16 Մարտ 2006 - 15:43 AMT
Ռ.Սաֆարովի հոգեբանական վիճակի որոշման վերջին փորձաքննությունը, որը մեղադրվում է Բուդապեշտում հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանի սպանության համար, «կանխակալ է անցկացվել»: Այդ մասին լրագրողներին է հայտնել Ռ.Սաֆարովի փաստաբան Ադիլ Իսմայլովը: Նրա խոսքերով, «այդ գործընթացին է միջամտել Գալ Կատալինը, որն ավելի վաղ անց էր կացրել առաջին փորձաքննությունը»: «Առաջին փորձաքննության ժամանակ Գալ Կատալինը Ռ.Սաֆարովին լիովին մեղսունակ էր ճանաչել իր արարքի պահին: Մեկ այլ փորձագետի կողմից անցկացված երկրորդ փորձաքննության ժամանակ Ռ.Սաֆարովը ճանաչվել էր մասնակի մեղսունակ: երկու փորձաքննությունների միջեւ հակասությունները վերացնելու նպատակով դատարանը նշանակեց երրորդ փորձաքննությունը: Այդ ժամանակ Գալ Կատալինը խնդրեց դատարանին, որ փորձաքննությունը անցկացնեն իր առաջարկած փորձագետները, սակայն դատարանն այդ առաջարկը մերժեց»,-ասել է Ա.Իսմայլովը: Նա նշել է, որ երրորդ փորձաքննությունն անցել է «անաչառ եւ Ռ.Սաֆարովի անմեղսունակությունը հաստատվել է»: Սակայն դատավորը չընդունեց երրորդ փորձաքննության արդյունքները եւ «չորրոդ փորձաքննության նշանակման ժամանակ Գ.Կատալինը կրկին հանդես եկավ իր առաջարկով»: «Այս անգամ դատարանը փորձաքննությունը հանձնարարեց ոչ թե Կատալինի առաջարկած փորձագետներին, այլ մեկ այլ ինստիտուտի: Սակայն վերջին պահին այդ որոշումը փոխվեց եւ չորրորդ փորձաքննությունը իրականացրեցին Կատալինի առաջարկած փորձագետները: Արդյունքում չորրոդ փորձաքննության եզրակացությունը համընկավ առաջինի հետ` այսինքն Ռ.Սաֆարովը լիովին մեղսունակ ճանաչվեց: Դատարանն ընդունեց այդ եզրակացությունը»,-նշեց Ա.Իսմայլովը:
Հիշեցնենք, որ Ռամիլ Սաֆարովի չորրորդ եւ վերջին դատաբժշկական փորձաքննությունը հաստատաել է, որ մեղադրայալը մեղսագիտակ է եւ պատասխանում է իր գործողությունների համար: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո-ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է փաստաբան Նազելի Հովհաննիսյանը, որ ներկայացնում է սպանված Գուրգեն Մարգարյանի ընտանիքի շահերը: Նրա խոքերի համաձայն, առաջին եւ վերջին փորձաքննությունները գրեթե նույնն էին: «Վերջին նիստին դատավորը հաստատել է չորրորդ փորձաքննության արդյունքները: Ճիշտ է, ադրբեջանական կողմը պնդում էր երրորդ փորձագետի ներկայությունը, բայց քանի որ այդ փորձաքննության արդյութնքները անվավեր էին ճանաչվել, փորձագետին չէին հրավիրել»,- նշել է Վարդանյանը: Նրա խոսքերով, Սաֆարովը ոչ մի շեղում չունի: Ինչպես գտնում են փորձագետները, նրա պահելաձեւն ու բնազդները համապատասխանում են նորմալ մարդու տվյալներին, իսկ որոշ շեղումները նորմա է: «Ադրբեջանական կողմը անընդհատ խոսում էր մեղադրյալի ծանր մանկության մասին, օրնակ էր բերում եղբորը, որն իբր հաշմանդամ է դարձել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության ընթացքում: Սակայն պարզվեց, որ նրա եղբայրը մանկուց հիվանդ է եւ ղարաբաղյան հակամարտության հետ ոչ մի առնչություն չունի»,- ընդգծել է Գուրգեն Մարգարյանի փաստաբանը:
Նազելի Վարդանյանը նաեւ նշել է, որ կողմերին մեկ ամիս ժամանակ է տրվել եզրափակիչ խոսքը պատրաստելու համար: Վերջին նիստը կկայանա 2006 թվականի ապրիլի 4-ին, ապրիլի 13-ին կհնչի դատավճիռը: «Ռամիլ Սաֆարովին, հունգարական օրենքների համաձայն, սպասվում է 10-12 տարվա կամ ցմահ ազատազրկում: Հայ սպայի սպանությունը որակվում է որպես կանխամտածված, առանձնապես ծանրացուցիչ հանգամանքներում կատարված»,- նշել է նա: Նրա խոսքերով, տվյալ դեպքում, հանցագործի էքստրադիցիան Ադրբեջան դժվար թե հնարավոր լինի:

16 Март 2006 - 15:43 AMT
Последняя экспертиза по определению психологического состояния Рамиля Сафарова, обвиняемого в убийстве армянского офицера Гургена Маркаряна в Будапеште, “проведена предвзято”. Об этом журналистам заявил адвокат Р. Сафарова Адиль Исмайлов. По его словам, “в этот процесс вмешался Гал Каталин, который ранее проводил первую экспертизу”. «Во время первой экспертизы Гал Каталин посчитал Р. Сафарова полностью вменяемым до и в момент его поступка. После проведения второй экспертизы другим экспертом Р. Сафаров был признан частично вменяемым. Для устранения противоречий между итогами двух экспертиз суд назначил третью. В это время Гал Каталин попросил суд, чтобы экспертизу провели предложенные им эксперты, однако суд это предложение не принял», – сказал А. Исмайлов. Он отметил, третья экспертиза прошла “объективно, и невменяемое состояние Р. Сафарова было подтверждено”. Однако судья не принял итогов третьей экспертизы и “во время назначения четвертой Гал Каталин вновь выдвинул свое предложение”. «На этот раз суд поручил экспертизу не рекомендованным Галом Каталином экспертам, а другому институту. Но в последний момент это решение было изменено и четвертую экспертизу осуществили эксперты, предложенные Галом Каталином. В итоге заключение четвертой экспертизы совпало с первой – то есть Р. Сафаров был признан полностью вменяемым. Суд принял данное заключение», – отметил А. Исмайлов.
Напомним, что, как заявила на днях представляющий интересы семьи Гругена Маргаряна адвокат Назели Варданян, четвертая и последняя судебно-медицинская экспертиза в отношении Рамиля Сафарова подтвердила, что подсудимый полностью вменяем и отвечает за свои поступки. По ее словам, первая и четвертая экспертизы были почти идентичными. «На последнем заседании судья подтвердил выводы четвертой экспертизы. Правда, азербайджанская сторона настаивала на присутствии третьего эксперта, но так как итоги третьей экспертизы были признаны недействительными, то эксперт не был приглашен», – отметила Варданян. По ее словам, никаких отклонений от нормы у Сафарова выявлено не было. Как считают эксперты, его поведение и рефлексы соответствуют нормальному человеку, а некоторые отклонения – это норма. «Азербайджанская сторона постоянно говорила о тяжелом детстве подсудимого, приводила в пример брата, якобы ставшего инвалидом в ходе нагорно-карабахского конфликта. Однако, оказалось, что брат Сафарова болен с детства и к конфликту никакого отношения не имеет», – подчеркнула адвокат семьи Гургена Маркаряна.
Назели Варданян также отметила, что суд дал сторонам месяц на подготовку заключительного слова. Последнее заседание состоится 4 апреля 2006 года, 13 апреля будет оглашение приговора. «Рамиля Сафарова ждет по венгерским законам от 10-12 лет до пожизненного заключения. Убийство армянского офицера квалифицируется как предумышленное, особо тяжкое, отягченное обстоятельствами», – отметила она. По ее словам, в данном случае экстрадиция преступника в Азербайджан вряд ли возможна.