«Հայաստանը երբեք չի կարողանա մրցակցել Ադրբեջանի հետ»: Այդ մասին մարտի 16-ին հայտարարել է Ադբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիեւը` ելույթ ունենալով աշխարհի ադրբեջանցիների երկրորդ նիստին: ԱՀ նախագահի խոսքերով, Ադրբեջանը տարեց տարի հզորացնում է իր ռազմական ուժը, եւ այս տարի երկրի ռազմական բյուջեն կազմում է 600 մլն. դոլար: «Ես նպատակ եմ դրել, որ առաջիկայում Ադրբեջանի ռազմական բյուջեն հավասարվի Հայաստանի ողջ բյուջեին»: «Հայաստանը երբեք չի կարողանա մրցակցել մեզ հետ: Որքան շուտ Հայաստանի ղեկավարությունը գիտակցի դա, այնքան լավ կլինի նրանց համար», ասել է Ալիեւը:
Ադրբեջանի նախագահը հայտարարեց, որ երկիրը պետք է վերանայի իր մասնակցությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման խաղաղ բանկացային գործընթացին, եթե «Հայաստանը խախտի բանակցային գործընթացը եւ կառուցողականություն չդրսեւորի»: «Արդեն ավելի քան 12 տարի շարունակվում են բանակցությունները, բայց դրանք ոչ մի արդյունք չեն տալիս: Եւ հայտնի չէ` դեռ որքան դրանք կշարունակվեն: Մենք խաղաղ գործընթացի կողմանկից ենք, սակայն երբ բախվում ենք Հայաստանի ոչ կառուցողական դիրքորոշմանը, որն անկեղծություն չի ներշնչում, մեր համբերությունը սպառվում է: Եթե Ադրբեջանը տեսնի, որ բանակցային գործընթացը նմանակման տեսք ունի, ապա նա կհրաժարվի մասնակցությունից»,- ասել է Ի.Ալիեւը: Նրա խոսքերով, Ադրբեջանը ոչ 10, ոչ էլ 100 տարի հետո թույլ չի տա Ղարաբաղի անջատումը: «Առանց ստիպված վերաբնակիչների` իրենց հայրենի վայրեր վերադարձի, խաղաղ համաձայնագիր չի լինի»,- ընդգծել է Ադրբեջանի նախագահը, հաղորդում է «Թրենդը»:

“Армения никогда не сможет конкурировать с Азербайджаном”. Об этом заявил 16 марта президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, выступая на II съезде азербайджанцев мира. По словам президента АР, Азербайджан из года в год усиливает свою военную мощь и в этом году военный бюджет страны составляет $600 млн. «Я поставил задачу, чтобы в ближайшее время военный бюджет Азербайджана был равным всему бюджету Армении”. “Армения никогда не сможет конкурировать с нами. Чем раньше руководство Армении осознает это, тем лучше будет для них», – сказал Алиев.
Президент Азербайджана заявил, что его страна должна будет пересмотреть свое участие в мирных переговорах по нагорно-карабахскому урегулированию, если увидит, что “Армения нарушает переговорный процесс и не проявляет конструктивизм”. «Уже более 12 лет продолжаются мирные переговоры, однако они не дают никаких результатов. И неизвестно, сколько еще они будут продолжаться. Мы привержены мирному процессу, но когда сталкиваемся с неконструктивной позицией Армении, которая проявляет неискренность, то наше терпение иссякает. Если Азербайджан увидит, что переговорный процесс носит характер имитации, то откажемся от участия в нем», – сказал И.Алиев. По его словам, Азербайджан ни через 10, ни через 100 лет не допустит отторжения Нагорного Карабаха. «Без решения вопроса возвращения вынужденных переселенцев в родные места никакого мирного соглашения не будет»,- подчеркнул президент Азербайджана, передает «Тренд».