17 Մարտ 2006 - 13:10 AMT
Հին Ջուղայի հին հայկական գերեզմանատան տեղում ստեղծված հրաձգարանը «Ադրբեջանի հետ ոչ մի առնչություն չունի: Ալլահը միայն կիմանա` որտեղ են հայերը կատարել իրենց նկարահանումները: Կա՞ն արդյոք փաստեր, որ վերը նշված հրաձգարանը պատկանում է Ադրբեջանին եւ , որ այն ստեղծված է ավերված գերեզմանոցի տեղում: Չկան եւ չեն էլ կարող լինել»,- հայտարարել է պաշտպանության նախարարության մամլո ծառայության ղեկավարի պաշտոնակատար Իլգար Վերդիեւը, հայտնում է Բաքվի «Զերկալո» թերթը: Իր հերթին, ադրբեջանցի ռազմական փորձագետ Ուզեիր Ջաֆարովը նշել է, որ իրականում այդ հրաձգարանը գտնվում է Հայաստանի Մեղրիի շրջանում: Նախիջանում երկար տարիներ ծառայած Ջավարովը հայտարարեց, որ դեռ Խորհրդային միության ժամանակ Մեղրիում զինվարժությունների համար հրաձգարան ստեղծելու համար տարածք էր հատկացվել: «Իմ ունեցած տեղեկությունների համաձայն, վերջին ժամանակներում այդ հրաձգարանը ավելի ժամանակակից է դարձել, եւ դրանում քիչ դեր չեն խաղացել Հայաստանի 102-րդ ռուսական ռազմակայանի զինծառայողները: Ներկայացված նկարներում ֆոտոմոնտաժի տարրեր կան»,- ասել է Ջաֆարովը: Նա նաեւ նշել է, որ Նախիջեւանում միջազգային չափանիշներին համապատասխանող բավական քանակությամբ հրաձգարաններ կան: Բացի այդ, թուրք զինվորականները ամեն տեսակի օժանդակություն են տրամադրում մեր զինվորականներին: «Այդպիսի իրավիճակում ո՞րն է շուտափույթ կերպով Ջուղայում ռազմական հրաձգարան ստեղծելու նպատակը»,- ասել է փորձագետը:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը Հին Ջուղայի ավերված գերեզմանատան նկարներ է տարածել: 2005 թ. դեկտեմբերին նախկին 10.000 հասնող հայ խաչքարերի մնացորդները` շուրջ 3500 խաչքարերը ամբողջությամբ ոչնչացնելուց եւ դրանց ջարդած բեկորները հայկական հին գերեզմանատնից հեռացնելուց հետո, ականատեսների տվյալներով, ս.թ. մարտի սկզբներին այդ տարածքները ադրբեջանական զինվորականության կողմից վերածվել են ժամանակակից ռազմական հրաձգարանի:

17 Март 2006 - 13:10 AMT
МО АР: Полигон, устроенный на месте армянского кладбища, “не имеет никакого отношения к Азербайджану”
Полигон, в который превратили древнее армянское кладбище в Старой Джульфе, “не имеет никакого отношения к Азербайджану. Один Аллах знает, где армяне производили эти фотоснимки. Есть ли какие-либо факты того, что вышеназванный полигон принадлежит Азербайджану и что он был основан на месте разрушенных могил? Нет и быть не может”, – заявил исполняющий обязанности главы пресс-службы Минобороны Ильгар Вердиев, сообщает бакинская газета «Зеркало». В свою очередь, азербайджанский военный эксперт Узеир Джафаров отметил, что в действительности названный полигон расположен в Мегринском районе Армении. Долгое время прослуживший в Нахичеване Джафаров заявил, что еще с советских времен в Мегри под учения мотострелкового полка была отведена специальная территория. «По имеющимся у меня сведениям, в последнее время данный полигон стал еще более современным и немалую роль в этом сыграли военнослужащие 102-й российской военной базы в Армении. В представленных снимках есть элементы фотомонтажа», – сказал Джафаров. Он также отметил, что в Нахичеване имеется достаточное количество военных полигонов, соответствующих международным стандартам. Кроме того, турецкие офицеры оказывают всяческую помощь нашим военнослужащим. «В такой ситуации какой резон в спешке создавать военный полигон в Джульфе?” – сказал эксперт.
Напомним, что пресс-служба МИД РА распространила снимки уничтоженного армянского кладбища в Старой Джульфе, где до 2005 года было около 10 тысяч армянских хачкаров, а ныне это число сократилось до 3500. Азербайджанская военная техника, разрушив надгробные камни армянских могил, на их месте основала военный полигон.