лейлекян выразил надежду, что все европейские политические деятели проявят решимость, так как Европа в настоящее время является очевидцем беспрецедентной волны негационизма, которая угрожает не только армянам, но и всем европейцам. Как сообщает стамбульская «Мармара», посольство Германии в Анкаре отказало предоставить визы на въезд тем туркам, которые намеревались поехать в Берлин для участия в этом митинге.