15 Մարտ 2006 - 09:28 AMT
Մարդիկ, որոնք խոսում են Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության մասին, ցանկանում են տեսնել խորհրդային իրողությունների վերադարձը
Ղարաբաղում չկան վերահսկվող եւ գրավյալ տարածքներ: Կա ԼՂՀ ամբողջականությունը նրա ներկայիս սահմաններում: Ինչ վերաբերում է տարածքային ամբողջականության մասին խոսակցություններին, ապա դրանց հեղինակները պետք է ճշտեն, թե որ Ադրբեջանի մասին է խոսքը: Այդ մասին հայտարարել է ԼՂՀ պաշտպանության նախկին փոխնախարար, գեներալ-լեյտենանտ Վիտալի Բալասանյանը: Նրա խոսքերով, պատմությանը հայտնի է ադրբեջանա-ղարաբաղյան հարաբերությունների առնվազն 3 շրջան` մինչհեղափոխական, խորհրդային եւ հետխորհրդային: «Պատմության առաջին եւ երրորդ շրջաններում Ղարաբաղը չի եղել Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության մաս: Դա եղել է միայն կարճատեւ խորհրդային շրջանում: Այնպես որ, կարելի է եզրակացնել, որ Մարդիկ, որոնք խոսում են Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության մասին, ցանկանում են տեսնել խորհրդային իրողությունների վերադարձը»,-նշել է նա:
Միեւնույն ժամանակ նա հիշեցրել է, որ Ադրբեջանը երկու անգամ պատերազմ է սանձազերծել Լեռնային Ղարաբաղի դեմ: «1988 թվականին, երբ ԼՂԻՄ-ը դեռեւս Ադր.ԽՍՀ կազմում էր, ադրբեջանական իշխանությունները Սումգաիթ սարքեցին, հայկական ջարդեր կազմակերպեցին Բաքվում, այլ քաղաքներում եւ իրագործեցին «Օղակ» պատժիչ գործողությունը ԼՂԻՄ-ում: Դա պատերազմ էր սեփական քաղաքացիների դեմ: ԽՍՀՄ փլուզումից հետո արդեն անկախ Ադրբեջանը նոր պատերազմ սանձազերծեց անկախ Ղարաբաղի դեմ: Պատերազմը գնում էր Ղարաբաղի տարածքում, եւ մենք ստիպված էինք պաշտպանվել»,-ասել է Վ.Բալասանյանը: Նա հիշեցրել է, որ ԼՂՀ զինված ուժերը անցնելով հակահարձակման ոչնչացրեցին կրակակետերը եւ կարողացան իրենց վերահսկողությունը հաստատել տարածքների մի մասում, որը աշխարհագրության մեջ կոչվում է Ղարաբաղ: «Այսօր Ադրբեջանը խոսում է երրորդ պատերազմի մասին, եւ համաշխարհային հանրությունը ոչինչ չի ձեռնարկում դադարեցնելու համար հակահայկական քարոզչությունն այդ երկրում: Ես խորապես համոզված եմ, որ առաջին հերթին համաշխարհային հանրությունը պետք է գնահատական տա կատարվածին: Ադրբեջանցի փախստականների վերադարձը պահանջող հանրությունը պետք է ճանաչի, որ փախստականների գոյացումը` երկու կողմից, Ադրբեջանի պարտադրած պատերազմի արդյունքն է»,-ընդգծել է գեներալ-լեյտենանտը, հաղորդում է Karabakh-online-ը:

В Карабахе нет подконтрольных и оккупированных территорий. Есть целостность НКР в рамках ее нынешних границ. Что касается разговоров о территориальной целостности, то их авторам следует сделать уточнения, о каком именно Азербайджане идет речь. Об этом заявил экс-замминистра обороны НКР, генерал-лейтенант Виталий Баласанян. По его словам, история знает как минимум 3 периода азербайджано-карабахских отношений – дореволюционный, советский и постсоветский. «В первый и третий периоды истории Карабах не являлся частью территориальной целостности Азербайджана. Это было только в небольшой советский период. Так что, можно сделать вывод, что люди, которые говорят о территориальной целостности Азербайджана, желают возвращения советских реалий», – отметил он.
Вместе с тем он напомнил, что Азербайджан дважды развязывал войну против Нагорного Карабаха. «В 1988-ом, когда НКАО находилась еще в составе Аз. ССР, азербайджанские власти устроили Сумгаит, армянские погромы в Баку, других городах и осуществили карательную операцию «Кольцо» в самой НКАО. Это была война против собственных граждан. После распада СССР уже независимый Азербайджан развязал новую войну против независимого Карабаха. Война шла на территории Карабаха, и мы вынуждены были защищаться», – сказал В.Баласанян. Он напомнил, что вооруженные силы НКР в результате контрнаступления уничтожили огневые точки и смогли взять под контроль часть территорий, называемых в географии Карабахом. «Сегодня Азербайджан говорит о третьей войне, и мировое сообщество ничего не делает, чтобы приостановить антиармянскую пропаганду в этой стране. Я глубоко убежден, что в первую очередь мировое сообщество должно дать оценку произошедшим событиям. Требующее возвращения азербайджанских беженцев сообщество должно признать, что беженцы – с обеих сторон – явились результатом навязанной Азербайджаном войны», – подчеркнул генерал-лейтенант, передает Karabakh-online.