Ադրբեջանի Ռազմագերիների, պատանդների և անհայտ կորածների պետական հանձնաժողովը ռազմագերի Հակոբ Ինջիղուլյանի վերադարձի հետ կապված խնդիրներ չի տեսնում, ասել է պետհանձնաժողովի քարտուղար Շահին Սաիլովը:
Ըստ նրա, պարզվում են պատճառները, թե ինչու է զինծառայողն անցել շփման գիծը: Դրանից հետո, ըստ զինծառայողի ցանկության, նա կվերադառնա իր երկիրը, կամ կարող է ուղարկվել երրորդ երկիր:
«Ամեն ինչ կախված կլինի ռազմագերու ցանկությունից: Եթե նա ցանկանա վերադառնալ Հայաստան, ապա կվերադառնա, պետհանձնաժողովն ասյտեղ խնդիրներ չի տեսնում»,-ասել է Սաիլովը:
ՀՀ ԶՈՒ զինծառայող Հակոբ Ինջիղուլյանն օգոստոսի 7-ի լույս 8-ի գիշերը, ժամը 3:00-ի սահմաններում, ծառայությունն իրականացնելու ժամանակ տեղանքում չկողմնորոշվելու հետևանքով առաջնագծում մոլորվել է և սխալմամբ Ադրբեջանի ԶՈւ կողմից վերահսկվող տարածք անցել:

21 Август 2013 - 08:24 AMT
Госкомиссия по делам пленных, заложников и пропавших без вести граждан Азербайджана не видит проблем с возвращением военнопленного Акопа Инджигуляна, сказал секретарь Госкомиссии Шахин Саилов.
По его словам, в настоящее время идет выяснение причин перехода военнослужащим линии соприкосновения войск. После этого, по желанию военнослужащего, он будет возвращен в свою страну, или может быть отправлен в третью страну.
Как сказал Саилов, решение о стране, в которую хотел бы попасть военнопленный, могло быть озвучено в ходе встречи накануне с сотрудниками азербайджанского представительства Красного Креста.
"Все будет зависеть от желания военнопленного. Если он захочет вернуться в Армению, то он будет возвращен. Госкомиссия не видит в этом никаких проблем", – сказал Саилов.
В ночь с седьмого на восьмое августа военнослужащий ВС Армении Акоп Инджигулян перешел линию соприкосновения азербайджанских и армянских войск в направлении Агдама на территорию, подконтрольную ВС Азербайджана.