15 Մարտ 2006 - 14:45 AMT
Ավաղ, վրացական պաետությունը այլեւս չի կարող երաշխավորել իր քաղաքցիների` հայերի անվտանգությունը, ինչի ապացույց է հանդիսանում Վրաստանի հայերի դեմ կատարվող հանցագործությունների կտրուկ աճը: Այդ մասին ասվում է Վրաստանի համագործակցության հայկական կենտրոնի(ՎՀՀԿ)` Ծալկայի վերջին իրադրությունների վերբերյալ հայտարարության մեջ: ՎՀՀԿ-ը համոզցած է, որ պետք է պարզել միջադեպի մանրամասները եւ հանցագործների նկատմամբ արդարացի պատիժ կիրառել: կենտրոնը պատրաստ է իր իրավասությունների շրջանակներում հետեւել նախնական հետաքննության ընթացքին:
Հաշվի առնելով,որ կասկածյալների մի մասը հետաքննության մեջ է, ավելին, գործի քննությունը դեռ շարունակվում է, ՎՀՀԿ-ը գտնում է, որ նպատակահարմար չէ նախօրոք բացվառել հանցագործության վարկածներից որեւէ մեկը, առավել եւս պետական մակարդակով: ՎՀՀԿ-ը համոզված է, որ նմանօրինակ հանցագործություննեին աջակցում են Վրաստանում ձեւավորված հակահայկական տրամադրությունները, որոնցում ակտիվ դեր են խաղում վրացական ԶԼՄ-ները: Նրանք արմատակալում են հայերի նկատմամբ բացասական վերաբերմունքը, ինչը ազգամիջյան լարվածություն է ստեղծում պետության ներսում: Հայկական ծագում ունեցող քաղաքացիների հետ մեկ տեղ տուժում է նաեւ Հայ առաքելական եկեղեցին:
Ինչ վերաբերում է Ախալքալաքի վերջին հանրահավաքներին, ապա ՎՀՀԿ-ը աջակցում է իր հայրենակիցների պահանջներին եւ պատրաստ է օգնել նրանց: Կենտրոնը Վրաստանի իշխանություններին կոչ է անում ավելի շատ ուշադրություն դարձնել ազգամիջյան հարաբերություններին, եւ ազգային փոքրամասնությունների իրավունքներին, ինչպես նաեւ երկերում իրավահավասարության եւ հանդուրժողականության սկզբունքների տարածմանը:
Հիշեցնենք, որ մարտի 9-ին Ծալկայում զինված հարձակման հետեւանքով սպանվել է Ղուշչի գյուղի բնակիչ Գեւորգ Գեւորգյանը: Սպանությունը մասայական ոբողքների տեղիք է տվել Վրչաստանի Սամցխե-Ջանախք շրջանում: Վրաստանի ՆԳՆ պաշտոնական դիրքորոշմանը, Ծալկայի սպանությունը կատարվել է կենցաղային մակարդակի վար եւ էթնիկական բնույթ չի կրել: Նախնական քննության արդյունքների համաձայն, ռեստորանում վեճ է ծագել, ինչը վերածվել է ծեծկռտուքի: Այնուամենայնիվ, Ծալկայի բնակչությունը համոզված է, որ բախումն ու սպանությունը կատարվել են բացառապես ազգամիջյան հարաբերությունների հողի վրա:

К сожалению, грузинское государство отныне не может гарантировать безопасность своих граждан – армян по национальности, доказательством чему является резкий рост преступлений, направленных против армян Грузии. Об этом говорится в официальном заявлении Армянского Центра Сотрудничества Грузии (АЦСГ) по поводу последних событий в Цалке. АЦСГ уверен, что нужно немедленно выявить подробности инцидента и применить в отношении преступной группы справедливое наказание. Центр готов в рамках своих полномочий контролировать ход предварительного следствия.
Учитывая, что часть подозреваемых находится в розыске, более того, следствие по делу еще продолжается, АЦСГ считает, что нецелесообразно заранее исключать какую-либо версию преступления, особенно на государственном уровне. АЦСГ уверен, что подобным преступлениям способствуют сформировавшиеся в Грузии антиармянские настроения, в которых активную роль играют СМИ Грузии. Они укореняют отрицательные настроения по отношению к армянам, что создает межнациональную напряженность внутри государства. Наряду с гражданами армянского происхождения от агрессии страдает и Армянская Апостольская Церковь.
Что касается последних митингов в Ахалкалаки, то АЦСГ полностью поддерживает законные требования своих соотечественников и готов содействовать их решению. Центр призывает власти Грузии обращать большее внимание на межнациональные отношения, и на права национальных меньшинств, а также на распространение в стране принципов равноправия и толерантности.
Напомним, что 9 марта в Цалке, вследствие вооруженного нападения был убит житель села Кушчи Геворг Геворгян. Убийство вызвало массовые протесты в армянонаселенном регионе Грузии – Самцхе-Джавахети. Согласно официальной позиции МВД Грузии, убийство в Цалке было совершено на бытовой почве и не носило этнического характера. По данным предварительного следствия, в ресторане возник обычный спор между пьяными людьми, который перерос в драку и поножовщину. Между тем население Цалки уверено в том, что столкновение и убийство произошло исключительно на межнациональной почве.