Հայաստանի արտաքին գործոց նախարարության կողմից տարածած ֆոտոնկարները, որնցում պատկերված է հրաձգարանի վերածված Հին Ջուղայի գերեզմանոցը, արվել ենյ ժատ մոտ տարածությունից, այնպես որ դրանց վրա հստակ երեւմ են բոլոր ռազմական պարագաները: «Մենք պաշտոնական տեղեկատվություն չունենք վերը նշված հրաձգարանի` Ադրբեջանին պատկանելու վերաբերյալ», հայտարարել է Ադրբեջանի ԱԳՆ մամլո եւ ինֆորմացիոն քաղաքականության բաժնի պետ Թահիր Թաղիզադեն, հայտնում է Բաքվի «Զերկալո» թերթը: Նրա խոսքերով, նույնիսկ եթե հաստատվի ռազմական հրաձգարանի ադրբեջանական պատկանելիությունը, ապա ոչ մի զարմանալի բան չկա: «Ռազմական բնագավառում կատարվող միջոցառումները հանդիսանում են յուրաքնչյուր պետության իրավունքը: Ադրբեջանը շատ ավելի ունի այդ իրավունքը, քանի որ մեր տարածքների 20 տոկոսը գտնվում է օկուպացիայում»,- ընդգծել է նա:
Թաղիզադեն հերքեց հայկական աղբյուրների կողմից տարածած տեղեկությունները Ադրբեջանի կողմից հայկական գերեզմանների ոչնչացման վերաբերյալ: «Ադրբեջանի ԱԳՆ բազմաթիվ անգամներ է խոսել այդ հարցում մեր երկրի դիրքորոշման մասին: Հայկական կողմի այդպիսի դեզինֆորմացիան ուղղված էառանց այդ էլ բանակցային գործընթացի դեմ այն նպատակով, որ հետագայում բանակցությունների հնարավոր բացասական արդյունքի մաղքը բարդեն Ադրբեջանի վրա: Գործեր իրական դրությունը կայանում է նրանում, որ հենց ադրբեջանական հուժարձաններն են անխնա ձեւով ոչնչացվում օկուպացված եւ Հայաստանի տարածքներում: Մաենայն հավանականությամբ, այդ կարգի անհիմն հայտարարություններով Հայաստանը փորձում է շեղել միջազգային հանրության ուշադրությունը իր իսկ վանդալիզմից»,- ընդգծել է Թաղիզադեն:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը Հին Ջուղայի ավերված գերեզմանատան նկարներ է տարածել: 2005 թ. դեկտեմբերին նախկին 10.000 հասնող հայ խաչքարերի մնացորդները` շուրջ 3500 խաչքարերը ամբողջությամբ ոչնչացնելուց եւ դրանց ջարդած բեկորները հայկական հին գերեզմանատնից հեռացնելուց հետո, ականատեսների տվյալներով, ս.թ. մարտի սկզբներին այդ տարածքները ադրբեջանական զինվորականության կողմից վերածվել են ժամանակակից ռազմական հրաձգարանի:

Распространенные Министерством иностранных дел Армении фотоснимки, на которых запечатлено превращенное в полигон древнее армянское кладбще в Старой Джульфе, были сделаны с очень близкого расстояния, так что все военные средства отчетливо видны на фотографиях. «У нас нет какой-либо официальной информации о принадлежности вышеуказанного полигона Азербайджану» – заявил начальник Управления прессы и информационной политики МИД Азербайджана Таир Тагизаде, сообщает бакинская газета «Зеркало». По его словам, даже если и подтвердится информация о принадлежности военного полигона азербайджанской стороне, то в этом ничего удивительного нет. «Предпринимаемые в военной сфере мероприятия являются исключительным правом каждого суверенного государства. Азербайджан же вдвойне имеет на это право, так как 20% наших земель находится под оккупацией», – подчеркнул он.
Тагизаде категорически опроверг информацию армянских источников о разрушении в Азербайджане армянских могил. «МИД Азербайджана не раз озвучивал позицию нашей страны в этом вопросе. Подобная дезинформация армянской стороны направлена на осложнение и так нелегкого процесса переговоров с тем намерением, чтобы в последующем ответственность за возможные негативные итоги переговоров взвалить на азербайджанскую сторону. Реальное положение дел состоит в том, что именно азербайджанские памятники истории и культуры безжалостно разрушаются на оккупированных территориях и в самой Армении. Скорее всего, подобными безосновательными заявлениями армянская сторона пытается отвлечь внимание международной общественности от собственных актов вандализма”, – подчеркнул Тагизаде.
Напомним, что пресс-служба МИД РА распространила снимки уничтоженного армянского кладбища в Старой Джульфе, где до 2005 года было около 10 тысяч армянских хачкаров, а ныне это число сократилось до 3500. Азербайджанская военная техника, разрушив надгробные камни армянских могил, на их месте основала военный полигон.