23 Օգոստոս 2013 - 14:11 AMT
Եթե ճիշտ է, որ յուրաքանչյուրը ստանում է այն, ինչին արժանի է, ապա դա լիովին վերաբերում է Մոլդովայի օմբուդսմեն Աուրելիա Գրիգորիուին, որը պարգևատրվել է «Հեյդար Ալիևի» ոսկե մեդալով հատուկ ծառայությունների համար: Նրա ծառայություններն Ադրբեջանի առջև իրոք արժանի են եթե ոչ մեդալի, ապա գոնե «Շողրեթ» (Փառքի) շքանշանի: Ճիշտ է «Ոսկե աստղին» դեռ չի հասնի, բայց դրա համար Գրիգորիուն պետք է մեկնի Արցախի Հանրապետություն ու փորձի անել նույնն, ինչ արեց Երևանում: Նշենք, որ Արցախում նրան կստիպեին լռել առաջին իսկ բառից հետո՝ լավագույն դեպքում ուղղակի անջատելով բարձրախոսը:
2013 թվականի հուլիսի 4-ին Գրիգորիուն ելույթ ունեցավ Երևանում Հայաստանի Սահմանադրական դատարանի կազմակերպած միջազգային խորհրդաժողովի ժամանակ: Նա մեղադրեց Հայաստանի իշխանություններին «ադրբեջանական տարածքները զավթելու և ադրբեջանական ժողովրդի ցեղասպանության մեջ», և գնահատելով դա որպես ագրեսիա, ասաց, թե Հայաստանը չի պահպանում միջազգային իրավունքը: Այսինք, փաստացի, բառ առ բառ կրկնեց ադրբեջանական քարոզչամեքենայի գլխավոր դրույթը տարածքների 20 տոկոսի, մեկ միլիոն փախստականների և նման այլ հեքիաթների մասին, որոնց արդեն չեն հավատում նույնիսկ բուն Ադրբեջանում, չմոռանալով նաև ՄԱԿ ԱԽ բանաձևերի մասին, որոնց մասին միայն Ադրբեջանում են հիշում և ժամանակ առ ժամանակ ԵԱՀԿ ՄԽ-ում, մոտավորապես 10 տարին մեկ: Ակնհայտորեն Գրիգորիուն իրենից շատ գոհ էր, բայց գերագնահատեց իր հնարավորությունները:
Հաղորդագրության մեջ նաև ասվում է, որ մեդալը հանձնվել է մարդու իրավունքների ու ադրբեջանական իրողությունների պաշտպանության համար ողջ աշխարհում, ինչպես նաև թուրքալեզու պետությունների ու Ադրբեջանի միջև կապերի զարգացման համար: Տարօրինակ է այս ամենը կարդալ, առավել ևս, որ, եթե հիշողությունը մեզ չի դավաճանում Գրիգորիուն քրիստոնյա է և նրան կարծես սազական չէ առաջ մղել թուրքական արժեքները: Հասկանալի է, որ ավելի հեշտ է ուրիշի աչքի փուշը տեսնել, քան սեփականի գերանը: Մոլդովացի օմբուդսմենին կարելի է հասկանալ, հատկապես եթե հիշենք նրա էջը Facebook սոցցանցում, որտեղ նա գրեթր սեր է խոստովանում Իլհամ Ալիևին: Իսկ քանի որ Ադրբեջանի նախագահն այնուամենայնիվ կովկասցի տղամարդ է, նվազագույնը, ինչ նա կարող էր անել, դա Գրիգորիուին մեդալով պարգևատրելն էր: Ինքը Գրիգորիուն ժամանակ առ ժամանակ կրակին յուղ էր լցնում տարօրինակ հայտարարություններ անելով այն մասին, թե իբր նրան հետապնդում են « ASALA-ի հայ գրոհայինները»: Դե ինչպես բացատրես անկիրթ կնոջը, որ ASALA-ն վաղուց արդեն չի գործում, և նրա այդ բոլոր «վախերը» զուտ էժանագին PR ձև են: Եվ Մոլդովայի իշխանությունների հետապնդումները, ինչպես նա նկարազարդ ներկայացնում է, ընդհանուր ոչ մի բան չունեն Հայաստանի հետ: Երևանը չի միջամտում ինքնիշխան պետության գործերին, սակայն, միևնույն ժամանակ, չպետք է թույլ տա, որ միջամտեն իր գործերին: Զարմանալի է նաև, որ նման կասկածելի ճանաչման արժանացած անձինք հանդես են գալիս Իլհամ Ալիևի կողմից: Ավելի ճիշտ, ծախվում են և պարզ է, որ բավականին էժան:
Չգիտես ինչու հիշեցի ռուս գրող Վիկտոր Անդրիյանովին, որը «Ականավոր մարդկանց կյանքը» գրքաշարի շրջանակներում, լույս ընծայեց Հեյդար և Իլհամ Ալիևների կեսագրությունները, և որին վճարեցին 12 հազար դոլար երկու գրքի համար: Կարգին գրողը այդ գումարով ուղղակի չէր համաձայնվի դա անել: Երկու գրքերի արժանիքների մասին ուղղակի կլռենք՝ այնտեղ այնքան կեղծիք կա, որ ուղղակի զարմանալի է: Այդպես է նաև Աուրելիա Գրիգորիուի դեպքում:
Եվ ամենահետաքրքրականը՝ Գրրգորիուն ներկայացվել է Թուրքալեզու պետությունների քաղաքականության աջակցության այդ բարձր պարգևին Կենտրոնական Ասիայի ադրբեջանական ՀԿ-ների ներկայացմամբ: Ի՞նչ կապ ունի այստեղ Կենտրոնական Ասիան: Կամ Նազարբաևն ու ընկերները ուղղակի ընդառաջել են Իլհամ Ալիևին: Սակայն դա ուղղակի աչք է ծակում: Ապագայի համար մնում է խորհուրդ տալ նույն Բաքվին ավելի զգուշավոր լինել «բարձրախոս» ընտրելիս, թե չէ սիրուն չի ստացվում. մի կին, որին ոչ ոք չի նկատում հայրենիքում, դառնում է ադրբեջանցի քարոզիչների ֆավորիտը: Իսկ գուցե՞ Աուրելիուին արժե Բաքու տեղափոխվել, այդպես և նրա համար ավելի հանգիստ կլինի, և բոլորի: Բայց դե այնտեղ էլ նա ոչ ոքի հարկավոր չէ, Գրրգորիուի նմանները Բաքվում շատ են:

23 Август 2013 - 12:52 AMT
Если правда то, что каждый получает то, что заслужил, то это в полной мере относится к омбудсмену Молдовы Аурелии Григориу, которая награждена золотой медалью «Гейдар Алиев» за особые заслуги. Заслуги ее перед Азербайджаном действительно заслуживают даже не медали, а по крайней мере ордена «Шохрет» (Слава). Правда до «Золотой Звезды» она пока не дотягивает, но для этого Григориу надо поехать в Республику Арцах и попробовать сказать то же самое, что она сказала в Ереване. Заметим, что в Арцахе ее после первого же слова просто заставили бы замолчать, отключив микрофон в лучшем случае.
4 июля 2013 года Григориу выступила на международной конференции, организованной Конституционным судом Армении. Она обвинила власти Армении в «оккупации азербайджанских территорий и в геноциде азербайджанского народа», и, оценив это, как агрессию, подчеркнула, что Армения не соблюдает международное право. То есть фактически слово в слово повторила главную фишку азерпропа о 20%, миллионе и тому подобным сказкам, в которые не верят даже в самом Азербайджане, не забыв про резолюции СБ ООН, про которые вспоминают разве что только в Азербайджане и время от времени МГ ОБСЕ, примерно раз в 10 лет. Явно Григориу была очень довольна собой, выступая в Ереване, вот только переоценила свои возможности.
В сообщении также говорится, что медаль присуждена за продвижение защиты прав человека и азербайджанских реалий во всем мире, а также в развитии отношений между тюркоязычными государствами и Азербайджаном в частности. Странно все это читать, тем более, что если нам не изменяет память, Григориу по вероисповеданию христианка и уж продвигать тюркские ценности ей как-то не к лицу. Понятно, что легче увидеть соринку в чужом глазу, нежели видеть бревно в собственном. Понять молдавского омбудсмена можно, особенно если вспомнить ее страничку в социальной сети Facebook, где она чуть ли не объясняется в любви Ильхаму Алиеву. А так как президент Азербайджана все же кавказский мужчина, и меньшее, что он мог сделать – это наградить Григориу медалью. Сама Григориу время от времени подливает масла в огонь, делая странные заявления о том, что за ней чуть ли не охотятся «армянские боевики из ASALA». Ну как дать понять необразованной женщине, что ASALA нет давно, да и все эти ее «страхи» – всего лишь дешевый PR. И преследования со стороны молдавских властей, как она расписывает, ничего общего не имеют с Арменией. Ереван в дела суверенного государства не вмешивается, но вместе с тем не должен допускать вмешательства в свои дела. Удивительно также то, что такого рода одиозные фигуры выступают на стороне Ильхама Алиева. Вернее, продаются и явно не очень дорого.
В этой связи почему-то вспомнился российский писатель Виктор Андриянов, выпустивший в серии «Жизнь замечательных людей» биографии Гейдара Алиева и Ильхама Алиева и которому заплатили $12 тысяч за обе книги. Приличный писатель за такую сумму просто не согласился бы. О достоинствах обеих книг просто умолчим – там столько лжи, что диву даешься. Так и с Аурелией Григориу – сколько ни дай, все в коня корм.
И самое интересное – Григориу была номинирована на эту высокую награду Фонда поддержки политики тюркоязычных государств по представлению азербайджанских общественных организаций Центральной Азии. Причем тут Центральная Азия? Или Назарбаев со товарищи просто сделал одолжение Ильхаму Алиеву. Однако слишком бросается в глаза это «одолжение». На будущее остается посоветовать тому же Баку – быть более щепетильными в выборе «рупора», а то некрасиво получается: женщина, которую на родине в упор не видят, становится любимицей азербайджанских пропагандистов. А может ей переехать в Баку – и ей спокойнее, и всем. Да только она там никому не нужна, таких как Григориу в Баку очень много.