Հարավային Կովկասում Եվրամիության հատուկ ներկայացուցչի մանդատն ընդլայնվել է: Այդ մասին նախօրեին Բաքվում կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Հարավային Կովկասում Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Պիտեր Սեմնեբին: «Մասնավորապես, իմ մանդատն ընդլայնվել է լիազորությունների ավելացման առումով` «սառեցված հակամարտությունների» կարգավորման ուղղությամբ: Ես ուշադիր կհետեւեմ բախումնային իրավիճակների բոլոր ասպեկտներին, որից հետո հանձնարարականներ կպատրաստեմ ԵՄ ղեկավարության համար»,-ասել է նա` նշելով, որ ԵՄ աջակցությունը Հարավային Կովկասի հակամարտությունների հանգուցալուծմանը կարող է կայանալ դիտորդական առաքելությունների գործուղման, խաղաղապահ ներկայության կամ տարածքների վերականգնման մեջ: Պ.Սեմնեբին հաղորդեց նաեւ, որ 2006 մարտի 1-ից Հարավային Կովկասում ԵՄ հատուկ ներկայացուցչի գրասենյակը Ֆինլանդիայից կտեղափոխվի Բրյուսել, ինչը բացատրվում է տարածաշրջանի հանդեպ ԵՄ հետաքրքրության բարձրացման հետ: Ըստ Պ.Սեմնեբիի, դրա պատճառները մի քանիսն են: Առաջինը, շուտով Եվոպայի 2 նոր պետություն կդառնան ԵՄ լիիրավ անդամ: Դրանք երկուսն էլ ելք ունեն դեպի Սեւ ծով, ինչն, ըստ Պ.Սեմնեբիի կարեւորվում է, քանի որ «Բրյուսելի համար «Սեւ ծով հասկացությունը շատ ընդլայնված է»: Պետք չէ մոռանալ նաեւ Թուրքիայի մասին, որն անմիջական սահմաններ ունի տարածաշրջանի պետությունների հետ եւ նույնպես բանակցություններ է սկսել ԵՄ-ին անդամակցելու շուրջ, ավելացրել է նա:
Երկրորդը, նշել է Պ.Սեմնեբին, ԵՄ-ն շարունակում է Եվրոպական հարեւանության քաղաքականությունն, որի շրջանակներում շուտով կնախապատրաստվի տարածաշրջանի բոլոր երեք պետությունների Գործողությունների ծրագրերը: «Դեռեւս երկրներից ոչ մեկը Գործողությունների ծրագիր չի պատրաստել»,-ասել է նա` նշելով, որ իրագործելով այդ փաստաթղթերը, տարածաշրջանի պետությունները կհամապատասխանեն ԵՄ չափանիշներին: Պ.Սեմնմեբին նաեւ անդրադարձել է մայիսի 13-ին կայանալիք Ադրբեջանի միլի մեջլիսի կրկնական ընտրություններին` նշելով, որ եթե նույնիսկ ԵՄ դիտորդներ գործուղելու վերաբերյալ որոշում չկայացվի, Բրյուսելը այնուամենայնիվ իր գնահատականը կտա քվեարկությանը: Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը նշել է, որ հավատում է նրան, որ դեռեւս այն կարգավորելու շանս կա 2006 թվականին, հաղորդում է «Թրենդ» գործակալությունը:

18 Март 2006 - 08:31 AMT
Мандат специального представителя Европейского Союза по странам Южного Кавказа расширен. Об этом накануне на пресс-конференции в Баку, заявил спецпредставитель ЕС по странам Южного Кавказа Петер Семнеби. «В частности, мой мандат расширен в вопросе наделения большими полномочиями для разрешения «замороженных конфликтов». Я буду внимательно следить за всеми аспектами конфликтных ситуаций, после чего подготовлю рекомендации к руководству ЕС», – сказал он, отметив, что поддержка ЕС в разрешении конфликтов на Южном Кавказе может состоять в направлении наблюдательных миссий, миротворческом присутствии или реабилитации территорий.
П.Семнеби также сообщил, что с 1 марта 2006 года офис спецпредставителя ЕС по странам Южного Кавказа переносится из Финляндии в Брюссель, что связано с повышением интереса ЕС к региону в целом. По словам П.Семнеби, для повышения интереса Евросоюза к Южно-Кавказскому региону есть несколько причин. Во-первых, в скором времени 2 новых государства в Европе станут полноправными членами ЕС. Оба они имеют выход к Черному морю, что, по словам П.Семнеби, имеет важное значение, так как «для Брюсселя понятие «Черное море очень расширено». Не надо забывать и о Турции, которая имеет непосредственные границы с государствами региона и также начала переговоры о вступлении в ЕС, добавил он.
Во-вторых, отметил П.Семнеби, ЕС продолжает реализацию Европейской политики соседства, в рамках которой будет в скором времени подготовлена Программа действий всех трех государств региона. «Пока Программа действий ни одной из стран не подготовлена», – сказал он, отметив, что с реализацией данных документов государства региона будут обладать стандартами ЕС. П.Семнеби также затронул вопрос намеченных на 13 мая повторных выборов в Милли меджлис Азербайджана, отметив, что если даже решение о направлении наблюдателей ЕС не будет принято, Брюссель все равно даст свою оценку голосованию. Касательно разрешения нагорно-карабахского конфликта спецпредставитель ЕС отметил, что верит в то, что шансы на разрешение проблемы в 2006 году все еще остаются, сообщает “Тренд”.