15 Մարտ 2006 - 11:52 AMT
Բեռլինի երկրամասի դատարանը կասեցրել է ոստիկանության որոշումը «Թալեաթ փաշա» գործողությունը արգելելու վերաբերյալ
Բեռլինի երկրամասի դատարանը երեկ երեկոյան կասեցրել է մարտի 18-19-ը նախանշված, այսպես կոչված, «Թալեաթ փաշա» գործողությունը արգելելու` Բեռլինի ոստիկանության որոշման գործադրումը: Իրավապաշտպան կազմակերպությունները եւ քաղաքական գործիչները, սակայն, զորակցություն են հայտնել ոստիկանությանը եւ քննադատել են դատարանի կայացրած որոշումը: Միաժամանակ արդեն հայտարարվել է, որ այն բողոքարկվելու է վերին ատյանում: Միաժամանակ, նրանք կոչ են արել երկրի օրենսդիրներին ընդհանրապես արգելել ցեղասպանությունների եւ պատերազմի հանցագործությունների մերժման գործողությունները, հաղորդում է «Երկիր Մեդիա» հեռուստաալիքը: Հիշեցնենք, որ նախօրեին Բեռլինի ոստիկանությունը արգելել էր մարտի 18-19-ը նախանշված, այսպես կոչված, «Թալեաթ փաշա» գործողությունը, որն ուղղված էր Հայոց ցեղասպանության ճանաչման դեմ: Արգելքը հիմնված է Գերմանիայի Քրեական օրենսգրքի 189 հոդվածի վրա, ըստ որի արգելվում է «անհարգալից վերաբերմունքը զոհվածների հանդեպ»: Հայտարարության մեջ Գերմանիայի իշխանությունները օգտագործել են «1915 թվականին զոհվածներ» արտահայտությունը, խուսափելով Հայոց ցեղասպանության հիշատակումից: Բեռլինում կայանալիք հանրահավաքներով պետք է մեկնարկեին «Թալայաթ փաշա գործողություն» անվանումով միջոցառումները` «Մեծ ծրագիր-2006» նախաձեռնության շրջանակներում: Նախաձեռնությունը, որով հանդես եկան մի շարք թուրք գործիչներ ինքնահռչակ Հյուսիսային Կիպրոսի նախկին նախագահ Ռաուֆ Դենքթաշի գլխավորությամբ, նպատակ ուներ հասնել այն բանին, որ Բունդեսթագը ետ կանչեր Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ բանաձեւը: Հիշեցնենք, նաեւ, որ 2005 թ. Գերմանիայի Բունդեսթագը ներողություն էր խնդրել հայ ժողովրդից եւ մի բանաձեւ ընդունել, որտեղ նշվցում է, որ Գերմանիան, որը Թուրքիայի դաշնակիցներ Առաջին աշխարհամարտի ժամանակ, որոշակի պատասխանատվություն է կրում Հայոց ցեղասպանության համար: Բանաձեւը նաեւ կոչ է անում Անկարային ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը:

Суд земли Берлин накануне вечером пресек исполнение решения полиции Берлина запретить проведение намеченной на 18-19 марта так называемой “Акции Талаат-паша”. Однако, правозащитные организации и политические деятели выразили поддержку полиции и осудили решение суда, которое будет обжаловано в высших судебных инстанциях. В тоже время они призвали законодательные органы страны вообще запретить действия, направленные на опровержение геноцидов и преступлений войны, сообщает телеканал “Еркир Медиа”.
Напомним, что на днях полиция Германии запретила серию митингов, которые турецкие организации планировали провести в Берлине в середине марта. Запрет основан на статье 189 Уголовного кодекса Германии, по которой запрещается выражение «неуважения к умершим». В своем заявлении власти Германии использовали выражение «умершие в 1915 году», во избежание упоминания геноцида армян. Предусмотренными в Берлине митингами должны были начаться с мероприятия под названием «Акция Талаат-паша» в рамках инициативы «Большая программа – 2006». Инициатива, с которой выступил ряд турецких деятелей, во главе с бывшим президентом самопровозглашенной республики Северный Кипр Рауфом Денкташем, преследовала цель добиться того, чтобы Бундестаг отозвал свою резолюцию относительно геноцида армян.
Напомним также, что в 2005 году Бундестаг Германии попросил прощения у армянского народа и принял резолюцию, где отмечается, что Германия, бывшая в период Первой мировой войны союзником Турции, несет определенную ответственность за геноцид армян. Резолюция также призывает Анкару признать геноцид армян.