«Առաջին անգամ Հայաստանում եմ եղել 1988 թվականին Սպիտակի երկրաշարժի ժամանակ: Դա եղել է իմ կյանքի որոշիչ դրվագներից մեկը: Ես Լենինականում անցկացրեցի մեկ շաբաթ` երկրաշարժից անմիջապես հետո: Այդ ժամանակ աշխատում էի ԽՍՀՄ-ում Շվեդիայի դեսպանատանը եւ Լենինական ժամանեցի երկրաշարժից երկու օր անց` շվեդ փրկարարական խմբի հետ: Մենք փլատակների տակ որոնում էինք ողջ մնացածներին»,- հայտարարել է Հարավային Կովկասում Եվրամիության նոր հատուկ ներկայացուցիչը, հաղորդում է Մեդիամաքսը: Նրա խոսքերով, «դա չափազանց սրտահույզ փորձ էր ինձ համար: Ես մեծագույն հարգանքով էի վերաբերվում երկրաշարժից տուժած մարդկանց արժանապատվության ու կամքի հանդեպ: Անհամբեր սպասում եմ այն օրվան, երբ կժամանեմ Հայաստան եւ կրկին կայցելեմ երկրաշարժից տուժաց վայրերը, որպեսզի ծանոթանամ այսօրվա իրավիճակին»:
Փիթեր Սեմնեբին նշել է, որ մտադիր է սերտ շփումներ ունենալ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ` «համոզված լինելու համար, որ ցանկացած նախաձեռնություն հստակ համակարգված է»: Նրա խոսքերով, քիչ կարեվոր չէ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումից հետո կայանալիք իրադարձությունների համար հիմքի ստեղծումը: Ըստ նրա, հույսեր կան, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը կկարգավորվի 2006 թվականին: «Հաշվի առնելով այն փաստը, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների վերջին հանդիպումը ոչ մի արդյունք չտվեց, ինձ համար դժվար է դատել` որքանով են արդարացված այդ հույսերը: Իրադրության մասին ավելի ամբողջական տպավորություն ստանալու համար ես պետք է այցել եմ Հայաստան եւ Ադրբեջան եւ զրուցեմ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ: Ամեն դեպքում, եթե իմ հույսերը մեծ չլինեին, ես չէի համաձայնվի այս աշխատանքին»,- նշել է Սեմնեբին: Նա նաեւ նշեց, որ իր առաջնային նպտակների ցանկում են Հայաստան-Թուրքիա եւ Վրաստան-Ռուսաստան հարաբերությունները:

“Впервые в Армении я побывал в декабре 1988 года во время Спитакского землетрясения. Это был один из наиболее определяющих эпизодов в моей жизни. Я провел в Ленинакане неделю сразу после землетрясения. Тогда я работал в посольстве Швеции в СССР и прибыл в Леникакан спустя два дня после землетрясения с группой шведских спасателей. Мы искали выживших в руинах”, – заявил новый спецпредставитель Евросоюза по Южному Кавказу Питер Семнеби, сообщает Медиамакс. По его словам, «это был душераздирающий опыт, но в то же время я почувствовал огромное уважение к достоинству и силе воли людей, пораженных землетрясением. Я с нетерпением жду того дня, когда приехав в Армению, смогу вновь посетить те места и ознакомиться с сегодняшней ситуацией».
Питер Семнеби отметил, что будет поддерживать очень тесные контакты с сопредседателями Минской группы ОБСЕ по урегулированию нагорно-карабахского конфликта, чтобы быть уверенным в том, что любая инициатива является четко скоординированной. По его словам, не менее важным аспектом является подготовка почвы для того, что будет происходить после достижения соглашения по Карабаху. По его словам, есть надежда на урегулирование нагорно-карабахского конфликта в 2006 году. «Принимая во внимание тот факт, что на последней встрече президентов Армении и Азербайджана ожидания не оправдались, мне трудно судить о том, насколько реалистичными являются эти надежды. Чтобы получить более полное впечатление о ситуации, я должен посетить Армению и Азербайджан и поговорить с сопредседателями Минской группы ОБСЕ. Но в любом случае, если бы степень моей надежды не была высокой, я бы не согласился на эту работу», – отметил Семнеби. Он также отметил в числе приоритетов отношения между Арменией и Турцией, и Грузией, и Россией.