ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը հրաժարվել է մեկնաբանել Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Էվանսին ետ կանչելու մասին հաղորդագրությունը: Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի (ANCA) գործադիր տնօրեն Արամ Ղամբարյանի խոսքերով, Պետդեպարտամենտը խուսափում է մեկնաբանել այն հաղորդագրությունն, ըստ որի Ջ.Էվանսը ետ է կանչվել, քանի որ նա համարձակություն է ունեցել կոչ անել պետական պաշտոնյաներին ասել ճշմարտությունը Հայոց ցեղասպանության մասին: Նշենք, որ ավելի վաղ ANCA-ի նախագահ Քեն Խաչիկյանը նամակ էր հղել ԱՄՆ պետքարտուղար Ք.Ռայսին, որտեղ, մասնավորապես, ասվում էր. «Քանի որ Պետդեպարտամենտը պատժամիջոցներ է կիրառում դեսպան Ջ.Էվանսի դեմ, անհրաժեշտ է հիմնավորված եւ բացահայտ կերպով պարզաբանել հայ ժողովրդին Ձեր քաղաքականությունը: Իսկ եթե Պետդեպարտամենտը չի կիրառել նման միջոցներ, հարկ է հայտնել ամերիկյան ժողովրդին, որ ԱՄՆ-ն չի վարում Հայոց ցեղասպանության մասին ճշմարտություն ասելու համար իր դիվանագետներին պատժելու քաղաքականություն:
Մինչդեռ, ըստ ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի կայքում զետեղված տեղեկատվության, պատասխանելով Ջ.Էվանսի հնարավոր պաշտոնանկության մասին հարցին` Պետդեպարտամենտի մամլո քարտուղար Թոմ Քեյսին հայտարարել է, որ «Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանը եւ նրա թիմը վայելում են ԱՄՆ նախագահի վարչակազմի լիակատար վստահությունը»:
Հիշեցնենք, որ 2005 թվականի փետրվարի 19-ին ելույթ ունենալով Կալիֆորնիայի Բերքլի համալսարանում Ջոն Էվանսը ցեղասպանություն էր անվանել 1915 թվականի իրադարձությունները: Իր հետագա մեկնաբանություններում այդ առնչությամբ դեսպանը հայտարարել է, որ արտահայտել է իր անձնական կարծիքը, ոչ թե Միացյալ Նահանգների պաշտոնական դիրքորոշումը:

Государственный департамент США отказался комментировать сообщение об отзыве Посла США в Армении Джона Эванса на родину. По словам исполнительного директора Армянского Национального Комитета Америки (ANCA) Арама Амбаряна, Госдепартамент избегает комментировать сообщение, согласно которому Дж.Эванса отозвали, поскольку он взял на себя смелость призвать государственных чиновников говорить правду о геноциде армян. Отметим, что ранее председатель ANCA Кен Хачикян направил письмо госсекретарю США Кондолизе Райс, в котором, в частности, говорится: «Поскольку Госдеп предпринимает карательные действия против посла Дж.Эванса, необходимо основательно и открыто объяснить Вашу политику армянскому народу. Если же Госдеп не предпринимал подобных действий, нужно сообщить американскому народу, что это США не проводит политику наказания своих дипломатов за правду о геноциде армян».
Между тем, согласно размещенной на сайте Госдепартамента США информации, отвечая на вопрос о возможном отзыве Джона Эванса, пресс-секретарь Госдепа Том Кэйси заявил, что “Посол США в Армении и его команда пользуются полным доверием администрации президента США”.
Напомним, что в ходе выступления в Калифорнийском университете в Беркли 19-го февраля 2005 года Джон Эванс назвал геноцидом резню армян в Османской империи в 1915 году. В своих дальнейших комментариях по данному вопросу посол заявлял, что выражал свою личную точку зрения, а не официальную позицию правительства Соединенных Штатов.