17 Մարտ 2006 - 14:33 AMT
Իրանի դեսպանատունը դատապարտել է աշխարհի ադրբեջանցիների երկրորդ նիստի ժամանակ հնչած հակաիրանական հայտարարությունները
Բաքվում Իրանի դեսպանությունը Ադրբեջանի ԱԳՆ բողոքի հայտագիր է ուղղել «մարտի 16-ին աշխարհի ադրբեջանցիների երկրորդ նիստի ժամանակ հնչած հակաիրանական հայտարարությունների» կապակցությամբ: Հայտագրում խորը ափսոսանք է հայտնվում նիստին մասնակցած հակաիրանական տարրերի գործնեության եւ Իրանի ներքին հարցերի շուրջ նրանց հնչացրած հայտարարությունների կապապցությամբ: «Դեսպանությունը դատապարտում է այդ քայլերը, որ հակասում են երկու եղբայրական երկրների բարեկամական հարաբերություններին, եւ գնահատում է այդպիսի հայտարարությունները որպես Ադրբեջանի կողմից ստանձնած պարտավորությունների հակասում, որոնք վերջինս պետք է կատարի երկու երկրների կողմից 2002 թվականի Թեհրանում կնքված բարեկամական հարաբերությունների եւ համագործակցության սկզբունքների պայմանագրի շրջանակներում»,- շեշտվում է փաստաթղթում:
Դեսպանությունը նաեւ զարմացած է նիստի ժամանակ 1828 թվականի Թուրքմենչայի պայմանագրի նկատմամբ արված հղումների եւ Ադրբեջանին որպես առանձին պետություն նշելու կապակցությամբ: «Այն պայմաններում, երբ Ադրբեջանը բախվել է տարածքային ամբողջականության խնդրին, «այդպիսի դրսեւորումները» հակասում են ազգային շահերին եւ վնասում են երկկողմանի հարաբերությունների զարգացմանը: ԻԻՀ դեսպանությունը կոչ է անում Ադրբեջանին անմիջապես դադարեցնել հակաիրանական տարրերի գործնեությունը եւ պահպանել երկու երկրների բարեկամական համաձայնագրի սկզբունքները»,-ասվում է հայտագրում, հաղորդում է Day.az-ը:

17 Март 2006 - 14:33 AMT
Посольство Ирана в Баку направило в МИД Азербайджана ноту протеста в связи с «антииранскими заявлениями, прозвучавшими на прошедшем 16 марта II Съезде азербайджанцев мира». В ноте выражается глубокое сожаление по поводу участия на съезде антииранских элементов и их провокационных выступлений по внутренним вопросам Ирана. «Посольство осуждает эти шаги, противоречащие дружеским отношениям между двумя братскими странами, и расценивает такие заявления как противоречащие обязательствам Азербайджана, взятым на себя в рамках двустороннего Договора о дружеских отношениях и принципах сотрудничества, подписанного в мае 2002 года в Тегеране», – подчеркивается в документе.
Посольство Ирана также удивлено ссылками на съезде на Туркманчайский договор от 1828 года и упоминанием Азербайджана как разделенной страны. «В условиях, когда Азербайджан столкнулся с проблемой территориальной целостности, «подобные проявления» противоречат национальным интересам и наносят ущерб укреплению двусторонних отношений. Посольство ИРИ решительно призывает Азербайджан немедленно остановить подобные действия, пресечь деятельность антииранских элементов и соблюдать положения дружеского соглашения между двумя странами», – говорится в ноте, сообщает Day.az