20 Մարտ 2006 - 09:55 AMT
Ադրբեջանցի զինծառայողները դատապարտվել են «հայկական հատուկ ծառայությունների հետ համագործակցության համար»
Հակահետախուզական միջոցառումների արդյունքում, որոնք անց են կացվել Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության N զորամասի կրտսեր սերժանտ, 1985 թվականի ծնված Բեքիրով Ռուսլան Հասան օղլուի գործով, որը իսկական զինվորական ծառայության է զինակոչվել Շամկիրի շրջանի շրջանային ռազմական կոմիսարիատի կողմից եւ հայկական ուժերի մոտ գերության մեջ է եղել անցյալ տարվա փետրվարի 15-ից մայիսի 7-ը, պարզվել է, որ նա «գաղտնի համագործակցության մեջ է եղել հայկական հատուկ ծառայությունների հետ», հաղորդում է ԱՊԱ գործակալությունը` վկայակոչելով Ադրբեջանի Ազգային անվտանգության նախարարությունը: Պարզվել է, որ «2005 թվականի փետրվարի 15-ին N զորամասի ստորաբաժանման հրամանատար Ռուսլան Բեքիրովը, որին մոլորության մեջ են գցել հայերը եւ նախապես ձեռք բերված համաձայնության արդյունքում, գտնվելով Ադրբեջանի Հանրապետության անվտանգության ապահովմանն ուղղված մարտական ծառայության մեջ եւ շահադիտական նպատակներով օգտվելով իր ծառայողական դիրքից, իր ենթակայության տակ գտնվող շարքային 1986 թ. ծնված Աբդուլլաեւ Խայալ Իդրիս օղլուի եւ 1983 թվականի ծնված Թաղիեւ Հիքմետ Ադեմ օղլուի հետ դիմել են խմբակային դասալքության` նպատակ ունենալով անցնել թշնամու կողմը` դավաճանելով Հայրենիքին, վնասելով Ադրբեջանի պետական անվտանգությանը, ինքնիշխանությանը, տարածքային ամբողջականությանը եւ պաշտպանունակությանը»:
Միջազգային Կարմիր Խաչի կոմիտեի (ՄԿԽԿ) միջնորդությամբ գերությունից վերադառնալուն պես Ռ.Բեքիրովը ճանաչեց «հայերի հետ իր համագործակցելու փաստը»: Սակայն, անցկացված միջոցառումների արդյունքում պարզվեց, որ Ռ.Բեքիրովի առաջին ցումունքները «եղել են հայկական հատուկ ծառայությունների մշակած ծրագրի մի մասը»: Ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում Ռ.Բեքիրովը կամավոր բացահայտեց ճշմարտությունը: Պարզվեց, որ «գերության մեջ գտնվելիս գաղտնի համագործակցության համաձայնություն ստանալու համար հայկական հատուկ ծառայությունների աշխատակիցները նպատակամղված աշխատանք են տարել Ռ.Բեքիրովի, Խ.Աբդուլլաեւի եւ Հ.Թաղիեւի հետ»:
Այդ ընթացքում Ռ.Բեքիրովի հետ անց է կացվել 7 հանդիպում, գաղտնի համագործակցության նրա համաձայնությունը ամրագրվել է «նրա գրած պարտավորվածությամբ եւ տեսանկարահանումներով»: «Նրան շնորհվել է «Ռամին» հատուկ մականունը, նրա հետ համաձայնեցվել են կապը պահպանելու միջոցները: Յուրաքանչյուր կատարաված հանձնարարության համար հայերը նրան խոստացել են 3000-4000 ԱՄՆ դոլար: Որպես Ռուդիկ ներկայացած հայկական հատուկ ծառայությունների աշխատակիցը հրահանգել է Ռ.Բեքիրովին պայթյուններ կատարել Ադրբեջանի նախագահի ուղեւորման երթուղու, «Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան» նավթամուղի, գազատարի վրա եւ Հեյդար Ալիեւի անվան միջազգային օդանավակայանում, ինչպես նաեւ լուսանկարել տարբեր ռազմական-ռազմավարական օբյեկտներ եւ ուղարկել դրանք Հայաստան»:
Բոլոր նշված փաստերը լիովին ապացուցվել են քննության ժամանակ եւ դատարանում: Ադրբեջանի Հանրապետության Ծանր հանցագործությունների գծով դատարանի Ռազմական կոլեգիայի 2005 թվականի հոկտեմբերի 7-ի որոշմամբ Ռ.Բեքիրովը եւ Խ.Աբդուլլաեւը ԱՀ ՔՕ 274 (դավաճանություն հայրենիքին), 334,3 (դասալքությունը պատերազմական շրջանում եւ մարտական դիրքերում), 338,1 (մարտական հերթապահության կանոնների խախտում), 341,3 (լիազորությունների գերազանցում պատերազմական շրջանում կամ մարտական հանգամանքներում) հոդվածներով դատապարտվել են 12 տարվա, իսկ Հ.Թաղիեւը ԱՀ ՔՕ 274 (դավաճանություն հայրենիքին), 334,3 (դասալքություն պատերազմական շրջանում եւ մարտական դիրքերում) եւ 338,1 (մարտական հերթապահության կանոնների խախտում) հոդվածներով դատապարտվել են 11 տարվա ազատազրկման:

20 Март 2006 - 09:55 AMT
В результате контрразведывательных мероприятий, проведенных по делу младшего сержанта N-ской воинской части Министерства обороны Азербайджана Бекирова Руслана Хагани оглу, 1985 года рождения, призванного на действительную военную службу Шамкирским районным военным комиссариатом (РВК), находившимся в армянском плену с 15 февраля по 7 мая прошлого года, было установлено, что он “тайно сотрудничал с армянскими спецслужбами”, сообщает агентство АПА со ссылкой на Министерство национальной безопасности (МНБ) Азербайджана. Выяснилось, что “15 февраля 2005 года бывший командиром отделения в N-ской воинской части Руслан Бекиров был введен в заблуждение армянами и согласно заранее достигнутой договоренности, находясь на боевом посту по обеспечению безопасности Азербайджанской Республики и воспользовавшись служебным положением в корыстных интересах, вместе с находящимися в его подчинении рядовыми Абдуллаевым Хаялом Идрис оглу, 1986 года рождения, и Тагиевым Хикметом Адем оглу, 1983 года рождения, совершили групповое дезертирство, намеренно перейдя на сторону врага, предав таким образом Родину в ущерб государственной безопасности, суверенитету, территориальной целостности и обороноспособности Азербайджана”.
Сразу после возвращения из плена при посредничестве Международного Комитета Красного Креста (МККК) Р.Бекиров признал “факт своего привлечения к сотрудничеству с армянами”. Однако, в результате проведенных мероприятий выяснилось, что первые показания Р.Бекирова “были составной частью плана, разработанного сотрудниками армянских спецслужб”. В результате принятых контрразведывательных мер Р.Бекиров добровольно раскрыл правду. Выяснилось, что “с целью привлечения к секретному сотрудничеству во время пребывания в плену сотрудники армянских спецслужб проводили с Р.Бекировым, Х.Абдуллаевым и Х.Тагиевым целенаправленную работу”.
За это время с Р.Бекировым было проведено 7 встреч, его согласие к привлечению к секретному сотрудничеству было подкреплено “написанным им обязательством и кадрами видеосъемки”. “Ему был присвоен специальный псевдоним «Рамин», с ним были согласованы методы поддержания связи. За каждое выполненное поручение армяне обещали ему 3000-4000 долларов США. Сотрудник армянских спецслужб, представившийся ему Рудиком, проинструктировал Р.Бекирова о совершении взрывов на маршруте следования президента Азербайджана, на нефтепроводе «Баку-Тбилиси-Джейхан», газопроводах и на территории Международного аэропорта имени Гейдара Алиева, а также проведению фотосъемок на различных военно-стратегических объектах и отправке этих фотографий в Армению”.
Все указанные факты были полностью доказаны следствием и судом. Решением Военного коллегии Суда по делам о тяжких преступлениях Азербайджанской Республики от 7 октября 2005 года Р.Бекиров и Х.Абдуллаев по статьям 274 (измена родине), 334.3 (дезертирство в военное время или на боевом посту), 338.1 (нарушение правил несения боевого дежурства), 341.3 (превышение полномочий в военное время или в боевой обстановке) УК АР были приговорены к 12 годам, а Х.Тагиев по статьям 274 (измена родине), 334.3 (дезертирство в военное время или на боевом посту) и 338.1 (нарушение правил несения боевого дежурства) УК АР приговорен к 11 годам лишения свободы.