Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանն օգոստոսի 26-ին հրավիրել է Անվտանգության խորհրդի նիստ, որի օրակարգում էին պաշտպանության բանակի մարտական պատրաստականության ու մարտական հերթապահության վիճակին և ԼՂՀ հռչակման 22-րդ տարեդարձի տոնակատարության միջոցառումների նախապատրաստմանը վերաբերող հարցեր:
Նախագահ Սահակյանն իր խոսքում նշել է, որ զինված ուժերի մարտական պատրաստականության բարձր մակարդակի ապահովումը եղել և մնում է պետության ու պաշտպանության բանակի հիմնական խնդիրը, ինչի արդյունավետ իրականացման ուղղությամբ երկրի ղեկավարը կոնկրետ հանձնարարականներ է տվել պաշտպանության նախարարությանը և ԼՂՀ կառավարությանը: Անդրադառնալով օրակարգի երկրորդ հարցին՝ նախագահը ԼՂՀ հռչակման 22-րդ տարեդարձի տոնակատարության միջոցառումների կազմակերպման և համակարգման կառավարական հանձնաժողովին հանձնարարել է ձեռնարկել անհրաժեշտ միջոցներ և ապահովել ծրագրով նախատեսված բոլոր միջոցառումների պատշաճ մակարդակով անցկացումը:

26 августа президент Республики Арцах Бако Саакян провел заседание Совета безопасности, в повестке которого был ряд вопросов, касающихся боеготовности Армии обороны, состояния боевого дежурства в вооруженных силах, а также подготовки праздничных мероприятий, посвященных 22-летию провозглашения НКР.
В своем слове президент Саакян отметил, что поддержание боевой готовности вооруженных сил на высшем уровне всегда было и остается главной задачей государства и Армии обороны, для эффективного решения которой Президент дал конкретные поручения министерству обороны и правительству НКР.
Касаясь второго вопроса повестки, Президент поручил правительственному комитету по организации и координации праздничных мероприятий, посвященных 22-летию провозглашения НКР, принять соответствующие меры и обеспечить проведение запланированных мероприятий на должном уровне.